Saryusz-Wolski: nie ma nic zdrożnego w tym, żeby dostarczać broń Ukrainie

W "Faktach po Faktach" dyskusja o dostawie broni dla Ukrainy
W "Faktach po Faktach" dyskusja o dostawie broni dla Ukrainy
Źródło: tvn24

- Sądzę, że to będzie robione metodą Putina, tzn. żeby się do tego nie przyznać, ale żeby to się stało ciałem - mówił w "Faktach po Faktach" Jacek Saryusz-Wolski o ewentualnych dostawach broni z Zachodu na Ukrainę. Stwierdził, że NATO na szczycie w Walii wysłało "sygnał zachęty", żeby poszczególne kraje podjęły działania w tym kierunku. Z kolei Włodzimierz Czarzasty przestrzegał, by Polska nie wyrywała się w tej kwestii przed szereg.

Goście "Faktów po Faktach" komentowali doniesienia Jurija Łucenki, doradcy prezydenta i szefa partii Blok Petra Poroszenki, który oświadczył w niedzielę, że na szczycie NATO w Newport zapadły ustalenia ws. dostaw na Ukrainę nowoczesnej broni. Poinformował on, że sprzęt miałby pochodzić z USA, Francji, Włoch, Polski i Norwegii.

Władze tych krajów zaprzeczyły jego doniesieniom.

Broń wysłana po cichu?

Jacek Saryusz-Wolski (PO) stwierdził w "Faktach po Faktach", że "Zachód powinien skopiować metodę Putina i dostarczać Ukrainie broń, jednocześnie temu zaprzeczając". - Sądzę, że ten scenariusz się realizuje - stwierdził europoseł.

Jak mówił, NATO na szczycie w Walii wysłało "sygnał zachęty", żeby poszczególne kraje w tej materii podjęły działania. Dodał, że istnieje już koalicja "zdolnych i chętnych", która będzie dostarczała bardzo nowoczesną broń Ukrainie. W jej skład - jak mówił - wchodzą Norwegia, Włochy, Francja, Stany Zjednoczone, a także Polska. - Nie ma nic zdrożnego w tym, żeby dostarczać broń Ukrainie. Dlaczego mielibyśmy skazywać Ukrainę na nierówną walkę? - dodał. W jego ocenie ta kwestia pozostanie jednak "w sferze domysłów i spekulacji".

Zielone światło

Zwolennikiem dostarczania broni Ukrainie jest także Ryszard Czarnecki (PiS). Jego zdaniem szczyt NATO w Newport dał ku temu zielone światło. - Kraje bardziej odważne prawdopodobnie będą wspierane po cichu przez kraje, które ze względu na swoje bardzo ścisłe relacje ekonomiczne z Rosją nie będą chciały tego czynić formalnie - stwierdził.

Podkreślał, że dla Polski Ukraina, tak jak dla Portugalii, Hiszpanii czy Malty, nie jest egzotyką. - Siłą rzeczy nasza rola w tym obszarze musi być większa - powiedział. Jak podkreślał, chodzi o to, by Rosjanie "za blisko do Polski nie podeszli".

"Nie możemy ciągle ze wszystkimi walczyć"

Włodzimierz Czarzasty (SLD) zaznaczył, że Rosja "brnie do tego, by wyrobić sobie stałą drogę na Krym". - W związku z tym będzie używała coraz większej siły - stwierdził.

Polityk przestrzegał jednak przed zbyt dużym zaangażowaniem Polski w konflikt na Ukrainie. Zaznaczył też, że Polska ws. dostaw broni nie powinna wychodzić przed szereg. - (Być może) w jednej chwili Ukraina się z Rosją dogada, a Polska razem z czterema nie najważniejszymi krajami będzie najbardziej temu wszystkiemu winna - tłumaczył. - My nie możemy ciągle ze wszystkimi walczyć. Są Niemcy, Francja, którzy są odpowiedzialni w tym konflikcie, są Stany Zjednoczone - wyliczał.

Ustalenia NATO

Na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego postanowiono, że kraje członkowskie przeznaczą około 15 mln euro na wsparcie dla Ukrainy. Czarzasty ocenił w "Faktach po Faktach", że to tak naprawdę kropla w morzu potrzeb.

Kijów otrzyma też wsparcie finansowe od poszczególnych państw Sojuszu w ramach dwustronnych porozumień. Wsparcie ma się skoncentrować na takich dziedzinach, jak bezpieczeństwo cybernetyczne, logistyka, struktury dowodzenia, kontrola i komunikacja, a także rehabilitacja weteranów.

Podkreślano natomiast, że NATO jako sojusz nie może dostarczyć Ukrainie sprzętu wojskowego. - Mogą to uczynić poszczególne kraje członkowskie - powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Szczyt NATO w Newport

video-1338022
Prezydent: NATO posłuchało Polski. Będą nowe plany obrony Sojuszu
Prezydent: NATO posłuchało Polski. Będą nowe plany obrony Sojuszu
Teraz oglądasz
Polska w "irackiej grupie". Komorowski: nie ma czemu się dziwić
Polska w "irackiej grupie". Komorowski: nie ma czemu się dziwić
Teraz oglądasz
Sikorski: NATO podejmuje dobre dla Polski decyzje
Sikorski: NATO podejmuje dobre dla Polski decyzje
Teraz oglądasz
"Szczyt podejmuje decyzje, które będą dobre dla Polski"
"Szczyt podejmuje decyzje, które będą dobre dla Polski"
Teraz oglądasz
Jakie decyzje podejmie w piątek NATO?
Jakie decyzje podejmie w piątek NATO?
Teraz oglądasz
Rosyjskie media: Szczyt pod dyktando Rosji
Rosyjskie media: Szczyt pod dyktando Rosji
Teraz oglądasz
"Strona ukraińska powinna określić zakres oczekiwanej pomocy i warunki"
"Strona ukraińska powinna określić zakres oczekiwanej pomocy i warunki"
Teraz oglądasz
Prezydent: wzmocnić wschodnią flankę NATO
Prezydent: wzmocnić wschodnią flankę NATO
Teraz oglądasz
Angela Merkel przybyła na szczyt w Newport
Angela Merkel przybyła na szczyt w Newport
Teraz oglądasz
Historia NATO w pigułce
Historia NATO w pigułce
Teraz oglądasz
Szef MON: Sprawy na Ukrainie zaszły bardzo daleko. Koniec Putina jako partnera
Szef MON: Sprawy na Ukrainie zaszły bardzo daleko. Koniec Putina jako partnera
Teraz oglądasz
W Europie na wojsko wydajemy najwięcej. Jakie są efekty?
W Europie na wojsko wydajemy najwięcej. Jakie są efekty?
Teraz oglądasz
Atomowe groźby Putina
Atomowe groźby Putina
Teraz oglądasz
"Szczyt NATO musi doprowadzić do wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu"
"Szczyt NATO musi doprowadzić do wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu"
Teraz oglądasz
Nowa strategia NATO
Nowa strategia NATO
Teraz oglądasz

Szczyt NATO w Newport

Autor: db / Źródło: tvn24

Czytaj także: