Różnica zdań wokół związków partnerskich. "Każdy wybiega pierwszy przed kamerę i coś komunikuje"

Źródło:
TVN24
Różnice wokół związków partnerskich. Kucharska-Dziedzic: każdy wybiega pierwszy przed kamerę i coś komunikuje
Różnice wokół związków partnerskich. Kucharska-Dziedzic: każdy wybiega pierwszy przed kamerę i coś komunikujeTVN24
wideo 2/6
Różnice wokół związków partnerskich. Kucharska-Dziedzic: każdy wybiega pierwszy przed kamerę i coś komunikujeTVN24

- Jeśli komuś poważnie zależy na rozwiązaniu jakiegoś problemu, to uzgadnia go z partnerami koalicyjnymi - mówił w "Tak jest" Marek Sawicki (PSL), odnosząc się do środowej różnicy zdań w koalicji rządowej dotyczącej związków partnerskich. - Najwyższy czas, żeby nie komunikować ani sukcesów, ani porażek, bez uzgodnień - stwierdziła Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy.

- Jest zgoda na ustawę o związkach partnerskich - powiedziała w środę przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. Zaprzeczył temu wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia powiedział, że nie ma wiedzy w tej sprawie. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula, która odpowiada za projekt ustawy o związkach partnerskich, przekazała, że koalicjanci są umówieni "na ostatnią w jej ocenie, najważniejszą rozmowę".

Czytaj więcej: Porozumienie w sprawie związków partnerskich? Przed koalicją "ostatnia, najważniejsza rozmowa"

Sprawę komentowali goście "Tak jest" - Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy oraz Marek Sawicki (PSL).

Kucharska-Dziedzic: każdy wybiega pierwszy przed kamerę i coś komunikuje

- Najwyższy czas, żeby nie komunikować ani sukcesów, ani porażek, bez uzgodnień - powiedziała Kucharska-Dziedzic. Jak oceniła, "mamy w tej chwili taką politykę, że każdy wybiega pierwszy przed kamerę i coś komunikuje". - My wszyscy w tej koalicji rządzącej, ale także na opozycji, wybiegamy przed kamerę i komunikujemy. Kto pierwszy, ten lepszy powie o czymś, o czym niekoniecznie zakończyły się uzgodnienia - kontynuowała.

- Wzajemny szacunek w ramach koalicji rządzącej wymaga także tego, żeby o pewnych rzeczach komunikować w porozumieniu ze wszystkimi partnerami z tej koalicji - dodała.

Sawicki: jeśli komuś zależy na rozwiązaniu problemu, to uzgadnia go z partnerami

Podobną opinię wyraził Marek Sawicki. - Jeśli komuś poważnie zależy na rozwiązaniu jakiegoś problemu, to uzgadnia go z partnerami koalicyjnymi - stwierdził. - Tak jak było to w roku 2007, kiedy zawiązywaliśmy koalicję z Platformą Obywatelską - dodał.

- Sprawy, w których się zgadzamy, realizujemy od ręki. Sprawy sporne uzgadniamy. Spraw, w których nie ma porozumienia, nie wnosimy do Sejmu przeciwko sobie - kontynuował. - Jeśli tę zasadę wprowadzimy, uchwalimy wiele rzeczy, bo wiele nas łączy - powiedział poseł PSL.

Marek Sawicki i Anita Kucharska-DziedzicTVN24

Ocenił, że "w związku z tym naprawdę warto, żeby spotkania koalicyjne zostały wznowione w formule koalicyjnej, a nie tylko członków rządu i wtedy na pewno zacznie to funkcjonować normalnie".

Biedroń i Czarzasty? Kucharska-Dziedzic: powinni poddać się weryfikacji

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego zwyciężyła Koalicja Obywatelska, uzyskując 37,06 procent poparcia. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 procent. Podium zamyka Konfederacja, którą poparło 12,08 procent wyborców. Trzecia Droga zdobyła 6,91 procent, a Lewica - 6,3 procent poparcia.

- Na pewno to jest moment, w którym musimy sobie powiedzieć, przy takiej formule, jaką utrzymujemy od kampanii przed wyborami parlamentarnymi, przy takiej komunikacji, takim wizerunku, takim akcentowaniu postulatów wyborczych, jaki my wynik osiągniemy w wyborach prezydenckich - mówiła Anita Kucharska-Dziedzic.

