TVN24 | Polska

"Polityk i fanatyk", "postać kontrowersyjna". Dyskusja o kandydacie zgłoszonym przez PiS

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now,
adso
Źródło:
TVN24
Emilewicz: Wróblewski tematyką praw człowieka zajmuje się aktywnie
Emilewicz: Wróblewski tematyką praw człowieka zajmuje się aktywnieTVN24
wideo 2/23
TVN24Emilewicz: Wróblewski tematyką praw człowieka zajmuje się aktywnie

To jest człowiek, który stanął przeciwko prawom kobiet wtedy, kiedy trzeba było dbać o społeczeństwo - powiedziała w "Kropce nad i" Barbara Nowacka (KO), komentując możliwą kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jadwiga Emilewicz mówiła, że Wróblewski "tematyką praw człowieka zajmuje się aktywnie, czego dowodem jest także jego inicjatywa i wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ochrony życia". Poseł PiS był reprezentantem wnioskodawców do TK domagających się zaostrzenia prawa aborcyjnego.

W związku z potrójnym fiaskiem wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich cała procedura ruszyła od nowa. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła na 19 marca nowy termin zgłaszania kandydatów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W środę wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, pytany, czy kandydatem Prawa i Sprawiedliwości może być poseł tego ugrupowania Bartłomiej Wróblewski, odparł, że "bardzo możliwe, że to będzie Wróblewski". Dopytywany potwierdził, że "dużo na to wskazuje". Jego zdaniem Wróblewski "ma odpowiednie kompetencje".

Terlecki o kandydacie PiS na RPO: bardzo możliwe, że to będzie Wróblewski
Terlecki o kandydacie PiS na RPO: bardzo możliwe, że to będzie WróblewskiTVN24

Wróblewski był jednym posłów podpisanych pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych, a podczas rozprawy reprezentował wnioskodawców. Rozpatrując ten wniosek, TK orzekł 22 października ubiegłego roku, że niekonstytucyjny jest przepis zezwalający na dokonanie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Decyzja ta spowodowała falę protestów w całym kraju.

"Tematyką praw człowieka zajmuje się aktywnie"

O ewentualnej kandydaturze Wróblewskiego rozmawiały w "Kropce nad i" w TVN24 była wicepremier, posłanka bezpartyjna klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Emilewicz oraz Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej, liderka Inicjatywy Polska.

- Pan poseł Wróblewski, pan doktor Wróblewski jest prawnikiem, bardzo dobrym prawnikiem z Poznania z Uniwersytetu Adama Mickiewicza - oceniła Emilewicz. - Tematyką praw człowieka zajmuje się aktywnie, czego dowodem jest także jego inicjatywa i wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ochrony życia - wskazywała.

Według byłej wicepremier "to sprawia, że pewnie wiele osób ocenia go jako postać kontrowersyjną". Emilewicz zwróciła uwagę, że wybór Rzecznika Praw Obywatelskich "to jest proces, który jest procesem parlamentarnym". - Kandydat będzie musiał zebrać poparcie większości sejmowej, ale także większości senackiej. Więc ten proces pewnie będzie jeszcze trwał i na pewno nie będzie łatwy - oceniła.

Emilewicz: Wróblewski tematyką praw człowieka zajmuje się aktywnie
Emilewicz: Wróblewski tematyką praw człowieka zajmuje się aktywnieTVN24

"Jest to czysta prowokacja"

Zdaniem Nowackiej "to nie jest postać kontrowersyjna, tylko to jest skandaliczna kandydatura". - To jest polityk i fanatyk - komentowała kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego. - To jest człowiek, który stanął przeciwko prawom kobiet wtedy, kiedy trzeba było tak naprawdę dbać generalnie o społeczeństwo. I dzisiaj jest proponowany przez PiS - mówiła posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Według niej "jest to czysta prowokacja". - Przecież wiadomo, że [kandydatura Wróblewskiego - przyp. red.] nie ma żadnych szans przejść przez Senat - oceniła.

Jak mówiła Nowacka, temat zgłoszenia posła Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko RPO pojawił się tylko po to, "żeby znowu odwracać uwagę od spraw dotyczących gospodarki, finansów, afery Obajtka i tak dalej". - Natomiast dla kobiet to jest po prostu obraza i policzek - dodała.

Nowacka: jest to czysta prowokacja
Nowacka: jest to czysta prowokacjaTVN24

"To, co dziś jest przed nami do wykonania, to przede wszystkim dostarczenie całego oprzyrządowania"

Emilewicz została zapytana, co powiedziałaby dziś kobiecie, która musi donosić ciążę z martwym płodem. Jak stwierdziła, "przed ustawodawcami jest teraz ogromne zadanie". Dopytywana o to samo, była wicepremier odparła, że "to jest olbrzymia, ogromna tragedia". - Ja nie chcę się wypowiadać na tematy medyczne - dodała. - Rozmawiałam na ten temat z dyrektorem warszawskiego hospicjum perinatalnego. To, co dziś jest przed nami do wykonania, to przede wszystkim dostarczenie całego oprzyrządowania psychologicznego - mówiła.

Emilewicz przyznała, że nie stanęła "przed takim zadaniem", by rozmawiać z kobietą, która musi urodzić, chociaż straciła już dziecko. - To jest na pewno ogromna tragedia i ona wymaga ogromnego wsparcia nie tylko od instytucji państwowych, ale także od swojego partnera - dodała.

Nowacka: zabraliście kobietom godność

Nowacka oceniła, że do tej pory kobiety "w dramatycznej sytuacji", kiedy dowiadywały się o wadach płodu, "mogły liczyć na Polskę". - Polska w tej chwili waszymi rękami je zawiodła, zabraliście im godność - powiedziała, zwracając się do przedstawicielki klubu PiS.

- Pani mówi o narzędziach i oprzyrządowaniu, pani nie myśli o człowieku, który stoi w dramatycznej sytuacji - dodała liderka Inicjatywy Polska.

Autor:akr//now, adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości