Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz nie zmienia swojego stanowiska ws. śmierci Barbary Blidy. - Podtrzymuję w pełni moje wątpliwości co do tego, że relacje między prokuratorami i najwyższymi rangą funkcjonariuszami ABW były tego rodzaju, że budziły wątpliwości co do bezstronności prokuratury w sprawie przeciwko Blidzie - oceniła w poniedziałek Lipowicz, odnosząc się do majowego stanowiska Prokuratury Generalnej. Jednocześnie w poniedziałek prokuratura opublikowała "białą księgę" dotyczącą śmierci byłej posłanki SLD.
Na początku kwietnia Irena Lipowicz skierowała pismo do prokuratora generalnego w sprawie śledztw prowadzonych po śmierci b. posłanki SLD. Jak wtedy pisała Lipowicz - w jej ocenie - zatrzymanie Blidy nie było konieczne, a późniejsze umorzenie śledztwa, w którym badano okoliczności tego zatrzymania - przedwczesne.
W maju prokurator generalny Andrzej Seremet odpowiedział Lipowicz w specjalnym piśmie. Uznał w nim, że śledztwa były rzetelne, a zarzuty RPO - nieuprawnione.
- Argumentacja prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta nie dała podstaw do wyjaśnienia moich wątpliwości oraz zmiany stanowiska w sprawie śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy - powiedziała w poniedziałek Irena Lipowicz, odnosząc się do majowego pisma Seremeta.- Jestem całkowicie pewna mojej argumentacji i bardzo byłabym zadowolona z opublikowania białej księgi, bo wtedy cała opinia publiczna mogłaby zobaczyć szczegółowe elementy - podkreśliła w poniedziałek RPO.
Briefing RPO odbył się jeszcze przed zamieszczeniem "białej księgi" na stronie internetowej Prokuratury Generalnej. Jej publikację zapowiadał wcześniej Seremet. Obszerny - liczący 715 stron - zbiór dokumentów dotyczy zakończonych postępowań karnych, prowadzonych przez prokuratury: okręgową i apelacyjną w Łodzi.
Biała księga ws. śmierci Blidy
- Biała księga zawiera wszystkie postanowienia prokuratury kończące postępowania karne prowadzone w tej sprawie, a także decyzje sądu utrzymujące w mocy decyzje prokuratury - powiedział rzecznik prasowy PG prok. Mateusz Martyniuk. Dodał, że decyzje prokuratur i decyzje sądów zamieszczono wraz z ich uzasadnieniami. Barbara Blida popełniła samobójstwo o świcie 25 kwietnia 2007 r., gdy ekipa ABW przyszła do jej domu w Siemianowicach, aby ją zatrzymać w związku ze śledztwem związanym z korupcyjnym handlem węglem na Śląsku. Okoliczności jej śmierci prokuratura zbadała w dziewięciu śledztwach, umarzając sprawę w zasadniczej części i oskarżając szefa grupy ABW zatrzymującej Blidę - za to, że nie nakazał sprawdzenia łazienki, do której udała się Blida i odebrała sobie życie. Sprawę wyjaśniała też sejmowa komisja śledcza, która uznała, że b. premier Jarosław Kaczyński oraz b. minister sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro powinni odpowiedzieć za tę sprawę przed Trybunałem Stanu.
Autor: jk/rs / Źródło: TVN24, PAP