W porządku obrad Sejmu na następny tydzień znalazł się punkt dotyczący informacji rządu w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa zaniechania urzędniczego przez poprzedniego premiera i ministra do spraw europejskich. Zaniechanie to miało doprowadzić do "bezpowrotnej utraty przez Polskę zaliczki z Krajowego Planu Odbudowy".
Najbliższe posiedzenie Sejmu będzie trwało od 6 do 8 marca. Na stronie sejmowej nie ma jeszcze opublikowanego harmonogramu, ale wstępny plan prac otrzymała reporterka TVN24 Agata Adamek.
Według tego planu w piątek, 8 marca w godzinach porannych, ma być rozpatrywany punkt dotyczący działań poprzedniego rządu w sprawie KPO.
"Informacja rządu dotycząca możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego przez Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Właściwego do Spraw Europejskich, polegająca na zaniechaniu urzędniczym, które doprowadziło do bezpowrotnej utraty przez Polskę zaliczki z Krajowego Planu Odbudowy w kwocie 4,7 mld euro" - tak brzmi planowany punkt.
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228.
O tym punkcie mowa jest też w porządku obrad dostępnym na stronie sejmowej.
Pieniądze z KPO
Rzeczniczka Komisji Europejskiej Veerle Nuyts potwierdziła w czwartek, że Komisja wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatności z Funduszu Odbudowy. Do Polski trafi tym samym 6,3 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja
Nad Wisłę ma trafić 59,8 miliarda euro (około 268 miliardów złotych) z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz 76 miliardów euro (około 340 miliardów złotych) w ramach polityki spójności na lata 2021-2027.
KPO dla Polski przewiduje 56 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii COVID-19.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24