Piesi będą musieli nosić odblaski poza terenem zabudowanym. Sejm odrzucił dwie poprawki Senatu, który zaproponował zniesienie tego obowiązku.
Obecnie obowiązek noszenia odblasków mają jedynie dzieci do 15. roku życia.
W czerwcu Sejm uchwalił, że taki obowiązek używania elementów odblaskowych będą mieli wszyscy piesi, poruszający się po zmierzchu po drogach poza obszarem zabudowanym.
Zaproponowano także, aby bez odblasku można było chodzić po zmierzchu po drogach tylko tam, gdzie jest chodnik, w strefie zamieszkania oraz po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. W piątkowym głosowaniu posłowie zaakceptowali jedynie jedną poprawkę Senatu, by nowe przepisy weszły w życie po 12 miesiącach, a nie po 3 miesiącach od ogłoszenia.
Niewidoczni piesi
Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, jest praktycznie niewidoczny - kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 metrów.
Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. Problem zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej.
Policja przekonuje, że nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, a nawet przechodzący przez jezdnię, jeśli nie ma odblasków - jest słabo widoczny dla kierowcy. Teraz nowelizacja Prawa o ruchu drogowym trafi do podpisu prezydenta.
Autor: mac//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24