Donald Tusk: widzieliście tchórzy, którzy głosują na komisję, która ma wyeliminować ich najgroźniejszego przeciwnika

Autor:
akr
/ prpb
Źródło:
TVN24
Tusk: chciałem zobaczyć twarze tych, którzy po raz kolejny złamali konstytucję
Tusk: chciałem zobaczyć twarze tych, którzy po raz kolejny złamali konstytucjęTVN24
wideo 2/7
TVN24Tusk: chciałem zobaczyć twarze tych, którzy po raz kolejny złamali konstytucję

Chciałem zobaczyć twarze tych, którzy po raz kolejny złamali konstytucję, złamali i dobre obyczaje, i fundamentalne zasady demokracji ze strachu - powiedział Donald Tusk, chwilę po przegłosowaniu przez Sejm ustawy o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Lider PO obserwował je z sejmowej galerii. - Mamy strategię na tę komisję - oświadczył Tusk. - Zobaczycie państwo, że ci, którzy dzisiaj zagłosowali za złamaniem konstytucji, będą tego bardzo, bardzo żałowali - dodał.

Większość sejmowa przyjęła w piątek po południu "lex Tusk", czyli proponowaną przez PiS ustawę w sprawie powołania Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Przed głosowaniem na galerii sejmowej pojawił się szef PO Donald Tusk.

Donald Tusk w SejmiePAP/Leszek Szymański

Tusk: chciałem zobaczyć twarze tych, którzy po raz kolejny złamali konstytucję

Tuż po nim Tusk rozmawiał natomiast z dziennikarzami na sejmowym korytarzu. Przyznał, że zjawił się w Sejmie na galerii, żeby zobaczyć chwilę głosowania. - Jak poseł sprawozdawca powiedział, to jest właściwie historyczny moment, co nie znaczy, że jest to moment, z którego możemy się cieszyć - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Chciałem zobaczyć twarze tych, którzy po raz kolejny złamali konstytucję, złamali i dobre obyczaje, i fundamentalne zasady demokracji ze strachu przed utratą władzy, ze strachu przed ludźmi, ze starach przed odpowiedzialnością po przegranych wyborach - dodał.

Tusk: chciałem zobaczyć twarze tych, którzy po raz kolejny złamali konstytucję
Tusk: chciałem zobaczyć twarze tych, którzy po raz kolejny złamali konstytucjęTVN24

- Najlepszą odpowiedzią na to, co dzisiaj się tutaj stało i co jest rzeczywiście jednym z najdramatyczniejszych momentów naszej polskiej demokracji po 1989 roku, tą odpowiedzią będzie marsz 4 czerwca - powiedział Tusk. - Było 100 powodów, żeby wyjść na ulice i protestować przeciwko temu, co się dzieje w Polsce. To jest 101. powód. Równie poważny jak poprzednie - podkreślił. Lider PO ponowił zaproszenie do Warszawy na marsz, który zwołał na 4 czerwca. - Chciałbym, żeby cała Polska zobaczyła, że nie ma zgody Polaków na likwidację polskiej demokracji, o którą całe pokolenia walczyły z taką determinacją - dodał.

"Mamy strategię na tę komisję, naszą odpowiedzią będzie odwaga"

Szef PO oświadczył też, że "mamy strategię na tę komisję". - Jeśli pytacie państwo o strach, widzieliście dzisiaj tchórzy, którzy głosują na komisję, która ma wyeliminować ich najgroźniejszego przeciwnika. Naszą odpowiedzią będzie odwaga - nasza i obywateli. I zobaczycie państwo, że ci, którzy dzisiaj zagłosowali za złamaniem konstytucji, będą tego bardzo, bardzo żałowali - dodał Tusk.

Tusk: mamy strategię na tę komisję
Tusk: mamy strategię na tę komisjęTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości