Polska

Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia papieża Jana Pawła II

Polska

Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia papieża Jana Pawła II
tvn24Sejm przyjął uchwałę ws. Jana Pawła II

Sejm przyjął uchwałę ws. kanonizacji Jana Pawła II. Za było 380 posłów, przeciwko 34, zaś 2 wstrzymało się od głosu. - W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża mu wdzięczność i szacunek - głosi uchwała.

Sejm głosował po przerwie, którą ogłosiła marszałek Sejmu Ewa Kopacz po tym, jak Tadeusz Iwiński (SLD) zgłosił poprawkę do projektu uchwały - treść poprawki była zupełnie inną propozycją uchwały.

Posłowie odrzucili poprawę SLD. Przeciwko niej opowiedziało się 398 posłów, za było - 29, 2 się wstrzymało.

Wcześniej Sejm zdecydował w czwartek, że nie odbędzie się debata przed głosowaniem nad uchwałą ws. kanonizacji Jana Pawła II.

Przed głosowaniem Kopacz zaapelowała o godną i odpowiedzialną postawę w sprawie uchwały dotyczącej Jana Pawła II, bo - jak podkreśliła - "ten wielki człowiek, któremu to głosowanie będzie poświęcone zasługuje na to jak nikt inny".

Jak dodała, przebieg głosowania jest w dużej mierze sprawdzianem z szacunku dla drugiego człowieka.

- Jestem przekonana, że ten sprawdzian, przed którym stoimy, nie jest ani ponad nasze siły, ani ponad naszą dobrą wolę - podkreśliła Kopacz.

 - Nikt nikomu nie może narzucić, jak ma postąpić, każdy to zrobi we własnym sumieniu - mówiła marszałek.

Uchwała o "godnym uczczeniu" kanonizacji

Posłowie napisali w uchwale: "Dziewięć lat temu, kilka dni po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, posłowie i senatorowie zebrani na uroczystym zgromadzeniu oddali Mu hołd, nazywając Go głosicielem ewangelii Jezusa Chrystusa, wielkim moralnym autorytetem, Ojcem i Nauczycielem, a także człowiekiem pokoju i nadziei oraz najważniejszym z Ojców niepodległości Polski. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że określenia te nie straciły niczego ze swojej aktualności". Uchwała mówi również o tym, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, że kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia" - brzmi uchwała.

Jan Paweł II i demokracja

Przed południem sejmowa komisja kultury przyjęła jeszcze poprawki do projektu uchwały ws. kanonizacji papieża.

Komisja zaproponowała do projektu poprawki m.in. zmianę tytułu uchwały, który brzmiałby: "Uchwała Sejmu RP w sprawie uczczenia papieża bł. Jana Pawła II". Zrezygnowano ze słów "w dniu jego kanonizacji".

Kolejna poprawka zmienia brzmienie pierwszego akapitu: "W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża mu wdzięczność i szacunek". Z pierwotnej wersji usunięto słowa: "z powodu tego historycznego wydarzenia".

Spór o uchwałę

Uchwała ws. kanonizacji Jana Pawła II podzieliła posłów. Jej specjalny projekt zaproponował klub PSL. Po sprzeciwie Twojego Ruchu i SLD została ona odesłana do komisji kultury. Marszałek Ewa Kopacz wyjaśniła wówczas, że dwa kluby były przeciwne przyjęciu uchwały przez aklamację, a także nie akceptowały jej treści.

- Ten projekt uchwały miał być tym, co Sejm mógł zrobić, formą podziękowania, uhonorowania, uczczenia wyjątkowego człowieka, pod jednym warunkiem: że byłaby zgoda w tej sprawie. Niestety, stało się inaczej - powiedziała Kopacz.

Autor: jl, nsz/tr,ja / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości