Prokurator generalny będzie przedstawiać Sejmowi co roku informację o liczbie podsłuchów stosowanych przez policję i służby specjalne. Wprowadzenie umożliwiających to zmian w przepisach zapowiedział szef resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
- Prokurator generalny będzie przedstawiał wiadomość o liczbie podsłuchów, o które wnosiła policja i poszczególne służby oraz o liczbie odmów sądowych i prokuratorskich na zastosowanie tych czynności - powiedział Kwiatkowski, prezentując podczas konferencji prasowej projekt zmian przepisów dotyczących stosowania kontroli operacyjnej.
Ministerstwo Sprawiedliwości już na przełomie października i listopada informowało o planach zmian dotyczących przepisów o "kontroli operacyjnej", czyli podsłuchów, tajnej obserwacji, "prowokacji policyjnej" itp.
Zgodnie z nimi materiały z podsłuchów po zakończeniu postępowania przygotowawczego uznane za zbędne będą niszczone na mocy decyzji sądu. Na posiedzeniu sądowym w tej sprawie będą mogły wziąć udział strony postępowania. - Chodzi nam o sytuację, żeby strony miały prawo wypowiedzieć się, czy faktycznie te materiały ich zdaniem są zbędne - mówił prokurator krajowy Edward Zalewski.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24