Podwyżki dla nauczycieli i osób niepełnosprawnych do dalszych prac w Sejmie. Burza na komisji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Marszałek Szymon Hołownia spotkał się w Sejmie z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami
Marszałek Szymon Hołownia spotkał się w Sejmie z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunamiTVN24
wideo 2/25
Marszałek Szymon Hołownia spotkał się w Sejmie z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunamiTVN24

Sejm zakończył już czwartkowe posiedzenie. Podczas dzisiejszych obrad posłowie zajęli się m.in. obywatelskim projektem o rencie socjalnej. Odbyło się też czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela dot. wynagrodzeń nauczycieli. Projekt trafi do dalszych prac w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W tvn24.pl relacjonowaliśmy dzisiejsze posiedzenie Sejmu.

W czwartek Prezydium Sejmu nie zdecydowało się zakazać wydawania przepustek dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, o czym poinformowały dziennikarzy wicemarszałkinie Dorota Niedziela i Monika Wielichowska.

Wcześniej marszałek Szymon Hołownia opublikował komunikat w tej sprawie. "Panowie Kamiński i Wąsik nie są posłami. Mandatu pozbawił ich wyrok sądu, nie Sejmu. Sprawa jest zamknięta. Dziś procedujemy ważne obywatelskie projekty. Oczekuję, że wszyscy uszanują obywateli, którzy te projekty do izby wnieśli" - napisał w serwisie X.

Później w czwartek Hołownia podkreślił, że artykuł 99 konstytucji nie pozostawia żadnych wątpliwości. - Jest wyrok – nie ma mandatu. Wszyscy są równi wobec prawa i nie ma znaczenia, czy ktoś ma za kolegę prezydenta i wsparcie 190 posłów. Każdy wójt, każdy burmistrz byłby potraktowany zupełnie inaczej w analogicznej sytuacji - mówił. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 99 konstytucji Wąsik i Kamiński stracili prawo wybieralności.

Sejm - obrady 25 i 26 stycznia

Czwartkowe obrady, rozpoczynające dwudniowe posiedzenie Sejmu, ruszyły o godzinie 10. Posłowie zajmują się między innymi dwoma obywatelskimi projektami ustaw, złożonymi w ubiegłej kadencji Sejmu. Pierwszy to projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, który zakłada podwyższenie renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Drugi to projekt noweli Karty Nauczyciela złożony przez ZNP. Dotyczy zmiany sposobu obliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli.

Sejm rozpocznie prace także nad projektem nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz Kodeksu wyborczego, autorstwa Polski 2050-Trzeciej Drogi. Ma on zapewnić ciągłość funkcjonowania samorządu gminnego w przypadku wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na posła lub senatora.

Na tvn24.pl relacjonowaliśmy wydarzenia z Sejmu:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 18:53

    Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.

  • 18:52

    Sejm zakończył obrady na dziś. Wznowienie posiedzenia jutro o godz. 9.

  • 17:48

    Obywatelski projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela dot. wynagrodzeń nauczycieli trafi do dalszych prac w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W czwartek podczas pierwszego czytania w Sejmie za dalszymi pracami nad projektem opowiedziały się PiS, KO, Polska 2050-TD, PLS-TD i Lewica.

  • 17:32

    Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy: ministrowie w ostatniej chwili odwołali swój udział w wydarzeniu. Chodzi o Radę Dialogu Społecznego

  • 17:31

    W czwartek zostanie wystosowane pismo do Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom przy Radzie Europy ws. przymusowego dokarmiania Mariusza Kamińskiego - podał poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS). Poinformował też, że ws. Kamińskiego i Macieja Wąsika złożona została rezolucja do Rady Europy.

  • 17:19

    "Posłanka Pola Matysiak przedstawiła sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w 100. rocznicę wydania pierwszego numeru 'Wiadomości Literackich'".

  • 17:18

    Polska 2050, PSL i Lewica podczas pierwszego czytania w Sejmie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela opowiedziały się nad dalszymi pracami nad nim. Celem projektu jest do powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

  • 16:56

    Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przestawiła posłanka Dorota Olko.

  • 16:56

    Wcześniej poseł Piotr Müller (PiS) nazwał projekt ustawy "technicznym". - Projekt ma charakter czysto techniczny. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach będzie dłuższa dyskusja o funkcjonowaniu agencji badawczych - agencji, które dzielą środki finansowe czy to Narodowego Centrum Nauki, czy NCBR. Ten projekt nie wnika w materię funkcjonowania tych instytucji - stwierdził Müller.

    Przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Krystyna Szumilas (Koalicja Obywatelska) przypomniała natomiast, że NCBR zostało utworzone jako instytucja odpowiedzialna za wdrażanie polityki naukowej i innowacyjnej państwa; miała służyć nauce, gospodarce, być motorem napędowym rozwoju państwa.

    - Niestety, za czasów rządów PiS tak ważna instytucja stała się politycznym łupem przybudówki PiS, czyli partii Bielana. Z tak ważnej instytucji PiS próbował zrobić centrum kupowania głosów potrzebnych w Sejmie do przepychania pisowskich ustaw - mówiła Szumilas. I wymieniła kilka przykładów milionowych dotacji, które zostały zakwestionowane podczas kontroli.

  • 16:56

    Rządowy projekt noweli ustaw o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce przewiduje przywrócenie sprawowania nadzoru nad NCBR ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego.

    W trakcie dyskusji posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 - Trzeciej Drogi, PSL - Trzeciej Drogi oraz Lewicy zapowiedzieli, że ich kluby będą głosować za przyjęciem nowelizacji.

    Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik powiedział w Sejmie, że resort nauki chce przeprowadzić gruntowną dyskusję "o tej prawdziwej misji, do której powołane zostało NCBR". - To nie jest techniczna korekta. To jest ważne, żeby tak ważna agencja rządowa, jaką jest NCBR, wróciła pod nadzór ministerstwa, dla którego została pierwotnie stworzona – jako bardzo istotne narzędzie rozwoju polskiej gospodarki w bliskiej współpracy z nauką. Tak, byśmy mogli doganiać czołówkę świata, jeżeli chodzi o rozwój - podkreślił Gzik.

  • 16:55

    Sejm przeszedł do kolejnego punktu porządku dziennego. Rozpoczyna się sprawozdanie komisji edukacji nauki i młodzieży o projekcie o zmianie ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

  • 16:51

  • 16:41

    Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej minister ds. UE Adam Szłapka przedstawił informację Rady Ministrów o posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się w 1 lutego.

    Przypomniał, że szczyt będzie kontynuacją posiedzenia z grudnia ub.r., kiedy przywódcy UE zgodzili się rozpocząć rozmowy akcesyjne z Ukrainą, ale - ze względu na sprzeciw Węgier - nie uzgodnili rewizji wieloletnich ram finansowych UE, co dawałoby zielone światło do przekazanie Ukrainie 50 mld euro wsparcia.

    Szłapka podkreślił, że osiągnięcie porozumienia ws. wsparcia Ukrainy będzie najważniejszym zadaniem nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej. - Celem Polski jest zapewnienie Ukrainie stabilnego i przewidywalnego wsparcia. Chodzi o 50 mld euro na cztery lata. Celem jest, by wsparcie zostało zagwarantowane jako trwałe, by nie było co roku renegocjowane - wskazał. Dodał, że podczas szczytu możliwe jest też poruszenie kwestii pomocy humanitarnej dla Ukrainy w wysokości 5 mld euro.

    - Chodzi o to, by nie otwierać całej dyskusji od nowa, ale by się udało porozumieć w gronie 27 państw. Ze strony Węgier pojawiają się sygnały o gotowości kompromisu w tej sprawie, co z punktu widzenia Polski jest optymalnym rozwiązaniem. Jeśli nie dojdzie do takiego porozumienia, to jest alternatywa i poszukiwanie porozumienia w gronie 26 państw, ale trwają prace nad tym, by to porozumienie zostało osiągnięte w gronie 27 państw - powiedział minister ds. UE.

  • 16:35

    KO, Polska 2050, PSL, Lewica popierają projekt ws. funkcjonowania samorządów w przypadku wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na posła lub senatora.

    PiS i Konfederacja zadeklarowały w czwartek w Sejmie gotowość dalszych prac nad projektem i zapowiadają złożenie do niego poprawek.

    Projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz Kodeksu wyborczego został przygotowany przez posłów Polski 2050-Trzecią Drogę. Propozycja zakłada, że mandat wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który został wybrany na posła lub senatora wygaśnie z dniem złożenia ślubowania, a nie - jak dotychczas - z dniem wyboru. Projekt daje też kompetencje wójta jego zastępcy (lub pierwszemu zastępcy, a w gminach gdzie nie został powołany zastępca - sekretarzowi gminy) od dnia wydania postanowienia komisarza wyborczego o wygaszeniu mandatu wójta do dnia powołania przez premiera osoby pełniącej funkcję wójta. Według autorów zmian, ma to zapewnić ciągłość funkcjonowania samorządu.

  • 16:24

    Sejm rozpatruje w I czytaniu projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy - Kodeks wyborczy.

  • 16:20

    Ponadto - jak oceniła Gasiuk-Pihowicz - "przede wszystkim do reprezentowania TK wobec innych organów upoważniony jest wyłącznie prezes Trybunału". "Jak wiemy nigdy prawidłowo na stanowisko prezesa TK nie została wybrana podpisana tutaj Julia Przyłębska z uwagi przede wszystkim na błędy przy jej wyborze; nie została podjęta zgodnie z literą ówczesnego prawa uchwała o przedstawieniu jej jako kandydatki prezydentowi" - mówiła przewodnicząca komisji sprawiedliwości. Dodała, że poza tym nawet gdyby została prawidłowo wybrana na to stanowisko, to "już tego stanowiska nie piastuje od grudnia 2022 roku".

    Wniosek formalny o nieprzeprowadzenie dyskusji zgłosił poseł Śliz. Wobec takiego wniosku protestowali posłowie PiS - jak mówili "to parodia komisji". "Chcemy wysłuchać informacji, przeprowadzić dyskusję, zadać pytania (...) jest to okazja, z której chcielibyśmy jako posłowie skorzystać" - podkreślał przewodniczący komisji ustawodawczej Marek Ast (PiS).

    Po przyjęciu wniosku posła Śliza i wyborze Grzegorza Rusieckiego (KO), jako posła sprawozdawcy na debatę plenarną, posiedzenie połączonych komisji zostało zakończone.

  • 16:19

    Sejmowe komisje nie przeprowadziły w czwartek dyskusji nt. informacji Trybunału Konstytucyjnego za 2022 rok. Przyjęty został wniosek złożony przez Pawła Śliza (Polska2050), o brak dyskusji w związku z tym, że osoba reprezentująca TK "nie jest sędzią".

    Za takim wnioskiem głosowało 31 posłów z komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz ustawodawczej, przeciw było 24, natomiast jedna osoba wstrzymała się od głosu.

    W czwartek na połączonym posiedzeniu obie komisje miały zapoznać się i przedyskutować Informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2022 r.

    Na posiedzeniu TK reprezentował sędzia Jarosław Wyrembak, który odczytał upoważnienie do reprezentowania Trybunału podczas tej dyskusji wystawione przez prezes TK Julię Przyłębską. "Upoważniam sędziego TK Jarosława Wyrembaka do reprezentowania TK i prezesa TK w czasie wspólnego posiedzenia komisji" - odczytał wystawione upoważnienie.

    Przewodnicząca komisji sprawiedliwości i praw człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) w związku z tym oceniła m.in., że "ma wrażenie niespotykanej ilości nawarstwienia błędów prawnych widząc to upoważnienie".

  • 16:18

    Bez Julii Przyłębskiej i bez dyskusji o informacji Trybunału Konstytucyjnego na komisjach. Przegłosowano, że Jarosław Wyrembak "nie jest sędzią" TK

  • 16:17

    Podczas debaty sejmowej głos zabrał wiceminister edukacji narodowej Henryk Kiepura. Zaznaczył, że wynagradzanie nauczycieli z budżetu państwa to "temat otwarty". - Będziemy zapewne dużo o nim rozmawiać w tej kadencji - dodał.

    - Na pewno będziemy poważnie traktować naszych partnerów społecznych - zapewnił wiceszef resortu. Wskazał, że "pozytywnym przykładem otwartości na rozmowę, dialog" jest "dzisiejsza ustawa, która była przez PiS zamrożona w tzw. zamrażarce sejmowej".

    Dodał, że projekt został przywrócony bardzo szybko na forum Sejmu. Zapewnił, że Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie "mocno uczestniczyć" w pracach nad projektem "przygotowując wszelkie wyliczenia, prognozy, informując posłów". Zaznaczył jednocześnie, że "ostateczna decyzja należy do polskiego Sejmu".

  • 16:16

    W Sejmie w czwartek trwa pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji Karty nauczyciela. Projekt przygotował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nowelizacja ma związać wynagrodzenia nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

    Zgodnie z projektem kwoty średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego mają stanowić określony procent przeciętnego wynagrodzenia obowiązującej w III kwartale poprzedzającym rok budżetowy. Chodzi o kwotę przeciętnego wynagrodzenia, ustalaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

    Zachowana ma być formuła średniego wynagrodzenia nauczyciela na poszczególnych stopniach awansu. Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty ma wynieść 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nauczyciela kontraktowego - 100 proc., nauczyciela mianowanego - 125 proc., a nauczyciela dyplomowanego - 155 proc.

    Jednocześnie kwota wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego miałaby wynosić co najmniej 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a nauczyciela stażysty - co najmniej 73 proc. Na pozostałych stopniach awansu minister edukacji ma ustalić wysokość wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalnie w stosunku do tych dwóch stopni.

    Podczas oświadczeń klubów i kół głos w imieniu Klubu Prawo i Sprawiedliwość zabrał poseł Tomasz Zieliński.

    Powiedział, że projekt zasadniczo zmienia założenia ustalania średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli. - Biorąc pod uwagę komunikat prezesa GUS z 10 listopada ub.r., przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2023 r. wyniosło 7 tys. 194 zł. Oznacza to, że na tej podstawie, zgodnie z projektem ustawy, średnie wynagrodzenie wyniosłoby: dla nauczyciela mianowanego - 8 tys. 993 zł, dla dyplomowanego - 11 tys. 152 zł, a początkującego - ok. 6,5-7 tys. - wyliczał Zieliński. Podkreślił, że wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia rosłyby automatycznie pensje nauczycieli.

  • 16:15

    "Pokazujemy, jak ważne są dla nas projekty obywatelskie, pod którymi podpisały się setki tysięcy Polaków. Bardzo wam dziękuję za waszą cierpliwość, wytrwałość, wytrzymałość - mówił marszałek Sejmu do osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

  • 16:14

    Wiceminister Łukasz Krasoń w Sejmie mówił: Mam głębokie przekonanie, że sfera edukacyjna również powinna być moim celem na piastowanym stanowisku. Należy mówić "osoba z niepełnosprawnością", a nie "osoba niepełnosprawna". Pamiętajcie o tym, bo zaczynając od małych rzeczy możemy poprawić naprawdę rzeczy wielkie.

  • 16:14

    Renta socjalna równa minimalnemu wynagrodzeniu. Obywatelski projekt trafił do komisji

  • 16:13

    Marszałek Hołownia spotkał się w Sejmie z przedstawicielami Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Sejm przeprowadził w czwartek pierwsze czytanie projektu obywatelskiego, którego celem jest poprawa sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

    - Miejsce osób z niepełnosprawnościami nie jest gdzieś na posadzce korytarzy sejmowych, za kotarami, tylko w gabinecie marszałka Sejmu. Mam nadzieję, że ten symboliczny moment, w którym pokazujemy, jak ważne są dla nas projekty obywatelskie, pod którymi podpisały się setki tysięcy Polaków, to będzie ten symbol, z którym polski Sejm, zacznie się na trwałe kojarzyć - powiedział marszałek Hołownia.

    - Bardzo dziękuję za waszą cierpliwość, wytrwałość, wytrzymałość. Ja ze swojej strony zrobię wszystko, żeby ten projekt był procedowany bez zwłoki, to jest oczywiście też kwestia rozmów ze stronnictwami politycznymi, bo ja jestem tylko gospodarzem procesów, a nie finalnie decyduje, zrobiłem to, co w mojej mocy, czyli uruchomiłem maszynę. Natomiast teraz ta maszyna musi szczęśliwie, dla waszego dobra, do celu dojechać - mówił Hołownia.

    Zaznaczył, że "zaczną realnie poprawiać sytuację osób z niepełnosprawnościami w Polsce". - Jesteście potrzebni Polsce, jesteście solą tej ziemi, bo dzięki waszej pracy, waszemu zaangażowaniu, waszej obecności, możemy wszyscy korzystać w pełni z tych darów, które macie, z waszych talentów, z waszych możliwości - podkreślił.

    - Czujcie się zawsze tutaj w Sejmie, jak u siebie. Takie sceny, jakie widzieliśmy w czasie waszych protestów w poprzednich latach, nigdy więcej się już nie powtórzą, nie mają prawa się powtórzyć i się nie powtórzą - zapewnił Hołownia.

  • 16:11

    Kotula o projekcie KO ws. aborcji: cieszę się, że ten projekt jest. Rozmawiajmy o dwóch projektach

  • 16:11

    Lewica złożyła w Sejmie dwa projekty ustaw dotyczące aborcji w listopadzie. Posłanka Lewicy, ministra ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała, że cieszy się, że do Sejmu trafił kolejny projekt nt. aborcji.

    - Praca nad tymi projektami w komisjach będzie oznaczała merytoryczną pracę nad każdym z tych punktów. Jestem przekonana, że te oba projekty mogą jeszcze ulec zmianom.

    Możemy rozmawiać, jak ta procedura aborcyjna powinna wyglądać, czy aborcja farmakologiczna powinna być ważnym elementem tego systemu. W mojej ocenie tak, bo tak się dzisiaj po prostu przerywa ciąże.

    Według mnie brakuje tam także dekryminalizacji albo depenalizacji. To jest bardzo ważny element tej ustawy. Brakuje uregulowania klauzuli sumienia, ale jestem otwarta. Cieszę się, że ten projekt jest. Rozmawiajmy o tych dwóch projektach. Pracujmy nad nimi i wypracujmy być może jeden najlepszy projekt, który systemowo te wszystkie dobre rozwiązania zagwarantuje - powiedziała Kotula w rozmowie z Małgorzatą Mielcarek.

  • 16:05

    Gajewska o projekcie KO w sprawie aborcji: to jest nasz obowiązek względem kobiet, żeby zapewnić im bezpieczeństwo

  • 15:30

    O projekt została zapytana w Sejmie posłanka KO Aleksandra Gajewska. - To dobre rozwiązanie, które będzie dawało możliwość wyboru i będzie dawało dostęp nie tylko do tej aborcji, która musi być wykonana w szpitalu, ale również do aborcji farmakologicznej.

    To jest bardzo ważny aspekt tego projektu. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie te projekty będą procedowane i będziemy mogli wywiązać się z tych deklaracji, które padały w trakcie kampanii. One były odpowiedzią na, powiedzmy sobie szczerze, takie bardzo głębokie oczekiwania społeczne, że w końcu ta sprawa zostanie rozwiązana.

    To jest nasze zobowiązanie, to jest nasz obowiązek względem kobiet, żeby zapewnić im bezpieczeństwo, żeby mogły czuć się bezpieczne, żeby nie obawiały się, zachodząc w ciążę, że grozi im niebezpieczeństwo, bo nie otrzymają pomocy wtedy, kiedy ta pomoc będzie potrzęsła.


  • 15:29

    W środę wieczorem do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie aborcji.

    Projekt w sprawie aborcji. Projekt Koalicji Obywatelskiej w Sejmie

  • 15:12

    Wiceszef MSZ: Rola Polaków mieszkających za granicą znacząco wzrosła po agresji rosyjskiej na Ukrainę

    Wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski na posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą przypomniał, że planowana jest zmiana kompetencji w kwestii koordynacji polityki zagranicznej w zakresie Polonii i Polaków mieszkających za granicą na szczeblu rządowym i pozarządowym - czyli przywrócenie MSZ do roli koordynatora polityki polonijnej rządu.

    Zaznaczył, że MSZ ma narzędzia w postaci konsulatów i ambasad, zatem konieczne będzie pewne przesunięcie środków z KPRM do MSZ. Zadeklarował, że resort chce zachować formułę międzyresortowego zespołu ds. współpracy z Polonią i Polakami za granicą, bo dokonaniu drobnych przesunięć kompetencyjnych.

    Wiceminister przekazał, że za rządów PiS projekt wieloletniej współpracy z Polonią został przygotowany, ale nie był przyjęty przez radę ministrów. Stwierdził, że Polonia jest coraz liczniejsza, a z ostatniego spisu przeprowadzonego w USA wynika, że w kraju tym mieszka 10 mln Polaków.

    - Rola Polaków mieszkających za granicą znacząco wzrosła po agresji rosyjskiej na Ukrainę, bo w bardzo wielu państwach na świecie ich zachowanie w kraju zostało znane za szlachetne, solidarne i wyjątkowe, co podniosło prestiż rodaków mieszkających w innych krajach, także w USA. I tego kapitału tego nie można zmarnować - powiedział Bartoszewski.

  • 14:50

    Projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej został skierowany do komisji.

    Przedstawicielka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Iwona Hartwich (KO), przedstawiając projekt, zwróciła uwagę na codzienne wyzwania stojące przed opiekunami osób z niepełnosprawnością. Podkreśliła, że regularne wizyty u specjalistów, rehabilitacja, niezbędny sprzęt rehabilitacyjny czy specjalistyczne żywienie osób z niepełnosprawnością to tylko część z nich.

    - Często te osoby są zamknięte w czterech ścianach. To też musimy zmienić – podkreśliła.

    Jej zdaniem renta socjalna podniesiona do kwoty najniższej krajowej pensji pozwoli im na "odrobinę więcej godności". Ma to – jak mówiła – umożliwić pokrycie koniecznych wydatków i zwiększyć szansę na niezależne życie.

    Hartwich dziękowała premierowi Donaldowi Tuskowi za to, że za jego rządów Sejm zajął się tym projektem. - Za to, że stanął pan obok wózków inwalidzkich – podkreśliła, dodając, że rodzice osób z niepełnosprawnością są bardzo poniżeni przez rząd PiS.

  • 14:15

  • 13:51

    W Sejmie trwa spotkanie marszałka Sejmu z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami.

    - Oto przedstawiciele komitetu, który doprowadził do tego, że projekt (nowelizacji ustawy o rencie socjalnej) powstał, na czele z panią posełką Hartwich. Cieszę się, że możemy to bardzo wyraźnie pokazać, że miejsce osób z niepełnosprawnościami nie jest gdzieś na posadzce korytarzy sejmowych za kotarami, tylko w gabinecie marszałka Sejmu. Mam nadzieję, że ten symboliczny moment, w którym pokazujemy, jak ważne są dla nas projekty obywatelskie, pod którymi podpisały się setki tysięcy Polaków, to będzie ten symbol, z którym polski Sejm zacznie się na trwałe kojarzyć - powiedział.

    - Jesteście potrzebni w Polsce, bo dzięki waszej pracy, waszemu zaangażowaniu, dzięki waszej obecności możemy wszyscy korzystać w pełni z tych darów, które macie, z waszych talentów, z waszych możliwości - zwrócił się do gości.

    Marszałek Szymon Hołownia spotkał się w Sejmie z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami

  • 13:46

    W Sejmie trwa pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela przygotowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Celem projektowanej nowelizacji jest powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

    - Od kilku dni toczy się ożywiona dyskusja dotycząca płac nauczycieli. Pokazuje ona z jednej strony jak niewielkie są zarobki środowiska edukacyjnego, skoro nawet 33-procentowy wzrost płac nie zapewnia podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 1500 zł. Z drugiej strony, dyskusja ta obrazuje jak skomplikowany jest obecny system wynagradzania, nakreślony jeszcze w XX w. przez min. (Mirosława) Handkego - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

    - Jest to system nieprzejrzysty, niezrozumiały nie tylko dla opinii publicznej niezwiązanej z edukacją, ale także wielu nauczycieli ma z tym problem (...), ale przede wszystkim jest to system nieskuteczny - podkreślił prezes ZNP.

    Dlatego - jak mówił - obecny system wynagradzania nauczycieli nie uchronił ich przed gwałtowaną pauperyzacją w czasach rekordowej inflacji w ostatnich latach, nie zapobiegł też dramatycznemu ich spłaszczeniu wynagrodzeń, niemalże zrównaniu ich z płacą minimalną. "Dziś zarobki nauczycieli są niekonkurencyjne wobec innych grup zawodowych, a ich poziom lokuje nas na samym końcu Unii Europejskiej, jak pokazują dane OECD czy Komisji Europejskiej, a także raporty fundacji Evidence Institute razem z ZNP" - powiedział. Według niego, obecny system wynagradzania sprawił, że zawód nauczyciela jest po prostu nieatrakcyjny.

    Broniarz wskazał, że dla wszystkich nauczycieli najważniejsze jest wynagrodzenie zasadnicze. - To ono stanowi podstawę ich pensji, niezależnie od zamożności gminy, w której przychodzi im pracować - wyjaśnił. Przypomniał, że wynagrodzenie zasadnicze jest określane w tzw. rozporządzeniu płacowym ministra edukacji. Oprócz tego wynagrodzenia nauczyciel może otrzymać różne dodatki w różnej wysokości.

    Prezes ZNP przypomniał też, że wynagrodzenie zasadnicze oraz wszystkie dodatki i świadczenia, takie jak np. dodatek funkcyjny, za warunki pracy, odprawa emerytalna i kilka innych, tworzą tzw. średnie wynagrodzenie nauczyciela, opisane w Karcie Nauczyciela. Jego wysokość jest ustalana na podstawie kwoty bazowej określanej corocznie w ustawie budżetowej.

  • 12:44

    Artykuł 99 konstytucji brzmi:

    1. Wybrany do Sejmu może być obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat.


    2. Wybrany do Senatu może być obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 30 lat.


    3. Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.
  • 12:39

    Marszałek Sejmu podkreślił także w Sejmie, że artykuł 99 konstytucji nie pozostawia żadnych wątpliwości.

    - Jest wyrok – nie ma mandatu. Wszyscy są równi wobec prawa i nie ma znaczenia, czy ktoś ma za kolegę prezydenta i wsparcie 190. posłów. Każdy wójt, każdy burmistrz byłby potraktowany zupełnie inaczej w analogicznej sytuacji – powiedział Hołownia o sprawie Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego.

    Sprawa jak ocenił, jest prosta - konstytucja mówi o tym wyraźnie. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 99 konstytucji, Wąsik i Kamiński stracili prawo wybieralności.

  • 12:29

    Szymon Hołownia pytany przez dziennikarzy, czy okrągły stół w sprawie zmian w sądownictwie powinien mieć miejsce odparł, że "oczywiście" i "jak najbardziej". - Jestem całym sercem za. Jeżeli będę mógł się do czegoś przydać, to chętnie będę współuczestniczył, patronował, organizował - powiedział.

    Dodał, że potrzebujemy nie tylko "młócki politycznej", ale "wyjścia do przodu". - W sprawie mediów potrzebujemy ustawy, w sprawie zmiany konstytucji potrzebujemy rozmowy, w innych sprawach potrzebujemy rozmowy, okrągłych stołów, formatów, paneli. Chcemy tu zorganizować panel w sprawie mediów publicznych - mówił Hołownia.

    Dopytany, kiedy pojawią się ustawy dotyczące sądów, prokuratury, Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego podkreślił, że rozmowy już trwają wewnątrz koalicji.

    Doprecyzował, że chodzi o przygotowanie takich projektów, w których będzie "przestrzeń do rozmowy z prezydentem, z innymi czynnikami i z opozycją". W jego ocenie powinny to być ustawy nie takie, które "przepadną u prezydenta", tylko takie, które "będą miały szansę na to, żeby zostać podpisane i zaczną obowiązywać".

    - Do końca kadencji prezydenta zostało chyba około 500 dni (...), a 500 dni to jest jednak dość sporo i nie mamy tyle czasu, żeby go marnować. Mam nadzieję, że doprowadzimy do sytuacji, w której jak opadną te kurze bitewne i emocje, które mamy dzisiaj, to politycy zobaczą, że to co premiuje, punktuje u ludzi, to jest rozmowa o rozwiązaniach - podkreślił marszałek.

  • 12:17

    Marszałek Szymon Hołownia poinformował w Sejmie, że na jutrzejszym posiedzeniu posłowie będziemy mogli powołać komisję ds. Pegasusa.

    - PiS zmienił kandydatury, jest czwórka zgłoszonych kandydatów przez PiS. Do dwunastej jest termin składania zastrzeżeń, ale nie spodziewam się zastrzeżeń, choć zobaczymy jak to będzie. To oznacza, że będziemy w stanie powołać komisję ds. Pegasusa na jutrzejszym posiedzeniu, no chyba, że coś się zmieni - powiedział.

  • 12:06

    Z dziennikarzami w Sejmie rozmawiał także premier Donald Tusk. Pytany, czy uważa, że politycy PiS Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik pojawią się jeszcze w Sejmie, odparł: - Na pewno, jako przesłuchiwani przez komisje śledcze, bez żadnych wątpliwości.

    Dopytywany czy pojawią się jako posłowie chcący głosować, premier powiedział, że decyzja marszałka Sejmu Szymona Hołowni jest jednoznaczna. - Ma absolutnie moje pełne wsparcie i ona jest automatyczna, wynika z zapisów prawa i wyroków sądowych - przypomniał.

    Tusk: Nie dziwię się, że ludziom się robi niedobrze na widok prezydenta, który obściskuje przestępców

  • 11:54

  • 11:38

    Na korytarzu sejmowym na pytania dziennikarzy odpowiadał Jarosław Kaczyński.

    Pytano go między innymi o sprawę Kamińskiego i Wąsika. Kaczyński potwierdził, że ma informacje na temat stanu zdrowia Wąsika i Kamińskiego. - Szczególnie jeden z nich czuje się źle, a poza tym zastosowano wobec niego tortury. My się oczywiście, bo jest taka instytucja w Unii Europejskiej, do niej zwrócimy z oskarżeniem polskich władz o stosowanie tortur, bo decyzja na pewno zapadła na samej górze. Jestem przekonany, że to osobista decyzja Tuska i on osobiście powinien za tortury w Polsce odpowiadać - oświadczył Kaczyński.

    CZYTAJ WIĘCEJ:

    Prezes PiS Jarosław Kaczyński o Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku: zwrócimy się z oskarżeniem o stosowanie tortur

  • 10:59

    Tusk: Dzięki wam, drodzy rodzice i opiekunowie, Polska jest trochę lepsza. Bardzo wam dziękuję. Obiecuję, że kiedy staliśmy przy was, kiedy władza odwracała się od was plecami, jak dzisiaj pan Kaczyński się odwrócił od was plecami, tak będziemy ciężko pracować nad tym, żeby ta ustawa, na którą czekaliście, jak najszybciej stała się faktem.

  • 10:57

    Tusk: Macie zawsze czas, żeby przestępców skazanych prawomocnym wyrokiem wynosić na jakieś wyżyny. Poszliśmy do wyborów i powiem wam, że tylko dlatego warto iść do wyborów i po władzę, żeby ci ludzie, rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych, dożyli tego momentu, kiedy widzą, że władza jest po to, żeby o nich zadbać. Rodzice niepełnosprawnych są niewarci nawet minuty uwagi? Tego dnia widać, że nie zasłużyliście nawet na jeden dzień władzy.

  • 10:56

    Tusk: Ten dzień jest dla mnie szczególnie symboliczny. Nie chciałem na to zwracać uwagi, ale tak nieszczęśliwie się składa, że siedzę blisko pana prezesa Kaczyńskiego. Czasami słyszę, co mówi. Kiedy przemawiał pan minister Kołodziejczak i zwrócił się do pana prezesa Kaczynskiego per "panie Kaczyński", pan prezes Kaczyński odpowiedział mu "ty gówniarzu". Mówię o tym, bo pół godziny później wyszła na mównicę przedstawicielka tysięcy rodzin, które zbierał z trudem podpisy pod ustawą, która ma ulżyć najbardziej poszkodowanym, to nawet nie znalazł minuty czasu, by wysłuchać, na czym polega los ludzi tak ciężko poszkodowanych przez okoliczności i ludzi najbardziej szlachetnych, bo walczących w imieniu najsłabszych.

    Donald Tusk w Sejmie o słowach Jarosława Kaczyńskiego

  • 10:52

    Na mównicy głos zabiera premier Donald Tusk.

  • 10:40

    Rozpoczęło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Posłowie PiS wychodzą z sali obrad.

  • 10:35

    Głos zabiera poseł PiS Robert Telus, który ocenił, że w Unii Europejskiej dochodzi do "zwijania polskiego rolnictwa". Wypowiedział się także poseł PiS Janusz Kowalski ocenił, że "polska wieś głosowała za Prawem i Sprawiedliwością".

  • 10:35

    Hołownia, wobec pojawienia się trzech posłów przy mównicy, którzy twierdzili, że chcą odnieść się do wcześniejszych oświadczeń, ogłosił, że "w drodze absolutnego wyjątku" posłowie zabiorą głos. Otrzymali na to 30 sekund.

    Zamieszanie przy mównicy po wypowiedzi wiceministra Michała Kołodziejczaka

  • 10:34

    Kaczyński: Po tych ośmiu latach waszych rządów to naprawdę dwudziestu nie starczy, by ten potworny bałagan, żeby gorszych słów nie użyć, naprawić. Pan, młody człowieku, powinien o tym pamiętać.

    Kaczyński pojawił się bez trybu na mównicy sejmowej

  • 10:31

    Na mównicy pojawił się - bez trybu - Jarosław Kaczyński.

    - Mam nadzieję, że dowiem się, w jakim trybie? - dopytuje Hołownia.

  • 10:30

    Po Zalewskim na mównicy pojawił się wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, który wypowiedział się o proteście rolników.

    Po wypowiedzi wiceministra, na mównicę wszedł poseł Jarosław Sachajko, który błędnie stwierdził, że Kołodziejczak "nie ma prawa" się wypowiadać, bo "nie jest członkiem Rady Ministrów".

    Hołownia w odpowiedzi przypomniał artykuł 186 Regulaminu Sejmu, który mówi między innymi, że "marszałek Sejmu udziela głosu członkom Rady Ministrów, Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, Szefowi Kancelarii Prezydenta oraz sekretarzowi stanu w Kancelarii Prezydenta zastępującego Szefa Kancelarii Prezydenta na danym posiedzeniu, poza kolejnością mówców zapisanych do głosu, ilekroć tego zażądają".

    Kołodziejczak jest w rządzie sekretarzem stanu w resorcie sprawiedliwości.

  • 10:29

    Hołownia: Emocje są czymś naturalnym na tej sali. Cieszę się, że wyrażamy je w taki sposób, że nie przekraczając ram parlamentarnej debaty. Jeszcze wiele razy będziemy mieli okazję spierać się o to, co znaczy normalność i równość wobec prawa dla wszystkich.

  • 10:27

    Zalewski do posłów PiS: Od pierwszego dnia swoich rządów zaczęliście niszczyć prawo i konstytucję. Od Trybunału Konstytucyjnego po wszystkie instytucje. Zamiast prawa wprowadziliście bezprawie i dzisiaj, pod pozorem obrony prawa, tego bezprawie bronicie. To absolutny skandal. Wszyscy to widzą. Jest jasne, ze dwaj posłowie, którzy zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu nie są posłami. Marszałek Sejmu jest depozytariuszem konstytucji, musi ją realizować. Wy dzisiaj usiłujecie mu przeszkodzić. To, czego chcecie, jest bezprawiem. Wasze rządy bezprawia się skończyły.

  • 10:26

    Na mównicy głos zabrał poseł Polski 2050 Paweł Zalewski.

  • 10:25

    Hołownia wobec pojawienia się Wójcika przy jego stanowisku: Pan będzie prostował teraz wniosek formalny? Zgłosił pan wniosek formalny. Mogę pana zapewnić, że państwa groźby nie robią na mnie żadnego wrażenia.

  • 10:23

    Hołownia: Płacz nad konstytucją to jedno, panie Wójcik, a jej stosowanie i posiadanie w sercu to drugie. Ja robie te dwie rzeczy. Cieszy mnie też pańskie nawrócenie na stosowanie zasad konstytucyjnych.

  • 10:18

    Szymon Hołownia dwukrotnie upomniał Wójcika o tym, że kończy się czas na jego wypowiedź. Wobec braku reakcji Hołownia wyłączył posłowi mikrofon.

    Przypomniał następnie artykuł 99 konstytucji ustęp 3, który mówi, że "wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego".

    Hołownia przypomniał też artykuł 120 konstytucji, który mówi, że "Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, chyba że konstytucja przewiduje inną większość".

    Szymon Hołownia odpowiedział Michałowi Wójcikowi. Zacytował artykuły konstytucji

  • 10:17

    Wójcik: Panie marszałku, nie dopuszcza pan posłów Kamińskiego i Wąsika do wykonywania ocj mandatu, uprawnień. To jest skandal. Byli bezprawnie zatrzymani, bezprawnie byli w więzieniu i bezprawnie pan teraz działa. TU ma być 460 osób, a nie 458.

    Wójcik oskarżył Hołownię o "bezczelne łamanie konstytucji"

  • 10:17

    Wójcik: Panie Hołownia, to co pan wyprawia, to hańba. Jeszcze niedawno płakał pan nad konstytucją, a dzisiaj ją pan bezczelnie łamie. Konstytucja!

  • 10:16

    Na mównicę z wnioskiem formalnych wchodzi poseł klubu PiS Michał Wójcik.

  • 10:13

    Posłowie głosowali wniosek posła Sachajki o przerwę w obradach. Wniosek po głosowaniu przepadł.

  • 10:12

    Na mónicy z wnioskiem formalnym pojawił się poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko, który zwrócił uwagę na protest rolników.

  • 10:08

    Na sali obrad nie ma Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Obrady przebiegają spokojnie i zgodnie z harmonogramem.

  • 10:03

    Szymon Hołownia otwiera posiedzenie Sejmu.

    Zgodnie z harmonogramem obrad Sejm rozpocznie dziś prace od głosowania nad zmianami w składach osobowych komisji sejmowych. Następnie przystąpi do prac nad dwoma obywatelskimi projektami ustaw, złożonymi w ubiegłej kadencji Sejmu. Pierwszy to projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, który zakłada podwyższenie renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia.

    Drugi to projekt noweli Karty Nauczyciela złożony przez ZNP. Dotyczy zmiany sposobu obliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli.

  • 10:00

    Czekamy na rozpoczęcie obrad. W międzyczasie dziennikarze przepytują marszałka Szymona Hołownię, który poinformował, że Kamiński i Wąsik mogą wejść na teren Sejmu, ale nie mogą wejść do sali obrad. - Myślę, że będzie dużo emocji, natomiast nie będzie obstrukcji - przewidywał.

  • 9:55

    Prezydium Sejmu nie zdecydowało się wydać zakazu wydawania przepustek dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - poinformowały w Sejmie wicemarszałkinie Dorota Niedziela i Monika Wielichowska, które przekazały, że nie było w tej sprawie głosowania.

  • 9:32

    Maciej Wąsik opublikował zdjęcie sprzed Sejmu.

  • 9:20

    Z kolei wiceminister rolnictwa, poseł wybrany z list KO Michał Kołodziejczak w rozmowie w Radiu Zet, ocenił, że "Wąsik i Kamiński, powinni być rozliczeni za to, co robili przez ostatnie osiem lat".

    - Ja się nad tym nie zastanawiam, ale zapewne przyjdą (do Sejmu) i tutaj marszałek Hołownia musi podjąć odpowiednie kroki. To gestia marszałka, dzisiaj zajmuję się całkiem innymi tematami. Niech każdy zajmuje się swoimi jak najlepiej potrafi. Dla mnie priorytetem jest rolnictwo, bezpieczeństwo żywnościowe. Jest od tego marszałek, Straż Marszałkowska, żeby wykonywać polecenia marszałka - mówił.

  • 9:13

    Poseł PiS Przemysław Czarnek opublikował zdjęcie z Maciejem Wąsikiem. Politycy byli rano gośćmi Radia Wnet.

  • 9:04

    Szef komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych, poseł KO Dariusz Joński, wypowiadając się dziś w RMF FM o sprawie Wąsika i Kamińskiego, oświadczył, że miejsce polityków PiS "jest w Sejmie, ale na komisji śledczej, a nie na sali plenarnej".

    - Na salę plenarną nie może wejść nikt kto nie jest posłem. Panowie zostali skazani prawomocnym wyrokiem, wygasły im mandaty. Wydaje mi się i intuicja mi podpowiada, że będą jeszcze mieli częste spotkania z tym niezależnym wymiarem sprawiedliwości - mówił.

    Dopytywany czy spodziewa się prób siłowego wejścia do Sejmu, Joński ocenił, że jego zdaniem lider PiS Jarosław Kaczyński będzie dążył do ogromnej polaryzacji i emocji. Zaznaczył jednocześnie, że jest Straż Marszałkowska, która przypilnuje żeby nikt kto nie jest posłem nie wszedł na salę plenarną.

    - Osobiście nie chciałbym siedzieć na sali plenarnej z przestępcami. To są przestępcy, co prawda ułaskawieni przez prezydenta, ale oni nie są już posłami - powiedział Joński.

  • 8:58

    Szymon Hołownia na wczorajszej konferencji zauważył, że Kamiński i Wąsik mają prawo wejść na teren kompleksu sejmowego jako byli posłowie. - Mają jako byli posłowie prawo, zachęcam, by z niego skorzystali, do wyrobienia sobie legitymacji byłego posła i senatora, która bez konieczności odwiedzania Biura Przepustek pozwala wchodzić na teren Sejmu, na teren parlamentu - mówił.

    Czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wejdą w czwartek do Sejmu? Szymon Hołownia odpowiada

  • 8:54

    Wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela zauważył we wpisie, że na sali plenarnej mogą przebywać i głosować "tylko posłowie", a "nie przestępcy". "Kim są Kamiński i Wąsik, wszyscy wiemy" - napisał.

  • 8:50

    Politycy PiS i przedstawiciele kancelarii prezydenta utrzymują, że po ułaskawieniu Kamiński i Wąsik są nadal posłami. Jednak zdaniem wielu prawników politycy PiS stracili mandaty nieodwracalnie.

    O tym, jakie jest stanowisko ekspertów prawa już po akcie łaski wyjaśniają dziennikarze Konkret24:

    Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. "Marszałek Hołownia ma obowiązek umożliwić wykonywanie mandatów"? Prawnicy: nie

  • 8:44

    O sprawie mówił także gość Konrada Piaseckiego w TVN24, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. - Trzeba przestrzegać prawa w Polsce. Nie wszyscy to akceptują, ale my chcemy i będziemy to robić- podkreślił wicepremier, minister i prezes PSL.

    Jak przypomniał, wygaszenie mandatów poselskich obu polityków nastąpiło z dniem wydania prawomocnego orzeczenia sądu.

    Pytany o to, czy Szymon Hołownia powinien kategorycznie zakazać wejścia do Sejmu Kamińskiemu i Wąsikowi odparł: - Szymon Hołownia pokazał, że Sejm może wyglądać inaczej. Niektórzy w to nie wierzyli, ale pierwszy miesiąc zmienił wszystko. Bardzo dobrze sobie poradził i wierzę, że w tej sytuacji też będzie wiedział, co zrobić.

    Szef ludowców zaznaczył, że jeżeli Wąsik i Kamiński będą chcieli wejść do Sejmu powinni przedstawić legitymacje byłych posłów. - Jeśli je sobie wyrobią, to potwierdzą, że są byłymi posłami. Będą mogli oglądać obrady z galerii – powiedział. Zastrzegł, że nie upoważnia ich to do wejścia na salę plenarną, czy głosowania.

    Kosiniak-Kamysz ocenił, że na całej sytuacji PiS próbuje zbudować swój "kolejny mit polityczny".

  • 8:41

    Sam Maciej Wąsik w porannej audycji Radia Wnet oświadczył, że "będzie wykonywał swój mandat poselski, będzie wykonywał wolę moich wyborców, będzie działał w taki sposób, w jaki będzie mógł".

    Z kolei w serwisie X Wąsik opublikował stanowisko nieuznawanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym w sprawie dotyczącej stwierdzenia uchylenia decyzji marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu poselskiego.

    Czytaj więcej: TSUE odmawia rozpoznania pytania Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych: skład orzekający nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem

  • 8:36

    Krótko przed godziną 8 marszałek Sejmu Szymon Hołownia opublikował komunikat, w któym odniósł się do sprawy prawomocnie skazanych, a potem ułaskawionych przez prezydenta Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy PiS we wtorek po godzinie 21 opuścili zakłady karne w Radomiu i Przytułach Starych.

    Hołownia we wpisie podkreślił, że nie są oni posłami, a mandatu pozbawił ich wyrok sądu. "Sprawa jest zamknięta. Dziś procedujemy ważne obywatelskie projekty. Oczekuję, że wszyscy uszanują obywateli, którzy te projekty do izby wnieśli" - napisał marszałek.

  • 8:30

    Dzień dobry! Na zegarze 8.30, posiedzenie Sejmu powinno rozpocząć się o godzinie 10. My w tym czasie przyjrzymy się, co dzieje się przed rozpoczęciem obrad.

Kto może wejść do Sejmu i do sali obrad

Przepisy porządkowe obowiązujące w budynkach i na terenach pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu są zawarte w zarządzeniu nr 1 Marszałka Sejmu z dnia 9 stycznia 2008 r. w sprawie wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz wstępu i wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu, wydanym na podstawie oraz w związku z przepisami uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Tekst zarządzenia był aktualizowany zarządzeniami marszałków Sejmu z 13 września 2011 r., 28 marca 2012 r., 11 września 2014 r., 10 czerwca i 31 grudnia 2015 r., 1 sierpnia 2016 r. oraz 19 maja 2017 r.

Zarządzenie określa zasady wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu, w tym na salę posiedzeń Sejmu, w jej kuluary i na galerię podczas obrad Sejmu, a także wstępu i wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu. Tekst precyzuje też zasady przebywania osób w budynkach i na terenach, z uwzględnieniem zakazu posiadania broni i amunicji oraz materiałów wybuchowych.

Wstęp do tych budynków oraz wstęp i wjazd na tereny, za które odpowiada KS, odbywa się po okazaniu dokumentów do tego uprawniających, m.in. legitymacji poselskiej lub senatorskiej, imiennego identyfikatora posła Parlamentu Europejskiego, karty wstępu posłów lub senatorów poprzednich kadencji czy identyfikatora pracowników Kancelarii Sejmu lub Senatu, legitymacji służbowej lub dyplomatycznej, karty prasowej i karty wstępu obsługi technicznej mediów.

Wejść też można na podstawie okresowej i jednorazowej karty wstępu, jednorazowej karty wstępu do Biblioteki Sejmowej oraz w przypadku grup - na podstawie imiennej listy.

Bez okazywania żadnych dokumentów wchodzą na teren Sejmu prezydent, premier, wicepremierzy, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz byli prezydenci RP.

Na salę posiedzeń podczas obrad Sejmu mogą wejść posłowie lub senatorowie, pracownicy kancelarii Sejmu lub Senatu z identyfikatorem "S" i uczestniczące w posiedzeniu osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe.

Wstęp mają też prezes Trybunału Konstytucyjnego, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej oraz przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa i Prokurator Generalny.

Straż Marszałkowska w SejmieTVN24

Prawo wstępu mają też osoby, którym wydano okresową kartę wstępu oznaczoną symbolem "S" oraz zaproszone przez Marszałka Sejmu osoby i delegacje - również zagraniczne.

Zarządzenie precyzuje też, kto może wejść podczas obrad Sejmu w kuluary sali posiedzeń oraz zająć miejsca na galerii, m.in. dziennikarze i w dwu ostatnich rzędach publiczność - również wycieczki.

W uzasadnionych przypadkach "mając na względzie zachowanie spokoju i porządku oraz zapewnienie bezpieczeństwa Sejmu i Senatu", komendant SM może odmówić wydania karty prasowej, karty wstępu obsługi technicznej dziennikarzy, okresowej karty wstępu, karty wstępu posła i senatora poprzednich kadencji oraz jednorazowych kart wstępu i jednorazowych kart wstępu do Biblioteki Sejmowej. Może też zawiesić prawo wstępu posiadaczom tych dokumentów.

Zarządzenie marszałka Sejmu nie zezwala na wejście na tereny i do budynków osobom, które swoim zachowaniem lub wyglądem naruszają powagę Sejmu lub Senatu, a gdy takie osoby lub grupy osób znajdą się na terenie Sejmu, strażnik Straży Marszałkowskiej nakazuje im natychmiastowe opuszczenie budynku.

Autorka/Autor:asty, akw/ft

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Wykształcony, wierny tradycji i niezależny wobec partii politycznej – taki zdaniem uczestników najnowszego sondażu dla Radia ZET powinien być idealny kandydat na prezydenta. W badaniu zapytano Polaków też o preferowane wiek, płeć, orientację oraz wyznanie głowy państwa.  

Idealny kandydat na prezydenta. Tych cech oczekują Polacy

Idealny kandydat na prezydenta. Tych cech oczekują Polacy

Źródło:
Radio ZET

Komisja śledcza do sprawy wyborów kopertowych skierowała 10 wniosków do prokuratury. Dotyczą one 19 osób, między innymi Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego, czy Michała Dworczyka.

Komisja śledcza zawiadamia prokuraturę. Na liście Kaczyński, Morawiecki, Dworczyk i wielu innych

Komisja śledcza zawiadamia prokuraturę. Na liście Kaczyński, Morawiecki, Dworczyk i wielu innych

Źródło:
TVN24

W piątek od samego rana sypie śnieg. W wielu regionach Polski zrobiło się biało. Przed godziną 10 najintensywniej padało na południu kraju.

Najmocniej pada na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie jeszcze sypie śnieg

Najmocniej pada na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie jeszcze sypie śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Jedna osoba zginęła w karambolu siedmiu samochodów na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Na wysokości miejscowości Gromadka, niedaleko Bolesławca, zderzyły się cztery pojazdy ciężarowe, dwa osobowe i bus.

Karambol na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje

Karambol na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
GDDKiA

Sprzęt wojskowy produkcji brytyjskiej o wartości ponad dwóch milionów dolarów trafił do Rosji za pośrednictwem firmy należącej do influencerki - donosi stacja BBC. Firma, za pośrednictwem której eksportowane są brytyjskie obiektywy do kamer, jest zarejestrowana w Kirgistanie.

BBC: brytyjski sprzęt za miliony trafił do Rosji za pośrednictwem influencerki

BBC: brytyjski sprzęt za miliony trafił do Rosji za pośrednictwem influencerki

Źródło:
PAP

Dwa lata więzienia za śmierć pięciu gimnazjalistek w koszalińskim escape roomie. Rodzice ofiar są rozczarowani decyzją sądu, a wyrok zgodnie określają jako "żenująco niski". - Dla mnie w tej chwili kwintesencją życia jest to, aby każdego z tych ludzi, którzy przyczynił się do śmierci córki i jej przyjaciółek, po prostu ocenić. Uważam, że jesteśmy winni to naszym dzieciom - mówi ojciec jednej z nastolatek. Reportaż "Uwagi" TVN.

Śmierć pięciu nastolatek w escape roomie. Śledztwo rodziców i wyrok sądu. "Żenująco niski"

Śmierć pięciu nastolatek w escape roomie. Śledztwo rodziców i wyrok sądu. "Żenująco niski"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Moim zdaniem Trzaskowski wygra w prawyborach z Sikorskim. Obaj to dobrzy kandydaci, ale moim zdaniem Sikorski nie ma szans na wygraną - mówił w TVN24 były minister rolnictwa Artur Balazs. W jego ocenie "dzisiaj sondaże, które pokazują skalę wygranej w drugiej turze kandydata Platformy, o niczym nie świadczą". - Warto wrócić do refleksji związanej z Bronisławem Komorowskim - wskazał.

Balazs: obaj to bardzo dobrzy kandydaci, ale sprawa jest przesądzona

Balazs: obaj to bardzo dobrzy kandydaci, ale sprawa jest przesądzona

Źródło:
TVN24

25 tysięcy członków Koalicji Obywatelskiej może już głosować na Rafała Trzaskowskiego lub Radosława Sikorskiego w prawyborach, które mają wyłonić kandydata KO na prezydenta. Głosowanie zakończy się o północy, nazwisko zwycięzcy poznamy najpewniej w sobotę.

Trzaskowski czy Sikorski? Ruszyły prawybory w Koalicji Obywatelskiej

Trzaskowski czy Sikorski? Ruszyły prawybory w Koalicji Obywatelskiej

Źródło:
PAP

Brytyjka jest kolejną, piątą już śmiertelną ofiarą prawdopodobnego zatrucia metanolem w popularnej turystycznej miejscowości Vang Vieng - informuje CNN. Kolejne kraje ostrzegają swoich obywateli przed piciem alkoholu z nieznanych źródeł. 

Kolejna turystka śmiertelną ofiarą zatrucia metanolem w popularnym kurorcie

Kolejna turystka śmiertelną ofiarą zatrucia metanolem w popularnym kurorcie

Źródło:
CNN, tvn24.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń na piątek, sobotę i niedzielę. Wynika z niej, że pojawić się mają oblodzenia i marznące opady. Na drogach zrobi się ślisko. Miejscami powieje też silny wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być groźna. 

Niebezpiecznie ślisko na drogach. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Niebezpiecznie ślisko na drogach. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ocenił, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o objęciu go nakazem aresztowania "spotkała się z budującą mobilizacją wielu przyjaciół z USA na czele, co pokazuje, że ten krok będzie miał poważne konsekwencje dla MTK i tych, którzy z nim współpracują". "Cokolwiek MTK by nie orzekł, nie ma żadnej równoważności między Izraelem a Hamasem" - oznajmił prezydent USA Joe Biden. Szef unijnej dyplomacji oświadczył z kolei, że nakazy aresztowania wydane przez MTK są wiążące dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

USA i Bruksela reagują po wyroku MTK. Netanjahu o "naruszeniu naturalnego prawa"

USA i Bruksela reagują po wyroku MTK. Netanjahu o "naruszeniu naturalnego prawa"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Kotomierzu pod Bydgoszczą. Kierowca ciężarówki, podczas skrętu w prawo, nie zauważył rowerzystki. 73-latka zginęła na miejscu.

Skręcał w prawo, nie zauważył rowerzystki. 73-latka zginęła pod kołami ciężarówki

Skręcał w prawo, nie zauważył rowerzystki. 73-latka zginęła pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvn24.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz poinformował w czwartek o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez szefa i wiceszefa MON, w związku z powołanym zespołem badającym działalność podkomisji smoleńskiej. Jego zdaniem materiały podkomisji zostały nielegalnie przejęte. - Nikt nie złamał żadnej ustawy, zostało to wielokrotnie wyjaśnione w Sejmie - powiedział w czwartek w "Kropce nad i" Miłosz Motyka z PSL. Na początku listopada na te same zarzuty odpowiadał już Cezary Tomczyk.

Macierewicz oskarża. "Niech lepiej przygotuje linię obrony"

Macierewicz oskarża. "Niech lepiej przygotuje linię obrony"

Źródło:
TVN24, PAP
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1003 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Kilku rosyjskich dowódców zostało zdegradowanych i aresztowanych za przekazanie nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek niezależny portal rosyjski Ważnyje Istorii, powołując się na blogerów wojskowych. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Chcieli odwiedzić "wyzwolone" miejscowości, wtedy "na jaw wyszedł rozmiar oszustwa". Dowódcy aresztowani

Chcieli odwiedzić "wyzwolone" miejscowości, wtedy "na jaw wyszedł rozmiar oszustwa". Dowódcy aresztowani

Źródło:
PAP

Rosja notyfikowała USA na krótko przed wystrzeleniem nowego, "eksperymentalnego" pocisku pośredniego zasięgu na Dniepr - powiedziała w czwartek wicerzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh. Podkreśliła też, że groźby Putina pod adresem USA i innych państw nie odstraszą Ameryki od dalszej pomocy Ukrainie.

"USA zostały poinformowane przez Rosję na krótko przed wystrzeleniem". Oświadczenie Pentagonu

"USA zostały poinformowane przez Rosję na krótko przed wystrzeleniem". Oświadczenie Pentagonu

Źródło:
PAP

"Użycie przez Rosję nowej rakiety balistycznej średniego zasięgu przeciwko Ukrainie nie zmieni przebiegu konfliktu ani determinacji sojuszników z NATO we wspieraniu Ukrainy" - oznajmiła rzeczniczka sojuszu Farah Dakhlallah. W czwartek Rosjanie użyli do ostrzału Ukrainy nowej broni.

"Rosja wystrzeliła eksperymentalny pocisk". Rzeczniczka NATO zabrała głos

"Rosja wystrzeliła eksperymentalny pocisk". Rzeczniczka NATO zabrała głos

Źródło:
PAP

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Centralne Biuro Śledcze Policji i Straż Graniczna zatrzymały kolejnych dwóch podejrzanych w sprawie gangu zajmującego się legalizowaniem pobytu obcokrajowców na terenie Polski. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa zalegalizowała pobyt kilkuset osobom, m.in. z Ukrainy, Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Nepalu i Gruzji. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Gang załatwiał cudzoziemcom pobyt w kraju. Kolejne zatrzymania

Gang załatwiał cudzoziemcom pobyt w kraju. Kolejne zatrzymania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opolscy policjanci poszukiwali zaginionej 14-latki. Dziewczyna wyszła z mieszkania w środę, 20 listopada, i nie było z nią kontaktu. w czwartek wieczorem policja poinformowała, że 14-latka się odnalazła.

Zaginiona 14-latka została odnaleziona

Zaginiona 14-latka została odnaleziona

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Jeden z pasażerów samolotu American Airlines na wysokości 9144 metrów stwierdził, że "musi teraz opuścić samolot". Zranił stewardesę w szyję i nadgarstek. Grupa pasażerów obezwładniła go i skrępowała taśmą klejącą. Mężczyzna został aresztowany na lotnisku w Dallas.

Groźny incydent na pokładzie. Ranna stewardesa, pasażer skrępowany taśmą

Groźny incydent na pokładzie. Ranna stewardesa, pasażer skrępowany taśmą

Źródło:
PAP

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział w czwartek, że zamierza nominować byłą prokurator generalną Florydy Pam Bondi na nową prokuraturą generalną USA. Nominacja dla Bondi, która reprezentowała Trumpa w pierwszym procesie impeachmentu, jest wynikiem wycofania się nominowanego wcześniej kongresmena Matta Gaetza.

"Wojowniczka America First" z nominacją od Trumpa

"Wojowniczka America First" z nominacją od Trumpa

Źródło:
PAP

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek, jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl