Duże zmiany w alertach RCB. Mają podlegać MSWiA i docierać znacznie szybciej
Likwidacja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i przekazanie odpowiedzialności za rozsyłanie komunikatów o niebezpieczeństwach do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - między innymi takie zmiany zakłada projekt ustawy przyjętej przez Stały Komitet Rady Ministrów. Według "Rzeczpospolitej" duże zmiany mają objąć także sposób wysyłania alertów.
Projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów 18 maja. Projekt zakłada m.in. likwidację podlegającego obecnie premierowi Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oraz rozdzielenie pomiędzy kilka instytucji zadań, które obecnie realizuje ten podmiot.
Likwidacja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Zgodnie z projektem obowiązki dotyczące obsługi zespołu do spraw incydentów krytycznych miałoby przejąć Ministerstwo Cyfryzacji, a dotyczące działania systemu ostrzegania: Ministerstwo Obrony Narodowej. Z kolei nadzór nad organizacją i funkcjonowaniem całości Krajowego Systemu Ostrzegania i Alarmowania miałaby sprawować działająca przy MSWiA Służba Dyżurna Państwa. O treści alertu miałby decydować sam szef MSWiA.
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu, postulat utworzenia w MSWiA całodobowej służby dyżurnej państwa wynika z oceny, że "(RCB - red.) Nie spełnia pokładanych w tym zakresie oczekiwań, a przyjęta formuła działania sprawdza się wyłącznie w bardzo ograniczonym zakresie, tym samym nie dając pożądanych rezultatów w sytuacji wymagającej zarządzania kryzysowego".
Alerty RCB - planowane zmiany
Decydowanie o treści rozsyłanych do obywateli alertów bezpieczeństwa przez szefa MSWiA nie ma być jedyną dużą zmianą dotyczącą samych alertów. Jak w poniedziałek donosi "Rzeczpospolita", ważna zmiana ma dotyczyć także strony technologicznej systemu alarmowania cywilów o zagrożeniach. Według dziennika w projekcie zawarto plan wprowadzenie tzw. opcji z nadawaniem komórkowym, czyli technologii cell broadcast. "Usługa ta polega na rozsyłaniu informacji przypominających SMS-y do abonentów sieci znajdujących się w zasięgu jednej stacji bazowej" - tłumaczy "Rzeczpospolita". I dodaje, że takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu innych krajach, m.in. Izraelu, Hiszpanii, USA, Francji czy Niemczech.
W Polsce obecnie wiadomości rozsyłane są inaczej, bezpośrednio do urządzeń docelowych, przez co dostarczenie ich wszystkim wskazanym osobom zajmuje nawet kilka godzin. Dzięki metodzie cell broadcast komunikat ma docierać do wszystkich urządzeń w ciągu kilku sekund. Do dystrybucji komunikatów w tej technologii ustawowo zobowiązani mieliby być wszyscy operatorzy sieci telekomunikacyjnych.
Autor:kgo//mm
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji, gov.pl, PAP, Rzeczpospolita, tvn24.pl
Podziel się
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 36 procent badanych - wynika z sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 29 procent poparcia. Na podium znalazła się też Lewica, na którą głos oddałoby 10 procent ankietowanych. Niemal wszystkie ugrupowania odnotowały wzrost poparcia względem poprzedniego badania pracowni. O jeden punkt procentowy mniej zdobyła jednak Konfederacja.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Wzrost poparcia niemal dla wszystkich, jedna partia odnotowała spadek. Najnowszy sondaż
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- akr
- Źródło:
- TOK FM
Podczas niedzielnego wiecu Prawa i Sprawiedliwości w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) doszło do szarpaniny między działaczami i sympatykami Prawa i Sprawiedliwości a przedsiębiorcą, który na partyjnym wydarzeniu głośno krytykował obóz władzy. Jeden z lokalnych polityków PiS odebrał mu telefon, później doszło do szarpaniny. Interweniował wojewoda zachodniopomorski. - Co wy robicie, panowie? Puśćcie tego człowieka. Nie można tak robić - powiedział.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Krzyczał i nagrywał wiec PiS, jeden z działaczy zabrał mu telefon. Doszło do szarpaniny
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- bp/gp
- Źródło:
- Goleniów Net, tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"
Państwowa Komisja Wyborcza wystosowała we wtorek apel do komitetów wyborczych, przedstawicieli organów administracji publicznej, pracowników mediów i wszystkich wyborców, w którym, pisząc o "wydarzeniach budzących niepokój", wzywa do "poszanowania godności każdego człowieka".
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
PKW apeluje o "poszanowanie godności każdego człowieka"
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- ks/kab
- Źródło:
- PAP
Sto milionów do przodu, gdy wokół wojna, pandemia i drożyzna, to jest naprawdę imponujące osiągnięcie. Na Nobla - napisał w mediach społecznościowych lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, odnosząc się do szacunków portalu Onet, który ujawnił majątek Iwony Morawieckiej. "Herr Donald, zostawiłeś Polskę, by za duże pieniądze służyć niemieckim interesom w Brukseli" - odparł Mateusz Morawiecki, dodając, że on sam zrezygnował z "wysokiej pensji, żeby służyć Polsce". - Nie będę się licytował z panem Morawieckim na kwestie majątkowe, bo nie mam żadnych szans - skomentował wpis szefa rządu Tusk w rozmowie z dziennikarzami.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Majątek Morawieckich. Tusk: 100 milionów imponujące. Na Nobla. Premier odpowiada
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- pp/adso
- Źródło:
- TVN24, Onet
Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o wydaniu zabezpieczenia w sprawie roszczenia o ochronę dóbr osobistych Agnieszki Holland. Wcześniej przedstawiciele reżyserki wezwali Zbigniewa Ziobrę do przeprosin i wpłaty 50 tysięcy złotych na jedną z fundacji. Minister sprawiedliwości nie może wypowiadać się na temat Agnieszki Holland i jej twórczości w kontekście filmu "Zielona granica" do zakończenia postępowania - wskazał we wtorek sąd.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Zbigniew Ziobro z zakazem wypowiadania się o Agnieszce Holland i jej twórczości
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- ek/adso
- Źródło:
- tvn24.pl, TVN24, PAP
Nowa Lewica skupia się także na problemach Polski powiatowej. Mówimy o postulacie autobus w każdej gminie, kolej w każdym powiecie. Mówimy o postulacie bilet za 59 złotych na cały transport publiczny, tak jak wprowadzono w Niemczech bilet za 49 euro - mówił w programie "Czas decyzji: debiuty" w TVN24 Piotr Czerniejewski, startujący z list Nowej Lewicy. Agata Sobczyk, kandydatka Trzeciej Drogi, przedstawiała natomiast pomysły na to, jak przekonać kobiety do pójścia na wybory.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Problemy Polski powiatowej, zachęcanie kobiet do udziału w wyborach. Propozycje wyborczych debiutantów
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- js//mm
- Źródło:
- TVN24