W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek rozporządzenie zmniejszające wymiar dodatkowego nauczania języka niemieckiego dla uczniów należących do mniejszości niemieckiej. Nowe przepisy wprowadzono po ograniczeniu w ustawie budżetowej części subwencji dla jednostek samorządu terytorialnego. Senat proponował poprawkę przywracającą pieniądze na lekcje języków, ale Sejm tę poprawkę odrzucił.
W piątek w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka ws. warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.
To pokłosie zmniejszenia w ustawie budżetowej na 2022 r. części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Do projektu ustawy budżetowej, gdy w grudniu rozpatrywał ją Sejm, zgłoszono kilkaset poprawek. Jedna z nich, autorstwa Janusza Kowalskiego (Solidarna Polska) zakładała zmniejszenie środków na naukę języków mniejszościowych i języka regionalnego w szkołach. Została przyjęta.
Nowe przepisy tylko dla mniejszości niemieckiej
Poprawka wzbudziła dużo emocji podczas posiedzenia. - To jest bardzo zła, szkodliwa i niekonstytucyjna poprawka - mówił poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla. Minister edukacji Przemysław Czarnek pytał, "jaki prezent rząd Republiki Federalnej Niemiec chciałby przygotować milionom Polaków w Niemczech, którzy nie mają złotówki finansowania". Autor poprawki Janusz Kowalski stwierdził zaś, że gwarantuje ona "przywracanie symetrii w polsko-niemieckich relacjach".
Rozporządzenie dotyczy tylko mniejszości niemieckiej i zmniejsza wymiar godzin nauki języka niemieckiego prowadzonej w formie dodatkowej dla uczniów należących do tej mniejszości z trzech do jednej godziny tygodniowo. Inne mniejszości nie zostały objęte zmianą. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2022 r.
Zmiana budżetu
W grudniu Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2022 r. wraz z poprawką zmniejszającą o 39,8 mln zł subwencję oświatową w stosunku do przedłożenia rządowego. Zgodnie z uzasadnieniem poprawki pozyskane środki mają być przeznaczone na nauczanie języka polskiego w Niemczech. W uzasadnieniu wskazano, że od 1 września 2022 r. planowane są zmiany organizacyjne w nauczaniu języka niemieckiego, jako języka mniejszości narodowej, realizowanym w formie dodatkowej nauki języka mniejszości, polegające na zmniejszeniu tygodniowego wymiaru nauczania o dwie godziny.
W styczniu Senat zaproponował poprawkę przywracającą 39,8 mln zł na nauczanie w Polsce języków dla mniejszości narodowych i etnicznych, o które Sejm pomniejszył subwencję oświatową dla samorządów. Sejm odrzucił tę poprawkę. W środę prezydent podpisał ustawę budżetową.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock