Projekt nowelizacji ustawy o policji może ograniczyć działanie służb kontrterrorystycznych wyłącznie do stanu wyższej konieczności – uważa rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Napisał w tej sprawie do przewodniczącego sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
"Wprowadzenie projektowanego przepisu w aktualnym kształcie może doprowadzić do zawężenia możliwości działania służby kontrterrorystycznej do stanu wyższej konieczności" – wskazuje w piśmie do komisji rzecznik praw obywatelskich (RPO) Adam Bodnar.
"Większe możliwości działania od antyterrorysty będzie miał dzielnicowy"
"Z uzasadnienia projektu wynika, że przewiduje on możliwość odstąpienia od przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny służby – z zachowaniem wszelkich dostępnych w danych warunkach zabezpieczeń – jeżeli w czasie zadań służbowych, w okolicznościach uzasadnionych stanem wyższej konieczności, policjant służby kontrterrorystycznej stwierdzi, że istnieje prawdopodobieństwo uratowania życia ludzkiego lub usunięcia zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa" - pisze Adam Bodnar.
Podkreśla, że w projektowanym przepisie "wyraźnie odsyła się jednak do prowadzenia działań kontrterrorystycznych". W ocenie RPO może to oznaczać, że w praktyce "większe możliwości działania od antyterrorysty będzie miał dzielnicowy ścigający złodzieja".
RPO zwraca uwagę, że obowiązująca ustawa umożliwia odstąpienie od stosowania przepisów porządkowych i administracyjnych związanych z działalnością publiczną lub obowiązujących w miejscach publicznych, jeśli policjant podejmuje zdziałania kontrterrorystyczne. Dodaje także, że - jeżeli jest to uzasadnione - "w pragmatykach służb specjalnych przepis taki umożliwia skutecznie działanie funkcjonariuszy w warunkach innych niż wykonywanie ustawowych zadań".
MSWiA z projektem nowelizacji ustawy o policji
Przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt nowelizacji ustawy o policji przewiduje wydzielenie w tej formacji służby odpowiadającej za prowadzenie działań kontrterrorystycznych, czyli wobec sprawców przestępstw o charakterze terrorystycznym i osób przygotowujących lub pomagających w dokonaniu takiego przestępstwa.
Obecnie działania te prowadzą niezależne względem siebie oddziały antyterrorystyczne, czyli Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji i samodzielne policyjne pododdziały antyterrorystyczne. Nowo powołana służba składać się będzie z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji Biura Operacji Antyterrorystycznych (BOA) i z samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji. Przygotowanie sił i środków do realizacji działań kontrterrorystycznych będzie koordynował dowódca BOA.
"Przepis ten pozwoli na wykorzystanie wszelkich środków do ratowania życia"
W projekcie przewidziano możliwość odstąpienia od przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny służby, jeżeli w czasie wykonywania zadań służbowych policjant służby kontrterrorystycznej stwierdzi, że istnieje prawdopodobieństwo uratowania życia ludzkiego lub odwrócenia zagrożenia godzącego w bezpieczeństwo państwa.
"Przepis ten pozwoli na wykorzystanie wszelkich środków do ratowania życia przez policjantów służby kontrterrorystycznej" – wskazano w uzasadnieniu projektu. Przypomniano również, że podobne rozwiązanie zastosowano w ustawach regulujących funkcjonowanie m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.
Autor: akr//rzw / Źródło: PAP