Gorąco w Sejmie po wystąpieniach prezydenta i premiera
Prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych. Na początku podkreślił, że "bezpieczeństwo musi być wyjęte poza nawias partyjnego sporu". Potem przeszedł do krytykowania rządu. Po nim głos zabrał premier Donald Tusk. Posłowie PiS opuścili salę.
Wydarzenia z Sejmu relacjonowaliśmy na żywo w tvn24.pl:
Relacja odświeża się automatycznie
- 12:33
Kończymy relację po wystąpieniach prezydenta i premiera w Sejmie. Dziękujemy Państwu za uwagę. Spokojnego dnia.
- 12:21
Hołownia: Jak mnie dziś pytacie, co obstawiam, to bardzo nieprzewidywalny finał pierwszej tury. Może tam być trzech kandydatów, którzy będą się mijali o nieznaczne wartości. I to by było chyba dobre. Chciałbym drugiej tury, w której będzie Rafał Trzaskowski i ja, żebyśmy mogli przeprowadzić ją na spokojnie z kandydatami, którzy się lubią, są po imieniu i ludzie mają poczucie, że mogą wybrać między opcją, a opcją, a nie między dobrem a złem.
- 12:19
Hołownia: Dzisiaj stawka układa się tak, jak się układa. Na ten moment nie wchodzę do drugiej tury, jeśli kandydowałbym, ale wybory są za siedem miesięcy. To jest w dzisiejszej sytuacji politycznej wieczność.
- 12:18
Hołownia: Nie będę tworzył jakieś kokieterii. Wiecie, że bardzo poważnie traktuję myśl o kandydowaniu, ale to są bardzo poważne decyzje. Dajcie mi to przegadać do końca z żoną.
- 12:15
Hołownia: W fotelu marszałka naprawdę czasami "nosi mnie" w czasie takich wystąpień.
- 12:13
Hołownia zabrał głos również w Sejmie. - Druga część przemówienia było ewidentną walką o przywództwo w Prawie i Sprawiedliwości - ocenił.
- 12:12
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia o orędziu Andrzeja Dudy w mediach społecznościowych: Nic nie zrozumiał z wyborów 15 X. Rok temu Polki i Polacy wybrali zmianę, a nie kontynuację. Współpracę, nie wojnę domową. Szkoda, że orędzie w rocznicę tych historycznych wyborów pomylił z wiecem, na którym walczy o schedę po prezesie Kaczyńskim. Marzy mi się Polska, w której prezydent próbuje nasz kraj skleić, a nie jeździ prętem po kratach, chcąc wywołać znany efekt: "Słychać wycie? Znakomicie".
- 12:10
Sikorski pytany o ewentualną kandydaturę Tuska na prezydenta: To nie jest pytanie do mnie. Uważam, że Donald Tusk byłby bardzo dobrym prezydentem. Bezpieczeństwo jest tematem tej kampanii, a w tej lidze któż, jak nie Donald Tusk, mógłby przekonać Polaków.
- 12:08
W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Donald Tusk był pytany, kiedy poznamy kandydata KO. "W sobotę 7 grudnia" - zapowiedział premier. Dopytywany o nazwisko, odparł, że będzie to "osoba, która przemawiała na naszej ostatniej konwencji".
Do tych słów odniósł się Sikorski w Sejmie. - Na tej Radzie przemawiał pan premier Donald Tusk, pan prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pan minister Adam Szłapka, pani minister Aleksandra Gajewska i pani minister Barbara Nowacka - powiedział.
- Jeśli o mnie chodzi, uważam, że dzisiejsze orędzie jeszcze raz pokazało, że potrzebny jest prezydent, który nie jest ideologicznie skłonny do wsadzania kija w szprychy rządowi, ale który będzie działał w interesie narodowym - mówił.
- 11:54
Bodnar: To wystąpienie było dość jasne i stanowcze, jeśli chodzi o to, że nie będzie przestrzeni do dyskusji. Zmiana się odbywa każdego dnia.
- 11:53
Bodnar: Nie wybieramy sobie wyroków. Trudno mi się zgodzić ze stanowiskiem trójki neosędziów w Sądzie Najwyższym w sprawie prokuratora krajowego. Ten argument nie jest trafiony.
- 11:51
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar w Sejmie: Konsekwentnie od 10 miesięcy podejmujemy różne działania służące przywracaniu praworządności. One są przemyślane. To nie są działania, które można przeprowadzić w dzień czy miesiąc.
- 11:49
Wieliński: Prezydent robi wszystko, żeby nie wyjść z twarzą.
- 11:47
Wieliński: Okropnie napastliwy język, wręcz desperacja bijąca od prezydenta. To było wystąpienie niegodne głowy państwa. On nie może brać strony partii, a Andrzej Duda został harcownikiem Prawa i Sprawiedliwości.
- 11:46
Orędzie prezydenta na antenie TVN24 komentuje Bartosz Wieliński ("Gazeta Wyborcza").
- 11:46
Orędzie prezydenta skomentował szef MSZ Radosław Sikorski.
"Jeśli nie podoba się kandydat na ambasadora, to ma prawo taką kandydaturę odrzucić. Ale dlaczego nie podpisał jeszcze nominacji ani jednego ambasadora? Czy naprawdę uważa kilkudziesięciu zawodowych polskich dyplomatów, o których zawnioskowałem, za agentów i zdrajców?" - stwierdził.
- 11:42
Posłowie PiS wrócili na salę obrad.
- 11:41
Kaczyński: Prezydent powiedział prawdę, przynajmniej bardzo dużą część prawdy o tym, co się dzieje w Polsce. W jednym orędziu trudno było powiedzieć wszystko.
- 11:38
Kaczyński: W tej chwili doszło do bezczelnego łamania konstytucji. Artykuł 140 mówi wyraźnie, że po orędziu prezydenta nie ma debaty.
- 11:37
Na korytarzu sejmowym z dziennikarzami rozmawia prezes PiS Jarosław Kaczyński.
- 11:36
Zakończyło się wystąpienie premiera Donalda Tuska.
- 11:35
Premier: Nie może być tak, jak było wiele razy w historii Polski, żebyśmy na jednej zwycięskiej bitwie nie skończyli. Wojnę o bezpieczną Polskę trzeba wygrać, wiecie, co trzeba zrobić.
- 11:33
Premier: Nie chcę debatować nad orędziem prezydenta. Wydawałoby mi się to zajęciem dość jałowym.
- 11:32
- 11:32
Premier: Święte prawo do azylu dla uchodźców i prześladowanych zamieniło się w narzędzie dla reżimów Łukaszenki i Putina.
- 11:30
Premier o granicy: Nasza polityka jest twarda, ale naprawdę humanitarna.
- 11:29
Premier: Prezydent odniósł się do problemu granicy polsko-białoruskiej i głośnej sprawy azylu, posługując się przykładem potencjalnych uchodźców białoruskich. Nie było ani jednego takiego przypadku, aby opozycjonista białoruski próbował nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską w grupach organizowanych przez Łukaszenkę. Proszę się nie gniewać, panie prezydencie, ale nic głupszego nie można było powiedzieć.
- 11:26
Premier: Stawką wyborów 15 października i przyszłorocznych wyborów prezydenckich jest polska niepodległość.
- 11:24
Premier: Gdzie są te wielkie pomniki infrastrukturalne i energetyczne po 10 latach kadencji Andrzeja Dudy i 8 latach rządów PiS-u? Na papierze, w prezentacjach pana Morawieckiego? My je zrealizujemy.
- 11:22
Premier: Dzisiaj nie ma żadnego alibi dla tych, którzy świadomie, z naiwności, głupoty ułatwiają Putinowi i Łukaszence ich robotę.
- 11:20
Premier: Co kazało panu Kaczyńskiemu, panu Morawieckiemu, pod okiem prezydenta Dudy, prowadzić rozmowy z premierem Orbanem, prezydentem Putinem na temat elektrowni jądrowej w Królewcu, zwanym w Rosji Kaliningradem?
- 11:19
Premier: Po 10 latach urzędowania prezydent uznał, że wreszcie czas na działanie, jeśli chodzi o budowę elektrowni atomowych czy centrów komunikacyjnych.
- 11:18
Premier: Przed chwilą z tej mównicy padły słowa nieprawdziwe.
- 11:15
Posłowie PiS opuszczają salę posiedzeń.
- 11:15
Premier: Dlaczego wszyscy świętujemy tę rocznicę? Nawet pan prezydent postanowił wygłosić orędzie, chyba podkreślając wagę tego wydarzenia.
- 11:13
Premier: 15 października naród się zjednoczył i odsunął złą władzę. Ludzie i ich głosy są bez porównania ważniejsze od politycznych deklaracji urzędników państwowych.
- 11:12
Premier: To jest chyba bardzo ważna chwila tutaj w parlamencie, aby powiedzieć kilka słów prawdy na temat znaczenia wyborów 15 października. Te oklaski, za które bardzo dziękuję, to są oklaski skierowane do milionów Polek i Polaków.
- 11:11
Członkowie rządu i posłowie koalicji rządzącej powitali premiera na mównicy owacją na stojąco.
- 11:10
Rozpoczyna się wystąpienie premiera Donalda Tuska.
- 11:06
Szef KPRM Jan Grabiec komentuje orędzie w mediach społecznościowych: Dobrze, że prezydent Duda przypomniał Polakom, dlaczego przyszłoroczne wybory prezydenckie są równie ważne, jak te sprzed roku.
- 11:03
Zakończyła się przerwa w Sejmie.
- 11:02
Wicepremier Krzysztof Gawkowski komentuje orędzie prezydenta: Kiedy słyszymy taką ilość kłamstw i stek bzdur, nie da się tego nie komentować.
- 11:00
Kancelaria Premiera RP poinformowała, że za chwilę w Sejmie na mównicy wystąpi Donald Tusk.
- 10:57
Prezydent opuścił budynek Sejmu.
- 10:56
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zarządził przerwę w obradach do godziny 11.
- 10:56
Ławy PiS skandują na stojąco "Andrzej Duda, Andrzej Duda".
- 10:55
Zakończyło się orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.
- 10:55
Prezydent: Polska to więcej niż władza, kadencje i przywileje. Władza przychodzi i odchodzi, a Polska musi trwać. Wielu zapomina o tym, że Polska to ponad 1050 wielkiej historii. A przed nami, mimo ogromnych wyzwań, głęboko w to wierzę, dobra przyszłość. Boże, błogosław Polsce.
- 10:54
Prezydent: Ci z państwa, którzy liczą czas do sierpnia przyszłego roku, opatrzeni uśmiechem obywateli, popełniają grzech pychy. Jeszcze nie wygrali wyborów prezydenckich, a już odliczają.
- 10:53
Prezydent: Niektórzy wyliczają mi pozostałe do końca kadencji dni. Obiecuję państwu solennie, że do ostatniej chwili mojej prezydentury będę kierował się dobrem naszej ojczyzny.
- 10:51
Prezydent mówi o sporze wokół stanowiska Prokuratora Krajowego.
- 10:51
Prezydent o powołanych sędziach: Kwestionowanie ich legalnego statusu oznacza podważanie fundamentu państwa.
- 10:50
Prezydent: Problemem jest rząd, który wybiera sobie wyroki.
- 10:49
Prezydent: Kiedyś zabrakło odwagi do rozliczenia sędziów komunistycznych, a dziś chcecie łamać kręgosłupy sędziów wolnej Polski. Nigdy się na to nie zgodzę.
- 10:46
Prezydent: Nigdy nie kwestionowałem prawa rządu do przeprowadzania reform, ale dzisiaj funkcjonujemy w trybie "uchwałokracji", w której uchwały próbuje się podnieść do rangi ustaw, co jest prawniczą herezją i złamaniem konstytucji.
- 10:44
Prezydent kontynuuje wypowiedź na temat ambasadorów. Cytował między innymi wpis Konfederacji Ambasadorów RP na temat ochrony granicy.
Duda: Premier chce, by cały szereg spośród tych ludzi reprezentował Polskę w kluczowych placówkach. Panie premierze, nie zgadzam się, nigdy się na to nie zgodzę.
Jego wypowiedź w tym temacie posłowie PiS nagrodzili owacją na stojąco.
- 10:40
Prezydent: Osobną kwestią w tym kontekście pozostaje to, kogo rząd planuje na niezwykle ważne placówki wysłać. To między innymi absolwenci Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
- 10:39
Prezydent: Rząd ponosi pełną odpowiedzialność za to, że w wielu krajach Polska ma obniżoną reprezentację dyplomatyczną.
- 10:37
Prezydent: Jest wiele ważnych spraw, w których dobrej woli ze strony rządu nie ma. Na przykład sprawa ambasadorów.
- 10:36
Prezydent mówi o współpracy z rządem podczas pomocy ofiarom niedawnej powodzi.
- 10:35
Prezydent: Przez ostatni rok deficyt budżetowy drastycznie się powiększył.
- 10:32
Prezydent: Ostatnia dekada to w większości czas spektakularnego rozwoju Polski.
- 10:31
Prezydent: Marnujecie swoją energię, zamiast koncentrować się nad tym, co najważniejsze.
- 10:29
Prezydent: Sprawy wielkich inwestycji ewidentnie nie stały się priorytetem obecnego rządu. Zostały zepchnięte na dalszy plan. Energia i zasoby państwa, zamiast na realizację ambitnych planów, zostały skierowane na organizowanie polowań na czarownicę, na zaspokajanie, przepraszam za wyrażenie, najniższych instynktów.
- 10:28
Prezydent: Pora zacząć działać. Tego oczekują Polacy, znający swoją wartość.
- 10:27
Prezydent: Elektrownie atomowe to przyszłość polskiej energetyki.
- 10:26
Prezydent: Polska ma szansę stać się ważnym graczem w handlu międzynarodowym.
- 10:26
Prezydent: CPK to ogromne przedsięwzięcie infrastrukturalne. Symbol naszego dążenia do nowoczesności, naszych ambicji.
- 10:24
- 10:22
Prezydent: Polacy chcą dynamicznie rozwijającej się Polski. Chcą dalekowzrocznej polityki.
- 10:20
Prezydent: Ze zdziwieniem przyjąłem niedawno zapowiedź pana premiera dotyczącą wycofania się z przyznawania azylu w Polsce. Obawiam się, że mylicie się również teraz.
- 10:19
Prezydent: Cieszę się, że rząd Donalda Tuska i jego obóz polityczny nareszcie dołączył do obrońców granicy Rzeczypospolitej. Kiedy głosowano w Sejmie nad budową zapory, tylko posłowie PSL-u spośród ówczesnej opozycji zagłosowali za.
- 10:17
Prezydent: Bezpieczeństwo to także obrona naszych granic.
- 10:14
Prezydent: Niebezpieczne czasy, w których przyszło nam żyć, wymagają odważnych i dalekowzrocznych decyzji.
- 10:13
Prezydent: Chciałbym podziękować wicepremierowi Kosiniakowi-Kamyszowi za doprowadzenie do podpisania ostatnich kontraktów i za dobrą współpracę w obszarze bezpieczeństwa.
- 10:11
Prezydent przypomina działania rządów PiS w dziedzinie bezpieczeństwa.
- 10:11
Prezydent: Szybka modernizacja i rozbudowa sił zbrojnych jest dzisiaj absolutną koniecznością.
- 10:09
Prezydent: Bezpieczeństwo to sprawa o absolutnie fundamentalnym znaczeniu.
- 10:09
Prezydent: Po pierwsze bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo musi być wyjęte poza nawias partyjnego sporu. Zawsze to powtarzam.
- 10:08
Prezydent: Rok po wyborach zdecydowałem się skorzystać z mojego konstytucyjnego prawa i wygłosić orędzie do Sejmu. Uważam, że trzeba podsumować to, co zostało dokonane lub zaniechane i przypomnieć, jak fundamentalne wyzwania stoją przed Rzeczpospolitą.
- 10:06
Rozpoczyna się orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.
- 10:06
Prezydentowi towarzyszą między innymi szefowa KPRP Małgorzata Paprocka i szef BBN Jacek Siewiera.
- 10:05
Prezydent Andrzej Duda został powitany na sali plenarnej przez ławy PiS owacją na stojąco.
- 10:05
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia rozpoczyna posiedzenie Sejmu.
- 10:04
- 9:57
W ubiegłym tygodniu szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek poinformował, że prezydent chce wygłosić orędzie w rocznicę wyborów parlamentarnych.
O tym zamiarze prezydenta poinformował również marszałek Sejmu Szymon Hołownia - zaznaczył, że nie było planowane posiedzenie izby 15 października i zaproponował prezydentowi, by orędzie wygłosił w środę, 16 października na początku 20. posiedzenia Sejmu.
- 9:48
Po wyborach prezydent Andrzej Duda desygnował ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego (PiS) do utworzenia Rady Ministrów, która jednak nie uzyskała w Sejmie wotum zaufania.
W tzw. drugim kroku konstytucyjnym 11 grudnia Sejm wybrał Donalda Tuska na stanowisko premiera, a 12 grudnia - dokonał wyboru członków jego gabinetu. 13 grudnia prezydent powołał Tuska na premiera oraz proponowaną przez niego Radę Ministrów.
- 9:47
We wtorek 15 października minął rok od wyborów, w wyniku których PiS straciło władzę po dwóch kadencjach, a koalicję rządową stworzyły: KO, Nowa Lewica, Polska 2050 i PSL.
- 9:45
Dzień dobry, zapraszamy na relację z posiedzenia Sejmu. Obrady rozpoczną się od orędzia prezydenta Andrzeja Dudy, które ma wygłosić z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych.
W ubiegłym tygodniu szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek poinformował, że prezydent chce wygłosić orędzie w rocznicę wyborów parlamentarnych, 15 października.
O tym zamiarze prezydenta poinformował również marszałek Sejmu Szymon Hołownia - zaznaczył, że nie było planowane posiedzenie izby 15 października i zaproponował prezydentowi, by orędzie wygłosił w środę, 16 października, na początku 20. posiedzenia Sejmu.
Trzydniowe posiedzenie Sejmu
Izba będzie pracować m.in. nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.
Projekt dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym.
Posłowie zajmą się też projektem o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia.
Sejm ma także zająć się wnioskami o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posłów: Joanny Muchy, Marka Sowy i Zbigniewa Dolaty.
Autorka/Autor:asty, pp/kg
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu