Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę Jerzego Jachowicza, skazanego za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka z organizacji "Lex Super Omnia" - podało Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Prezydent, podejmując decyzję, miał mieć na uwadze między innymi "incydentalny charakter czynu" oraz "wiek osoby skazanej".
5 grudnia na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta opublikowano informację, że prezydent rozpatrzył jeden wniosek Prokuratora Generalnego w sprawie ułaskawienia i zastosował on prawo łaski wobec jednej osoby. Osoba ta była skazana za przestępstwo z art. 212 par. 2 Kodeksu karnego, czyli za zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania.
Art. 212 § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego. § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich podało, że chodzi o redaktora Jerzego Jachowicza.
Skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka
Jak napisano, Jachowicz został skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka przez to, że w publicystycznym felietonie opublikowanym na kanale YouTube dla portalu wPolityce.pl 1 czerwca 2017 r., przedstawiając polityczny kontekst powstania organizacji prokuratorów "Lex Super Omnia", m.in. krytycznie ocenił niektóre działania prokuratora w czasie, gdy pełnił on funkcję Prokuratora Apelacyjnego w Warszawie.
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent zastosował prawo łaski przez darowanie kary grzywny i środka karnego podania wyroku do publicznej wiadomości oraz zarządzenie zatarcia skazania. Jak przekazano, Andrzej Duda, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze przede wszystkim "zasady sprawiedliwości oraz racjonalności represji karnej, a także incydentalny charakter czynu, wykonanie części zobowiązań finansowych wynikających z wyroku oraz wiek osoby skazanej".
Źródło: PAP