Wstajesz i pierwsze, co robisz, to idziesz zapalić? Nie dzisiaj! W poniedziałek, 31 maja, cały świat obchodzi Dzień Bez Papierosa. Tegoroczna edycja stoi pod znakiem tytoniu i jego zgubnego wpływu na kobiety w ciąży i ich przyszłe dzieci. Na dość szczególne obchody Dnia Bez Papierosa zdecydował się pewien Chińczyk.
Poniedziałkowa edycja Światowego Dnia Bez Papierosa odbywa się po raz 23. Tym razem jednak hasłem przewodnim jest "Płeć a tytoń". Kampania ma zwrócić uwagę, jak bardzo szkodliwe jest palenie papierosów w ciąży i przy dziecku. A według badań, aż jedna czwarta kobiet w ciąży pali tytoń.
"Płeć a tytoń"
W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zwraca na to szczególną uwagę - obliczono, że 29 proc. niepalących kobiet narażonych jest na bierne wdychanie tytoniu w domu, a 24 proc. – w miejscach pracy. A 27 proc. Polaków przyznaje, że pali w obecności kobiet w ciąży. A statystyki są bezlitosne - palenie tytoniu to główna przyczyna nowotworów - z powodu palenia papierosów, co roku umiera lub ciężko choruje 400 tys. osób. Połowa palaczy umrze między 35 a 60 rokiem życia.
Doktor Janusz Meder - prezes Polskiej Unii Onkologii podkreśla, że statystyki pokazują, że po raz pierwszy rak płuca, a nie jak do tej pory rak piersi - stał się główną przyczyną śmierci Polek spowodowaną nowotworami. Spośród wszystkich zgonów wśród kobiet aż w 19 procentach mieć spowodowana jest paleniem papierosów. W Polsce nadal pali papierosy prawie 9 milionów osób, czyli 37 procent mężczyzn i 23 procent kobiet.
Chińska krucjata przeciwko paleniu
To i tak stosunkowo niewiele w porównaniu do Chin. W Państwie Środka z nałogiem walczy ponad 300 milionów ludzi. Ta liczba stanowi jedną trzecią wszystkich palaczy na świecie. Nie dziwne więc, że niektórzy z Chińczyków są bardzo radykalni w swoich działaniach przeciwko papierosom...
Pewien mieszkaniec Państwa Środka znalazł sposób na walkę z paleniem wśród swoich rodaków. "Atakuje" palących papierosy przechodniów wyjmując im z ust i dłoni papierosy. Zdezorientowanym ludziom wręcza w zamian wizytówkę i antynikotynową ulotkę.
Na wręczanym palaczom wizytówkach i ulotkach mężczyzna opisał cel swojej akcji oraz wskazówki pomocne przy rzucaniu palenia. Robi tak już od 11 lat.
Źródło: tvn24.pl, Reuters, Polskie Radio
Źródło zdjęcia głównego: Reuters, sxc.hu