Sędzia Michał Laskowski: w żadnym stopniu nie myślałem, że Julia Przyłębska zostanie prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
TVN24, PAP
Michał Laskowski: w żadnym stopniu nie myślałem, że Julia Przyłębska zostanie prezesem Trybunału Konstytucyjnego
Michał Laskowski: w żadnym stopniu nie myślałem, że Julia Przyłębska zostanie prezesem Trybunału KonstytucyjnegoTVN24
wideo 2/5
Michał Laskowski: w żadnym stopniu nie myślałem, że Julia Przyłębska zostanie prezesem Trybunału KonstytucyjnegoTVN24

Zawsze mi się wydawało, że sędziowie zasiadający w Trybunale Konstytucyjnym, a już prezes zwłaszcza, to muszą być jednostki wybitne. Nic nie wskazywało na to w owym czasie, że Julia Przyłębska jest taką osobą. Okazuje się, że się myliłem - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" sędzia Michał Laskowski, prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego. Potwierdził, że zna Przyłębską jeszcze z czasów studenckich.

Sędzia Michał Laskowski ocenił w środę w "Rozmowie Piaseckiego" działalność Trybunału Konstytucyjnego, mówił także o prezes Julii Przyłębskiej. - My znaliśmy się w czasach studenckich, trochę jeszcze później, orzekaliśmy w tym samym sądzie. Łączyły nas takie stosunki koleżeńskie - powiedział. 

Sędzia Michał Laskowski, prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego w "Rozmowie Piaseckiego"TVN24

Laskowski o Przyłębskiej: nic nie wskazywało, że Julia jest taką osobą

Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego został zapytany, czy spodziewał się, że będą po latach będą debatowali z takiego punktu, że Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego, a Laskowski prezesem Izby Karnej Sądu Najwyższego. - Nie spodziewałem się. Nie, żebym był całkiem nieambitny, ale w życiu nie myślałem, że zostanę sędzią Sądu Najwyższego, prezesem Sądu Najwyższego i w żadnym stopniu nie myślałem, że Julia zostanie prezesem Trybunału Konstytucyjnego - przyznał. 

Na pytanie, czy wynikało to z niewiary w jej możliwości, Laskowski odparł: - Zawsze mi się wydawało, że Trybunał Konstytucyjny, sędziowie z nim zasiadający, a już prezes zwłaszcza, to muszą być jednostki wybitne, takie zupełnie wymykające się schematom czy przeciętności.

Dodał, że "to jest zapisane w przepisach". 

- Nic nie wskazywało na to w owym czasie, że Julia jest taką osobą - powiedział Laskowski. Zaznaczył, że to jego osobista ocena. - Oczywiście, okazuje się, że się myliłem - mówił. 

Laskowski: Trybunał Konstytucyjny jest w stanie rozkładu

Odniósł się także do sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Pod koniec 2022 roku niektórzy prawnicy, w tym byli sędziowie TK, wskazywali, że kadencja prezes Julii Przyłębskiej upływa po sześciu latach, czyli 20 grudnia 2022 roku, i że nie będzie ona mogła ponownie ubiegać się o tę funkcję. Na początku stycznia sześciu obecnych sędziów Trybunału (Wojciech Sych, Jakub Stelina, Mariusz Muszyński, Andrzej Zielonacki, Zbigniew Jędrzejewski i Bogdan Święczkowski) skierowało pismo do Julii Przyłębskiej i do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym domagali się wyłonienia kandydatur na nowego prezesa, argumentując, że kadencja Przyłębskiej upłynęła.

Laskowski powiedział, że "opadają mu ręce" i to z powodu troski o stan państwa. Jak mówił, Trybunał Konstytucyjny w państwie prawa to jest kluczowa instytucja, a ona - jak ocenił - jest w tej chwili "w stanie rozkładu". 

- Ja już nawet nie chcę mówić, kto ma rację, czy Julia Przyłębska jest prezesem, czy nie. Ale skoro wśród prawników istnieją tak silnie podzielone opinie w tej sprawie, skoro sześciu sędziów Trybunału kwestionuje to (…), nie mogą przecież zgromadzić 11 sędziów, żeby orzec w sprawie wniosku ministra sprawiedliwości o te kary, które z dnia na dzień rosną, już to świadczy o tym, że to jest stan rozkładu - dodał. 

Laskowski o sporze w Trybunale: znowu walka frakcyjna

Pytany, co jest głównym powodem tego, że Trybunał Konstytucyjny popadł w taki stan, sędzia Michał Laskowski powiedział, że nie zna na tyle jego realiów, ale dodał, że widzi, iż sędziowie TK "zostali na początku swojej drogi dobrani według określonego światopoglądu czy kierunku politycznego, że trybunał przez lata realizował dosyć skrzętnie, gorliwie linię polityczną". 

Trybunał KonstytucyjnyShutterstock

- Pewnie tam nie było jakichś specjalnych dyspozycji - powiedział. - Po prostu tacy ludzie znaleźli się w trybunale, którzy wydają orzeczenia antyeuropejskie, bo już chyba mamy dwa takie wyroki, którzy wydają określone orzeczenia w sprawie aborcji, pewnie są głęboko przekonani o słuszności swojej argumentacji - wskazywał gość "Rozmowy Piaseckiego".

- W tej chwili to jest chyba jakaś znowu walka frakcyjna - dodał. 

Powiedział też, że jest "poczucie zażenowania", jak to się obserwuje z zewnątrz Trybunał Konstytucyjny. - To jest takie ciało, które powinno bardzo istotną rolę odgrywać w państwie, powstrzymywać nieco zapędy władzy wykonawczej czy ustawodawczej, kontrolować zgodność z konstytucją - ocenił prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego. 

"Myślę, że prezydent nie powoła mnie na kolejną kadencję"

W maju upływa kadencja Michała Laskowskiego na stanowisku prezesa Izby Karnej SN. Trwa procedura nowego wyboru, Laskowski jest jednym z kandydatów. Pytany w "Rozmowie Piaseckiego", czy pozostanie prezesem, odparł: - Realnie myślę, że nie. 

- Myślę, że prezydent nie powoła mnie na kolejną kadencję z różnych powodów, być może takich rozmów, jakie prowadzimy w tej chwili - ocenił. 

- Zdecydowałem się kandydować, ale bardziej na zasadzie, żeby nie oddawać pola, czyli nie poddawać się, nie ułatwiać sytuacji. Zobaczymy, czy spotkam się z poparciem kolegów i koleżanek z Izby, i zobaczymy, co zrobi prezydent, ale realnie patrząc, nie sądzę, żebym ja był tym prezesem na kolejną kadencję - powiedział. 

22.03.2023 | Prezes Izby Karnej SN: myślę, że prezydent nie powoła mnie na kolejną kadencję
Prezes Izby Karnej SN: myślę, że prezydent nie powoła mnie na kolejną kadencjęTVN24

Laskowski o sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Odniósł się także do kwestii podjęcia przez Sąd Najwyższy z urzędu postępowania kasacyjnego w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz dwóch innych członków byłego kierownictwa CBA, skazanych w związku z ich działaniami dotyczącymi tak zwanej afery gruntowej. SN czekał na zajęcie się sprawą sześć lat ze względu na rzekomy spór kompetencyjny, którym zajmował się Trybunał Konstytucyjny.

Prezydent Andrzej Duda na początku swojej kadencji w 2015 roku ułaskawił Kamińskiego i Wąsika oraz dwóch innych członków byłego kierownictwa CBA, zanim wyrok się uprawomocnił. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Wraca sprawa ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika. Sąd Najwyższy rozpoczął postępowanie kasacyjne z urzędu >>>

Jak mówił Laskowski, Sąd Najwyższy może respektować orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w związku z wnioskiem złożonym przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę i "umorzyć postępowanie" albo "może nie respektować, stwierdzić, że wiąże go uchwała siedmiu sędziów [Sądu Najwyższego - przyp. red.] i wtedy uchyla orzeczenie, które już zapadło w tej sprawie". 

Dodał, że w przypadku uchylenia "sprawa wróci do Sądu Okręgowego i ten na nowo będzie musiał się zmierzyć z tą sytuacją". - Teoretycznie może prowadzić postępowanie w dalszym ciągu, ale może ponownie, tym razem respektując orzeczenie Trybunału, umorzyć postępowanie. A nawet gdyby tak nie zrobił, to mamy jeszcze znowu na końcu tej drogi pana prezydenta, który może powtórnie ułaskawić wszystkich panów - mówił prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego.  

Laskowski o sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
Laskowski o sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja WąsikaTVN24

W lipcu 2018 roku TK wydał wyrok w związku z wnioskiem złożonym przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. Wniosek Prokuratora Generalnego wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego nieco ponad miesiąc po uchwale Sądu Najwyższego z maja 2017 roku uznającej, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych. W tamtym wyroku TK orzekł, że nieuwzględnienie w przepisach karnych aktu łaski, jako powodu niedopuszczalności dalszego prowadzenia sprawy karnej, jest niekonstytucyjne. Trybunał uznał też wtedy, że prezydent może skorzystać z prawa łaski przed prawomocnym skazaniem ułaskawianej osoby.

- Ci, którzy mówią, że są jakieś szanse na skazanie czterech panów, to jest raczej nieprawdopodobne. Myślę, że tak się nie stanie - ocenił Laskowski.

Prezes Izby Karnej SN powiedział, że pozytywnie odebrał podjęcie postępowania przez Sąd Najwyższy. - Uważam, że nie można akceptować takiej fikcji prawnej, którą zastosował marszałek Sejmu, a potem przez sześć lat stosował Trybunał Konstytucyjny, czyli uznano, że jest jakiś rzekomy spór kompetencyjny i nie zrobiono w sprawie przez sześć lat nic - dodał.

Jego zdaniem "to nie jest spór kompetencyjny". - Spór kompetencyjny jest wtedy, kiedy wszystkie organy przypisują sobie pewne uprawnienie. Na przykład, gdyby Sąd Najwyższy ułaskawił albo nie ułaskawił, odmówił ułaskawienia, co należy do prezydenta i wtedy by był spór między organami, kto to może zrobić, albo żaden organ nie chce jakiegoś obowiązku wykonać - wskazał.

- Natomiast my orzekaliśmy w ramach procedury karnej, zastanawiając się nad granicami ułaskawienia - dodał gość "Rozmowy Piaseckiego". 

Autorka/Autor:js//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że nakłaniali oni agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w sprawach wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, byłej posłanki Beaty Sawickiej, Weroniki Marczuk i Bogusława Seredyńskiego. W tym samym postępowaniu prokuratorzy badają wydanie pieniędzy z funduszu operacyjnego CBA na usługi prostytutek w Wiedniu. Śledztwo zostało wszczęte po serii reportaży "Superwizjera".

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Źródło:
TVN24

Mówili, że Donald Trump to tyran, którego trzeba powstrzymać za wszelką cenę. A jak on odpowiedział? Wezwaniem do jedności narodowej. Ja sam chcę odpowiedzieć na to wezwanie - powiedział J.D. Vance, który oficjalnie przyjął nominację na kandydata na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

J.D. Vance o sojusznikach: koniec z jazdą na gapę

J.D. Vance o sojusznikach: koniec z jazdą na gapę

Źródło:
Reuters, PAP

Lekarze apelowali o szczepienie dzieci na odrę i ostrzegali. Niestety, realizuje się czarny scenariusz. UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność. Powód to niska wyszczepialność. Wynosi ona sporo poniżej progu bezpieczeństwa - 95 procent.

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Joe Biden uległ zakażeniu COVID-19 i odczuwa łagodne objawy choroby - poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Biden był zmuszony do przerwania kampanii wyborczej w Las Vegas i powrotu do domu w Delaware.

Biały Dom: Joe Biden ma COVID-19

Biały Dom: Joe Biden ma COVID-19

Źródło:
PAP

876 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Od października 2023 do końca czerwca 2024 roku podczas operacji obronnej w rejonie wsi Krynki na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim zaginęło 788 ukraińskich żołnierzy - informuje Ukraińska Prawda. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bronili wsi nad Dnieprem. Media: zaginęło kilkuset wojskowych

Bronili wsi nad Dnieprem. Media: zaginęło kilkuset wojskowych

Źródło:
PAP

Brytyjski tygodnik "The Economist", powołując się na szacunki wywiadowcze, informuje, że problemem rosyjskiej armii stają się w coraz większym stopniu wyczerpujące się zapasy sprzętu, w szczególności starych czołgów i pojazdów opancerzonych. Brak także komponentów do budowy i remontu różnego typu wozów bojowych.

"The Economist": Rosji wyczerpują się zapasy starych czołgów

"The Economist": Rosji wyczerpują się zapasy starych czołgów

Źródło:
PAP

Onaikel Infante Abreu, młody opozycjonista z Hawany, przetrzymywany od października 2023 roku jest torturowany w więzieniu Combinado del Este za napisanie własną krwią na murze zakładu karnego antyrządowych haseł - informuje organizacja praw człowieka Kubański Instytut na rzecz Wolności Słowa i Prasy (ICLEP).

Uwięziony kubański opozycjonista namalował antyrządowe hasła własną krwią

Uwięziony kubański opozycjonista namalował antyrządowe hasła własną krwią

Źródło:
PAP

Z balkonu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie w środę, 17 lipca, wypadł pacjent. Nie przeżył upadku. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Źródło:
Kontakt 24

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo "w sprawie dotyczącej wyrządzenia TVP S.A. w likwidacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w latach 2018–2024 przez osoby zajmujące się jej sprawami majątkowymi". Spółka mogła stracić około 7 milionów złotych – poinformowała w środę TVP.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Źródło:
PAP

Jeden fiński i jeden szwedzki myśliwiec zostały poderwane do rosyjskich samolotów operujących w międzynarodowej przestrzeni nad Morzem Bałtyckim. Według agencji STT piloci rosyjskich myśliwców nie zgłosili wcześniej planu lotu i zmierzali w stronę terytorium Rosji. We wspólnej szwedzko-fińskiej operacji maszyny te zostały odprowadzone poza Bałtyk.

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Źródło:
PAP

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że z zadowoleniem przyjmuje stanowisko J.D. Vance'a, kandydata Donalda Trumpa na wiceprezydenta USA, w sprawie wojny na Ukrainie. Tymczasem - jak pisze Reuters - wśród europejskich sojuszników USA rośnie zaniepokojenie postawą Vance'a w sprawie Ukrainy. Media przypominają, że w przeszłości ten polityk mówił wprost, iż "nie obchodzi go", co się stanie z Ukrainą i że "rosyjsko-ukraiński spór dotyczący granic nie ma nic wspólnego" z bezpieczeństwem narodowym USA.

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Demokratyczny kongresmen i kandydat na senatora Adam Schiff wezwał prezydenta USA Joe Bidena do wycofania kandydatury w wyborach prezydenckich. Należący do partyjnej elity polityk wyraził wątpliwość, czy ma on szansę wygrać z Donaldem Trumpem. Amerykańskie media donoszą, że o wycofanie się z wyścigu do Bidena mieli apelować także inni liderzy Partii Demokratycznej, w tym Chuck Schumer czy Nancy Pelosi. 

Czołowi politycy Partii Demokratycznej mieli namawiać Joe Bidena do ustąpienia z funkcji

Czołowi politycy Partii Demokratycznej mieli namawiać Joe Bidena do ustąpienia z funkcji

Źródło:
PAP, CNN

UNICEF alarmuje w sprawie sytuacji w Polsce. Prokuratura odwoła się od decyzji sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego. Z kolei argentyńscy piłkarze wywołali międzynarodowy skandal. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 18 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Zdaniem śledczych osobą odpowiedzialną za śmierć sześciorga gości luksusowego hotelu w Bangkoku jest najpewniej 56-letnia Sherine Chong. Kobieta miała najpierw podać zatrutą herbatę piątce odwiedzających ją osób, a następnie także sama ją wypić. Z zeznań świadków wyłania się także prawdopodobna przyczyna zabójstwa - Chong miała być winna pozostałym ofiarom ogromne sumy pieniędzy.

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Źródło:
The Straits Times, The Bangkok Post, tvn24.pl

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą zakazu trzymania psów na uwięzi. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy w tej sprawie.

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Źródło:
PAP

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Samochód wjechał w ogródek restauracji w XX dzielnicy we wschodniej części Paryża – podał dziennik "Le Figaro". Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. Kierowca był nietrzeźwy i zbiegł z miejsca wypadku.

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

Sześciolatek został potrącony przez ciężarówkę. Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowała chłopca do szpitala.

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
TVN24
Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyniku pożaru centrum handlowego w Zigongu w prowincji Syczuan na południowym wschodzie Chin zginęło co najmniej sześć osób - podała państwowa telewizja CCTV. Wcześniej informowano o nieokreślonej liczbie uwięzionych w budynku ludzi.

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Źródło:
PAP

- Prokuratura ustaliła, że immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie wyłącza możliwości postawienia zarzutów, zatrzymania i aresztowania - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Dodał, że decyzja sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego "w żaden sposób nie przekreśla" śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Zapowiedział też, że w ciągu "najbliższych dni" prokuratura odwoła się od decyzji sądu.

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

"Shogun", "The Bear", "Zbrodnie po sąsiedzku" czy "Detektyw: Kraina nocy" - to seriale, które zdobyły najwięcej nominacji do nagród Emmy 2024. Drugi sezon "The Bear" pobił kolejny rekord w historii amerykańskich nagród. Meryl Streep po raz kolejny zadebiutowała, a 91-letnia Carol Burnett ma szansę na swoją ósmą statuetkę.

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Podróż pociągiem ze Stambułu do Paryża, żeglowanie łódką po włoskim jeziorze Garda, czy może przejazd przez malownicze wioski Irlandii? Oto część z listy 11 podróży po Europie, które według redaktorów magazynu podróżniczego "Conde Nast Traveller" każdy powinien choć raz odbyć w swoim życiu. Co jeszcze znalazło się na ich liście?  

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

- Tajwan powinien płacić Stanom Zjednoczonym za obronę przed Chinami - oświadczył Donald Trump, były prezydent USA i kandydat republikanów w tegorocznych wyborach. Słowa te wywołały początkowo jedynie lakoniczną reakcję Tajpej, ale niedługo później rządząca partia wydała w tej sprawie oświadczenie.

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Źródło:
PAP, Reuters

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl
Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl