Sejm odrzucił jedyną kandydatkę na Rzecznika Praw Obywatelskich

TVN24 | Polska

Autor:
ft, kab
Źródło:
PAP
Rudzińska-Bluszcz: posłowie i senatorowie mają władzę, by pomóc zwyczajnym ludziom wybierając jak najszybciej nowego RPOFacebook/Zuzanna Rudzińska-Bluszcz
wideo 2/5
Facebook/Zuzanna Rudzińska-BluszczRudzińska-Bluszcz: posłowie i senatorowie mają władzę, by pomóc zwyczajnym ludziom wybierając jak najszybciej nowego RPO

Sejm nie powołał Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na Rzecznika Praw Obywatelskich. Była ona jedyną zgłoszoną kandydatką do objęcia tego stanowiska po ustępującym Adamie Bodnarze. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że cała procedura rusza od nowa.

W głosowaniu wzięło udział 447 posłów. Przeciw kandydaturze Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz opowiedziało się 237 parlamentarzystów, za było 201. Od głosu wstrzymało się dziewięciu posłów.

ZOBACZ CAŁE GŁOSOWANIE W SEJMIE

- W związku z tym że Sejm nie powołał Rzecznika Praw Obywatelskich procedura zostanie przeprowadzona ponownie. Na podstawie artykułu 30., ustęp 3., punkt 5. regulaminu Sejmu ustalam termin na składanie w wniosków w sprawie powołania na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich do dnia 27 października 2020 roku – powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Jedyna kandydatura

Kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, wspieranej przez licznie organizacje pozarządowe, zgłosiły w sierpniu kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Na początku października sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ponownie negatywnie zaopiniowała kandydaturę Rudzińskej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Pierwsze głosowanie w tej sprawie odbyło się 17 września. Wtedy również komisja nie opowiedziała się za jej kandydaturą, jednak głosowanie zostało unieważnione.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz była jedyną kandydatką na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz w rozmowie z Magazynem TVN24.

5-letnia kadencja obecnego rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale - zgodnie z ustawą o RPO - nadal pełni on tę funkcję, do czasu powołania swego następcy.

Autor:ft, kab

Źródło: PAP