Rzecznik rządu Piotr Mueller ocenił, że nie zapowiada się, żeby senackie poprawki do nowelizacji ustawy dotyczącej zmian w sądownictwie zostały uwzględnione. Jego zdaniem Solidarna Polska i PiS będą za odrzuceniem poprawek Senatu. - Wiemy, jaki może być ich kierunek, więc nie zapowiada się, aby jakiekolwiek były uwzględnione. Zobaczymy, jaki będzie ich finalny kształt - powiedział.
W poniedziałek Senat ma rozpocząć prace nad uchwaloną przed dwoma tygodniami nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym i innych ustaw sądowych, która według jej autorów, posłów PiS - ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział już, że podczas prac senackich zostaną do tej ustawy zaproponowane poprawki przewidujące między innymi zniesienie Izby Odpowiedzialności Zawodowej i powierzające sprawy dyscyplinarne Izbie Karnej SN.
Piotr Mueller pytany o tę kwestię w piątek powiedział, że rząd raczej krytycznie odnosi się do poprawek zapowiadanych przez Senat. - Wiemy, jaki może być ich kierunek, więc nie zapowiada się, aby jakiekolwiek były uwzględnione. Zobaczymy, jaki będzie ich finalny kształt. Nasza mobilizacja, żeby utrzymać obecny kompromis, jest duża i w Sejmie będziemy konsekwentnie tego pilnować - zapowiedział.
Dopytywany, czy w Sejmie znajdzie się większość dla odrzucenia ewentualnych senackich poprawek, odparł: - Myślę, że tak. Nie spodziewam się w Senacie żadnych poprawek, które chciałaby popierać Solidarna Polska, wręcz przeciwnie, raczej takie, które Solidarna Polska i PiS będą chciały odrzucić.
Ustawa w sprawie zmian w sądownictwie
Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej zmian w sądownictwie PiS złożył w Sejmie 13 grudnia ubiegłego roku. Założenia ustawy były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.
Zgodnie z tymi przepisami sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Test ten będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Nowela uzupełnia także możliwość badania podczas testu wymogów niezawisłości i bezstronności o przesłankę ustanowienia sądu na podstawie ustawy.
Źródło: PAP