Została dopytana o to, czy jest to właściwy moment, by wymienić obecnych liderów Lewicy - Roberta Biedronia i Włodzimierza Czarzastego. - To jest jedno z rozwiązań - odpowiedziała. - Za wizerunek partii w dużej mierze odpowiadają jej twarze, czyli jej przywódcy, więc na pewno obaj panowie powinni poddać się w jakiejś formie weryfikacji. (...) W tej chwili rzeczywiście robimy spotkania z radami krajowymi, z radami wojewódzkimi, więc myślę, że to jest ten czas, w którym cała partia decyduje o tym, co dalej - dodała.

Sawicki: Trzecia Droga musi wrócić do korzeni

Marek Sawicki został z kolei zapytany o to, czy widzi dalszy sens istnienia koalicji PSL i Polski 2050. - Oczywiście, że tak. Tylko ta koalicja, ta Trzecia Droga musi wrócić do korzeni sprzed półtora roku, kiedy się zawiązywała. Kiedy podpisywaliśmy porozumienie programowe i wyborcze na wybory do parlamentu krajowego - odpowiedział.

- Trzeba zacząć to realizować, bo mielibyśmy być alternatywą dla "POPiS-owego" konfliktu, który niszczy Polskę od 2005 roku, a niestety od czasu, kiedy weszliśmy do rządu, zajęliśmy się troszkę dreptaniem w drugim szeregu, a nie prezentacją i realizacją własnych punktów programowych - kontynuował.

- Oczekuję od liderów Polski 2050 i PSL-u, że włączą się aktywniej w realizację naszych postulatów programowych i naszego programu i zaakcentują koalicyjność tego rządu, a nie tylko i wyłącznie podporządkowanie w ramach struktury rządu - dodał.

Kucharska-Dziedzic: osłabianie koalicjantów przez Tuska skończy się tym, że będzie rosła w siłę Konfederacja

Kucharska-Dziedzic oceniła, że "będzie rosło w siłę niezadowolenie społeczne i osłabianie koalicyjnych, mniejszych partii przez Donalda Tuska skończy się tym, że będzie rosła w siłę Konfederacja". - Widać już sporo ludzi, którzy nie chcieli pójść do wyborów, bo są zaniepokojeni tym, że w koalicji niekoniecznie realizuje się koalicyjny program, który był wynegocjowany po wyborach 15 października - kontynuowała.

- Niezadowoleni są szybkością zmian i wiele ludzi po prostu się zniechęciło i do tych wyborów po prostu nie poszło. I to byli nasi wyborcy, a wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji się zmobilizowali, żeby pójść. (...) Po wyborach do europarlamentu wiemy, że przedstawicieli koalicji rządzącej w europarlamencie będzie 27 osób, 26 europosłów - przedstawicieli opozycji, czyli Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji. To jest bardzo niepokojący stosunek wzajemny - dodała.

Sawicki: bez Trzeciej Drogi i bez Lewicy nie byłoby rządu Donalda Tuska

Głos zabrał ponownie Marek Sawicki. - Bez PSL, Trzeciej Drogi i bez Lewicy nie byłoby rządu Donalda Tuska. I słaby wynik Trzeciej Drogi i Lewicy w wyborach do europarlamentu pokazuje, że gdyby dzisiaj układano rząd po tych wyborach, to Prawo i Sprawiedliwość rządziłoby z Konfederacją, więc Donald Tusk musi wyciągnąć wnioski - stwierdził.

- Jedna lista nie daje zwycięstwa. Tylko rozproszenie i współpraca daje szansę na to, żeby Polska była państwem demokratycznym. Jeśli Donald Tusk chce doprowadzić do powrotu PiS do władzy, to oczywiście może kontynuować ten styl rządzenia, ale on, tak jak powiedziałem, prowadzi do upadku rządu Donalda Tuska - dodał.

Autorka/Autor:ks//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Dąbrowa Zielona (woj. śląskie) przypadkowy świadek natknął się na ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Miejsce znalezienia ciała znajduje się kilka kilometrów od domu, w którym trzy lata temu doszło do potrójnego zabójstwa. O tę zbrodnię podejrzany jest poszukiwany do dzisiaj Jacek Jaworek. - Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć, że to zwłoki poszukiwanego Jacka Jaworka- poinformował rzecznik częstochowskiej prokuratury. Jak ustalił nieoficjalnie reporter TVN24 Jerzy Korczyński, w miejscu, gdzie znaleziono zwłoki mężczyzny, miała pojawić się siostra poszukiwanego Jacka Jaworka. Natomiast według nieoficjalnych ustaleń tvn24.pl kaliber broni, z której mężczyzna miał odebrać siebie życie, pasuje do tego, z której dokonano morderstw trzy lata temu.

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden wznowi kampanię wyborczą w przyszłym tygodniu po zakończeniu izolacji, związanej z łagodnymi objawami COVID-19 - poinformowała w piątek szefowa kampanii demokraty. "Joe Biden dał jasno do zrozumienia: bierze udział w tym wyścigu i chce go wygrać. Nie ma planu na alternatywnego kandydata" - zapewnia sztab prezydenta.

Wątpliwości wokół Joe Bidena. Jego sztab zabrał głos

Wątpliwości wokół Joe Bidena. Jego sztab zabrał głos

Źródło:
Reuters, PAP

Jeśli pilnie nie zostaną wdrożone odpowiednie działania, w wyniku rozprzestrzeniania się opornych na leki pasożytów wywołujących malarię zagrożone będą miliony istnień ludzkich - przestrzegają naukowcy w opublikowanym w czwartek w "Science" artykule.

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Firmy i usługi z całego świata zostały w piątek dotknięte poważną awarią informatyczną. Jak potwierdziła firma CrowdStrike, sytuację spowodował błąd w aktualizacji jej oprogramowania. Firma Microsoft przekazała, że doszło również do awarii po jej stronie.

To ta firma stoi za globalną awarią. Czym jest CrowdStrike?

To ta firma stoi za globalną awarią. Czym jest CrowdStrike?

Źródło:
CNN, BBC, PAP, tvn24.pl

Oznaczony pojazd organizacji humanitarnej World Central Kitchen został trafiony rosyjskim ładunkiem wybuchowym wystrzelonym z drona w pobliżu Ołeksandriwki w Ukrainie. W środku był tylko kierowca, któremu, jak przekazała WCK, nic się nie stało. Według Pawła Szota to Polak.

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Rosyjski sąd uznał w piątek dziennikarza "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha za winnego szpiegostwa i skazał go na 16 lat więzienia - podała państwowa agencja informacyjna RIA. 32-letni Amerykanin twierdzi, że jest niewinny, a jego redakcja nazwała proces farsą.

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich skazany na 16 lat więzienia w Rosji. "Haniebny, fałszywy wyrok"

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich skazany na 16 lat więzienia w Rosji. "Haniebny, fałszywy wyrok"

Źródło:
Reuters, PAP

W Piotrówku na Dolnym Śląsku 15-latka pogryzł pies. Pomocy udzielili mu strażacy. Według relacji komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej z Jordanowa Śląskiego chłopiec został pogryziony podczas rozdzielania psów. 

Pogryziony 15-latek. Próbował rozdzielić psy

Pogryziony 15-latek. Próbował rozdzielić psy

Źródło:
tvn24.pl

17-letni Artem został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Z ranami głowy i ręki trafił do szpitala, przeszedł operację. Wiele osób chce mu pomóc, wsparcie obiecał konsul Ukrainy, uruchomiono także zbiórkę pieniędzy na rehabilitację nastolatka. Artem zaskoczony tym odzewem część pieniędzy postanowił przeznaczyć na domy dziecka w Polsce.

17-letni Artem stracił palec po ataku maczetą. "Jestem zaskoczony, że tak wielu Polaków chce mi pomóc"

17-letni Artem stracił palec po ataku maczetą. "Jestem zaskoczony, że tak wielu Polaków chce mi pomóc"

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie trafił do aresztu. Wnioskowała o to prokuratura, ale nie zgodził się sąd. Mamy całe uzasadnienie tej decyzji. Prokuratura ma czas do wtorku na ewentualne zażalenie.

Mamy całe uzasadnienie sądu w sprawie Romanowskiego

Mamy całe uzasadnienie sądu w sprawie Romanowskiego

Źródło:
TVN24

W Mrzeżynie (woj. zachodniopomorskie) kierowca poinformował policję o innym uczestniku ruchu drogowego, który nie trzyma pasu ruchu i dziwnie się zachowuje. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Kierowca został zatrzymany, a auto odholowane.

Wsiadł za kierownicę, mając ponad trzy promile alkoholu. Nagranie

Wsiadł za kierownicę, mając ponad trzy promile alkoholu. Nagranie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 32-latka, który w Nowym Targu (Małopolskie) napadł na 19-latkę wracającą z pracy. Mężczyzna miał ją złapać za szyję i przewrócić na ziemię. Usłyszał zarzut narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Zaatakował w nocy 19-latkę. "Miał złapać ją za szyję i przewrócić na ziemię"

Zaatakował w nocy 19-latkę. "Miał złapać ją za szyję i przewrócić na ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Globalna awaria systemów informatycznych nie dotknęła działających w Polsce banków - wynika z informacji przekazanych redakcji biznesowej tvn24 przez największe banki w kraju. Zapytaliśmy o ewentualne utrudnienia dla klientów PKO BO, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millenium i Santander.

Banki komentują wielką awarię

Banki komentują wielką awarię

Źródło:
tvn24.pl

Warszawskie Lotnisko Chopina prosi pasażerów o weryfikowanie statusu lotu bezpośrednio u przewoźnika w aplikacji lub na stronie internetowej. Apel w mediach społecznościowych ma związek z licznymi sygnałami o utrudnieniach w systemach odpraw przewoźników. Pasażerowie linii Wizz Air powinni się zgłaszać minimum trzy godziny przed odlotem.

Lotnisko Chopina prosi o weryfikowanie statusu lotów. Dwa zostały odwołane

Lotnisko Chopina prosi o weryfikowanie statusu lotów. Dwa zostały odwołane

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W piątek miała miejsce globalna awaria systemów informatycznych. Utrudnienia znacząco wpłynęły i częściowo nadal wpływają na działalność gospodarki, w tym linii lotniczych, terminali morskich, niektórych banków. Firma CrowdStrike tworząca oprogramowanie antywirusowe przekazała w oświadczeniu, że do problemów doszło w wyniku nieudanej poprawki do jednego z jej produktów. Microsoft dodał, że równocześnie doszło też do problemów z jego własnym oprogramowaniem. Chaos to efekt połączonego skutku tych dwóch awarii.

Globalna awaria informatyczna uderzyła w systemy na lotniskach, szpitale i banki

Globalna awaria informatyczna uderzyła w systemy na lotniskach, szpitale i banki

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, CNN

Dwuletni chłopiec wypadł przez okno z trzeciego piętra w jednym z bloków w Kraśniku (Lubelskie). Chłopiec został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Dwulatek wypadł przez okno z trzeciego piętra

Dwulatek wypadł przez okno z trzeciego piętra

Źródło:
tvn24.pl

Pogodna, słoneczna i bardzo ciepła aura utrzyma się do końca tygodnia. Później Polska znajdzie się w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, który, oprócz ochłodzenia, przyniesie przelotne opady deszczu i lokalne burze.

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo

Słubiccy policjanci chcieli zatrzymać do kontroli kierowcę, który przekroczył dozwoloną prędkość. Mężczyzna ignorował sygnały świetlne i dźwiękowe wydawane przez funkcjonariuszy. Po krótkim pościgu 32-latek zatrzymał się. Badanie alkomatem wykazało, że miał prawie trzy promile alkoholu w organizmie.

Myślał, że policjanci chcą go tylko wyprzedzić. Nagranie z pościgu

Myślał, że policjanci chcą go tylko wyprzedzić. Nagranie z pościgu

Źródło:
tvn24.pl, Policja Lubuska

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Dwuletni chłopiec bez opieki spacerował w sąsiedztwie parku w Ustrzykach Dolnych (Podkarpackie). Dwaj nastolatkowie zainteresowali się jego losem i zaalarmowali służby. Chłopczyk nie potrafił wskazać, gdzie mieszka, nie wiadomo było także, jak się nazywa. Dzięki policjantom bezpiecznie wrócił do domu.

Dwulatek bez opieki w parku. Zainteresowali się nim dwaj nastolatkowie

Dwulatek bez opieki w parku. Zainteresowali się nim dwaj nastolatkowie

Źródło:
tvn24.pl

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

W weekend w Polsce znów zrobi się upalnie, wrócą też burze. W związku z wysoką temperaturą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW
"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl