Konfrontacja posłów w sprawie afery wizowej. Wzajemne zarzuty, mowa o "wstydzie" i "ucieczce"

Źródło:
TVN24
Sejmowa konfrontacja Michała Szczerby i Pawła Jabłońskiego w sprawie afery wizowej
Sejmowa konfrontacja Michała Szczerby i Pawła Jabłońskiego w sprawie afery wizowejTVN24
wideo 2/22
Sejmowa konfrontacja Michała Szczerby i Pawła Jabłońskiego w sprawie afery wizowejTVN24

W sejmowych kuluarach o aferze wizowej dyskutowali dziś szef komisji śledczej badający tę sprawę, poseł KO Michał Szczerba oraz poseł PiS i były wiceminister w resorcie spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Nie zabrakło wzajemnych oskarżeń i apeli.

Trwają prace sejmowej komisji śledczej, która bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Komisja ma też ustalić liczbę i tożsamość osób, które nielegalnie przekroczyły granicę Polski lub których pobyt zalegalizowano w wyniku nadużyć, a także ocenić umowy pośrednictwa wizowego zawarte z zewnętrznymi firmami, które miały wesprzeć polskich dyplomatów w rozpatrywaniu wniosków wizowych napływających do zagranicznych placówek. Badania dotyczą okresu od 12 listopada 2019 roku do 20 listopada 2023 roku.

Śledztwo w sprawie afery wizowej prowadzi prokuratura w Lublinie. Zarzuty usłyszeli już między innymi ówczesny wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk i były pracownik tego resortu Edgar Kobos, którzy zostali już przesłuchani przez komisję śledczą. Część przesłuchania Kobosa została utajniona.

CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE WIZOWEJ

Szczerba i Jabłoński o aferze wizowej. "Czekam na wezwanie"

W czwartek na sejmowym korytarzu doszło do konfrontacji między szefem komisji śledczej ds. afery wizowej, posłem Koalicji Obywatelskiej Michałem Szczerbą a posłem Prawa i Sprawiedliwości, byłym wiceministrem w resorcie spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim.

- Pan był jedną z tych osób, które mówiły, że nie ma afery. Słuchał pan polskich konsulów, słuchał pan Edgara Kobosa. Wszystko wychodzi na wierzch. W programie "Poland. Business Harbor" wydaliście 83 tysiące wiz biznesowych. 13 tysięcy z tych osób tylko trafiły do Polski, co podkreślił komendant główny Straży Granicznej - mówił Szczerba do Jabłońskiego.

Jabłoński na to odparł: - Opowiadał pan przez miesiące o setkach tysięcy wiz wydanych za łapówki. Na komisji kilka dni temu powiedział pan, że jaka to była liczba? 607 sztuk (Szczerba w TVN24 mówił, że "zidentyfikowano z imienia i nazwiska 607 osób, które w procesie korupcyjnym otrzymały wizę bez żadnego trybu" - red.). Kłamaliście (...) To też komisja powinna wyjaśnić, w jaki sposób okłamywaliście Polaków.

Szczerba w odpowiedzi przywołał - jak powiedział - dane byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua. - We wrześniu 2023 roku Zbigniew Rau potwierdził, że przez 30 miesięcy wydaliście milion trzysta tysięcy wiz. W ramach tego były wizy biznesowe. Był taki program "Poland. Business Harbor", program Morawieckiego, gdzie wydawaliście wizy ludziom, którzy się nie pojawiali w ogóle w Polsce. Był to kanał przerzutowy do Europy z różnych części świata. Dlaczego pan wydał 3050 wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej? - pytał posła PiS.

Jabłoński zagroził Szczerbie, że "jeśli pan nie przestanie kłamać na mój temat, może pan za to ponieść konsekwencje". - Ja liczę na jedno, że będziecie mieli odwagę wezwać mnie przed komisję śledczą - oświadczył.

Poseł KO tłumaczył, że na wezwanie przed komisję "czeka wiele osób". - To jest dopiero zarys tych osób, które nam mogą coś powiedzieć. Wtedy, kiedy zeznają kluczowi świadkowie, wrócimy również do tych, którzy podejmowali decyzje - mówił. - Wiele osób wskazuje pana jako osobę, która miała w tej sprawie kluczowe zdanie - dodał.

Poseł PiS utrzymywał, żeby wezwać go zatem przed oblicze komisji. - Na razie pan nie ma odwagi. Nie wiem dlaczego. Czegoś się pan tutaj boi w tej sprawie. Może się pan boi też pewnej wiedzy, którą posiadam na temat polityków Platformy Obywatelskiej? Proszę mnie wezwać - upierał się.

Szczerba odparł, że "tę decyzję podejmie komisja śledcza". - Jest pan na naszej krótkiej liście - przekazał. - Ojej, strasznie tutaj jest groźnie - ironizował w odpowiedzi Jabłoński.

Michał Szczerba i Paweł JabłońskiTVN24

Dalej dyskusja przyjęła bardziej dynamiczną formę, gdy posłowie zaczęli dyskutować ze sobą, idąc przed korytarz sejmowy. Tam Jabłoński nadal oskarżał Szczerbę o to, że "się go boi". - Proszę mnie wezwać przed komisję. Wtedy we właściwym trybie ja wszystko panu opowiem - mówił.

- Zeznania polskich konsulów pogrążają was każdego dnia. A powiem tylko panu, że takich świadków będzie o wiele więcej - informował Szczebra. - Wstydem było być w gabinecie Raua - dodał potem.

Jabłoński odpowiadał posłowi, że "może mówić o wstydzie" i "może uciekać". - Wezwijcie mnie przed komisję, porozmawiamy we właściwym trybie - kwitował. - To niestety nie jest moje decyzja. To decyzja jedenastu posłów. Dopiero zbieramy wobec pana materiał dowodowy. Bardzo dziękuję - odparł Szczerba, wchodząc do biura KO. - No to zbierajcie, zbierajcie. Jestem do dyspozycji. Czekam na wezwanie. Dobrego dnia - zakończył Jabłoński, również odchodząc.

Autorka/Autor:akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki II tury wyborów na prezydentów wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. W tvn24.pl podajemy listę zwycięzców.

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Źródło:
tvn24.pl

Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory na prezydenta Krakowa, uzyskując 51,04 proc. głosów. Miał minimalną przewagę nad swoim kontrkandydatem, bezpartyjnym Łukaszem Gibałą, na którego zagłosowało zaledwie nieco ponad pięć tysięcy wyborców mniej niż na kandydata KO. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45,5 procent.

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Aleksandra Kosiorek wyraźnie wygrała drugą turę wyborów prezydenckich w Gdyni. Oddano na nią 62,49 proc. głosów, a na jej rywala Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej - 37,51 proc. Szemiot (KO) pogratulował swojej kontrkandydatce zwycięstwa. To oznacza, że w całym Trójmieście będą rządzić kobiety.

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS – wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Nowy burmistrz podziękował już wyborcom i przyjął gratulacje od rywalki.

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Nowa prezydentka Kielc otrzymała w drugiej turze 56,54 proc. głosów. Na jej rywala, Marcina Stępniewskiego z PiS, głos oddało 43,46 proc. wyborców. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk opublikował serię wpisów w mediach społecznościowych po zakończeniu drugiej tury wyborów samorządowych. Wymienił w nich miasta, w których kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską "chyba" wygrali drugą turę.

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Źródło:
TVN24

Rządzący od 18 lat Zieloną Górą Janusz Kubicki przegrał w drugiej turze z Marcinem Pabierowskim (Koalicja Obywatelska). Urzędujący prezydent już po pierwszych cząstkowych wynikach pogratulował rywalowi.

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mirosław Lech od 33 lat jest wójtem gminy Korycin na Podlasiu – i właśnie wygrał kolejną kadencję. Tym razem jednak poczuł oddech rywalki na karku, bo o wyniku zadecydował dokładnie jeden głos.

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

Źródło:
tvn24.pl

Polityk Konfederacji, Patryk Marjan, zostanie nowym prezydentem Bełchatowa. W drugiej turze wyborów samorządowych uzyskał prawie 62,89 proc. głosów. "Wygrana zaledwie 32-letniego Patryka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych lider partii Nowa Nadzieja, poseł Sławomir Mentzen.

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Źródło:
tvn24.pl

Robert Szewczyk pokonał Czesława Małkowskiego w wyborach na prezydenta Olsztyna. Członek Platformy Obywatelskiej uzyskał w drugiej turze wyborów 53,33 proc. głosów.

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Źródło:
tvn24.pl

Porażka kandydata PiS w gminie Czarny Dunajec. Burmistrz Marcin Ratułowski (Trzecia Droga) zachowa urząd. Dotychczas partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się w tym rejonie dużym poparciem – to jednak nie wystarczyło, by zapewnić wygraną Pawłowi Dziubkowi.

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

Źródło:
tvn24.pl

Według wstępnych danych Paweł Gulewski z KO zdobył zdecydowaną przewagę nad urzędującym prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Oznacza to, że walczący o kolejną reelekcję Zaleski po pięciu kadencjach żegna się z urzędem.

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kukucki wygrywa we Włocławku z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim z Koalicji Obywatelskiej. Na senatora Lewicy oddano 56,23 proc. głosów, a na jego rywala - 43,72 proc. głosów.

We Włocławku porażka prezydenta

We Włocławku porażka prezydenta

Źródło:
TVN24.pl

Jacek Wójcicki pozostanie prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego. Zagłosowało na niego 61,23 proc. wyborców. Jego kontrkandydat - Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej - uzyskał 38,77 proc. poparcia.

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Źródło:
tvn24.pl

Agnieszka Rupniewska zmierzyła się z urzędującą prezydentką Zabrza już po raz drugi – jednak tym razem udało jej się pokonać Małgorzatę Mańkę-Szulik. Po czterech kadencjach weteranka oddaje stanowisko.

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Źródło:
tvn24.pl

Beata Dudzińska (Koalicja Obywatelska) wygrała wybory na prezydenta Piły. Zdobyła 71,01 proc. głosów, a Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości - 28,99 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Źródło:
PAP

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich w Poznaniu. Po przeliczeniu wszyskich obwodów głosowania na obecnego włodarza miasta wynika, że oddało na niego głosy 70,67 procenta poznaniaków.

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Sutryk wygrał drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 68,29 procent głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, 31,71 procent głosów - wynika z pełnych danych z miejskich komisji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą po godzinie 2 w nocy. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej został nowym prezydentem Tychów (woj. śląskie). Polityk zdobył 58,64 proc. głosów, pokonując tym samym kandydata PiS Sławomira Wróbla. Gramatyka rządzi miastem od kilku miesięcy jako komisarz po tym, jak urzędujący od 2000 roku Andrzej Dziuba zdobył mandat senatorski.

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Źródło:
PAP

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium