TVN24 | Polska

Sejm po raz kolejny spróbuje wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Trudny wybór nowego Rzecznika Praw ObywatelskichTVN24
wideo 2/4
TVN24Trudny wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Posłowie po raz czwarty spróbują wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. O tę funkcję ubiegają się: zgłoszony przez PiS poseł Bartłomiej Wróblewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego Sławomir Patyra oraz zgłoszony przez Lewicę Piotr Ikonowicz. W środę Senat pożegnał obecnego RPO Adama Bodnara.

Parlament, który rozpoczął w środę dwudniowe posiedzenie, kolejny raz spróbuje wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę posła Prawa i Sprawiedliwości Bartłomieja Wróblewskiego. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - profesor Sławomir Patyra oraz Lewicy Piotr Ikonowicz nie uzyskali poparcia większości posłów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Bartłomiej Wróblewski w SejmieTVN24

Sejm już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku września ubiegłego roku. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni - nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm wybrał na Rzecznika Praw Obywatelskich kandydata Prawa i Sprawiedliwości, wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

Senat żegna Adama Bodnara

Senat przyjął w środę uchwałę, w której wyraża podziękowanie i uznanie dla Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara - za przyjęciem uchwały opowiedziało się 51 senatorów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Po głosowaniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki przekazał Bodnarowi tekst uchwały i honorowe odznaczenie - medal Senatu, życząc powodzenia w dalszej działalności.

Senat w uchwale wyraził "najwyższy szacunek i podziękowanie" Adamowi Bodnarowi za jego pracę na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Podkreślono w niej, że Bodnar "stał i stoi na straży praw i wolności człowieka i obywatela oraz standardów demokratycznych".

Senat wyraził też w uchwale "stanowczy sprzeciw wobec prób odsunięcia" Adama Bodnara od pełnienia obowiązków zanim zostanie wybrany jego następca. "To niezgodne z prawem oraz ugruntowaną już tradycją państwową. Usunięcie Rzecznika przed wyborem jego następcy pozbawiłoby obywateli podstawowego wsparcia ze strony urzędu konstytucyjnego" - głosi treść uchwały.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości