Manowska rezygnuje z funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

TVN24 | Polska

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP
Kim jest Małgorzata Manowska?TVN24
wideo 2/36
TVN24Kim jest Małgorzata Manowska?

Wybrana przez prezydenta Andrzeja Dudę na nową pierwszą prezes Sądu Najwyższego sędzia Małgorzata Manowska zrzekła się w poniedziałek funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury - poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie KSSiP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Dr hab. Małgorzata Manowska zrzekła się funkcji dyrektora KSSiP i zwróciła się do ministra sprawiedliwości z prośbą o jak najszybsze wszczęcie procedury odwołania, o której mowa w art. 12 ust. 5a ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury" - zaznaczono w tym komunikacie.

KIM JEST MAŁGORZATA MANOWSKA? >>>

Zgodnie z przywołanym przepisem minister sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa i Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym odwołuje dyrektora KSSiP, jeżeli dyrektor m.in. zrzekł się pełnionej funkcji.

"Od dnia dzisiejszego dr hab. Małgorzata Manowska nie będzie wykonywała czynności w KSSiP i do dnia odwołania z funkcji dyrektora zastępował ją będzie zastępca dyrektora ds. aplikacji sędziowskiej sędzia Adam Sęk" - przekazała ponadto KSSiP.

TREŚĆ KOMUNIKATU KRAJOWEJ SZKOŁY SĄDOWNICTWA I PROKURATURY >>>

Duda powołał Manowską na nową pierwszą prezes SN

Prezydent Andrzej Duda zdecydował w poniedziałek o powołaniu Manowskiej na nową pierwszą prezes Sądu Najwyższego, wybierając spośród pięciorga kandydatów, wśród których znaleźli się również sędziowie: Włodzimierz Wróbel, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek oraz Joanna Misztal-Konecka. Kandydatury te przedstawiło prezydentowi w sobotę Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Wybór nowego pierwszego prezesa SN konieczny był z uwagi na zakończenie z końcem kwietnia kadencji Małgorzaty Gersdorf. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wskazało kandydatów na następcę Gersdorf po sześciu dniach obrad.

Małgorzata Manowska dyrektorem KSSiP była od stycznia 2016 roku. Sędzią SN jest od października 2018 r., orzeka w Izbie Cywilnej. Wcześniej przez kilkanaście lat była sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

W 2007 roku przez kilka miesięcy pełniła funkcję wiceministra w resorcie sprawiedliwości kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP