Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dostał maskotkę po uchwaleniu ustawy uznającej język śląski za język regionalny. Prezent wręczyła mu Ewa Kołodziej - posłanka KO z Katowic. - To jest maskotka, bebok. Nazywa się Trudzia - mówiła posłanka. Hołownia przyjął prezent z uśmiechem. - Nie zacznijcie mnie prowokować, żebym zaczął podejrzewać, czyją podobiznę otrzymałem od pani posłanki Kołodziej. Moją? - żartował.
Sejm RP w piątek uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu RP, a następnie - jeśli uzyska jego poparcie - do prezydenta Andrzeja Dudy.
Po głosowaniu w Sejmie do marszałka Szymona Hołowni podeszła posłanka Ewa Kołodziej z Koalicji Obywatelskiej. Wręczyła marszałkowi maskotkę ze śląskim akcentem. - Panie marszałku, to jest maskotka, bebok (w wierzeniach śląskich nadprzyrodzona istota - red.). Nazywa się Trudzia - powiedziała posłanka z Katowic. Dodała, że maskotka jest z certyfikatem i można ją kupić na Śląsku.
Marszałek przyjął prezent z uśmiechem i postawił maskotkę obok siebie. - Nie zacznijcie mnie prowokować, żebym zaczął podejrzewać, czyją podobiznę otrzymałem od pani posłanki Kołodziej. Moją? Kto to powiedział? Pan poseł (Jan) Mosiński (z PiS - red.)? Porozmawiamy, panie pośle. Zapraszam na kawę - zażartował Hołownia.
Język śląski językiem regionalnym
Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi - obok języka kaszubskiego - język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.
Podczas spisu powszechnego w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby, w tym 236 588 jako pierwszą, a 187 372 jako jedyną. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 jako jedynego.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24