Bakterie grupy coli i Escherichia coli zostały wykryte w wodociągach w Głogówku (woj. opolskie). Na terenie ośmiu miejscowości w gminie woda jest niezdatna do spożycia. Ostrzeżenie w tej sprawie wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Ściągamy zewsząd cysterny do przewozu wody pitnej i użytkowej oraz przygotowujemy plan dystrybucji wody" - informuje Zakład Komunalny Głogówek. Na miejsce docierają strażacy ze zbiornikami na wodę.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w piątek (19 maja) alert, skierowany do osób przebywających na terenie powiatu prudnickiego w województwie opolskim.
"Uwaga! Woda niezdatna do picia na terenie gm. Głogówek. Może być używana wyłącznie do prac porządkowych i celów sanitarnych. Śledź komunikaty UM Głogówek" - czytamy w komunikacie RCB.
Głogówek. Bakterie coli w wodzie
Jak wynika z opublikowanego przez Zakład Komunalny Głogówek komunikatu sanepidu, jakość wody pobranej z wodociągu w Głogówku "nie spełnia obowiązujących wymagań mikrobiologicznych ze względu na obecność bakterii grupy coli i Escherichia coli".
Ostrzeżenie dotyczy mieszkańców ośmiu miejscowości. To Głogówek, Dzierżysławice, Rzepcze, Nowy Dwór, Kierpień, Leśnik, Chudoba, Nowe Kotkowice i Mochów. W miejscowościach Głogowiec i Leśnik oraz na terenie innych sołectw problem nie występuje, ponieważ gmina skorzystała z "możliwości zapewnienia wody z innego wodociągu".
"Wody nie wolno wykorzystywać do picia, przygotowywania posiłków, do mycia i płukania warzyw oraz owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością, a także do kąpieli" - czytamy w komunikacie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Prudniku, Adama Piotrowskiego.
Zakład Komunalny Głogówek poinformował też o odbyciu narady w sprawie skażenia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim i przedstawicielami innych służb.
"Robimy wszystko, żeby zapewnić dostawy wody"
"Ściągamy zewsząd cysterny do przewozu wody pitnej i użytkowej oraz przygotowujemy plan dystrybucji wody na terenie Głogówka i sołectw" - podkreślono w komunikacie gminnego zakładu.
Jak poinformował nas starszy brygadier Tomasz Protaś z prudnickiej straży pożarnej, do pomocy zadysponowano trzy jednostki strażaków. - Transportujemy do gminy Głogówek wypożyczone od służb wodociągowych okolicznych miejscowości zbiorniki przeznaczone do transportu wody pitnej. Następnie zostaną one napełnione czystą, zdatną do picia wodą i będą dystrybuowane wśród mieszkańców - powiedział strażak.
Zbiorniki pojawią się w pierwszej kolejności w miejscowościach Głogówek, Mochów i Rzepcze. Gminni urzędnicy poinformowali po godzinie 16, że do Głogówka dotarł już pierwszy ze zbiorników. Znajduje się w rejonie PKS przy ulicy Skargi. "Kolejne cysterny są w drodze" - zaznaczono w komunikacie.
Jak poinformował przed godziną 17 burmistrz Głogówka, Piotr Bujak, druga cysterna zaparkowała przed tamtejszym ratuszem.
"Od kilku godzin wspólnie z Zakładem Komunalnym Głogówek i innymi służbami robimy wszystko, żeby zapewnić dostawy wody dla 6 tys. ludzi, a także zwierząt" - zaznaczył samorządowiec. - "Zanieczyszczenia wodociągu w Głogówku na taką skalę nie spodziewał się nikt" - dodał.
Burmistrz podkreślił, że do gminy dojeżdżają cysterny z całego województwa opolskiego. "Cały czas pracujemy nad tym, żeby woda w głogóweckim wodociągu jak najszybciej nadawała się do spożycia" - zapewnił.
Na godzinę 20 zaplanowano kolejne spotkanie służb zarządzania kryzysowego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zakład Komunalny Głogówek