Polska

Rozbieżności w sondażach i oficjalnych wynikach. Winne głosy nieważne?

Polska

Rozbieżności między sondażami a oficjalnymi wynikami
tvn24Olszewski o rozbieżnościach między sondażami a oficjalnymi wynikami

Wyniki wyborów do sejmików podane przez Państwową Komisję Wyborczą nie pokrywają się z wynikami sondażu Ipsos dla TVN24. Jak tłumaczył Andrzej Olszewski, ekspert instytutu Ipsos rozbieżności wynikają z tego, że w wyborach do sejmików wojewódzkich było dużo głosów nieważnych.

Jak powiedział Olszewski, widać gołym okiem, że różnice najbardziej dotyczą PiS-u (5 punktów procentowych) i PSL-u (6 punktów procentowych).

- Dwa województwa: świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, gdzie początkowo szacowaliśmy, że będą w innych rękach, a finalnie wygrało tam PSL, mają największy odsetek głosów nieważnych. Nie zakładaliśmy w żadnym ze scenariuszy, że ten odsetek może być tak poważny, i że głos 1/5 wyborców, oddany w dobrej wierze przy urnie, zostanie uznany ze nieważny - powiedział Olszewski.

Jak podała PKW, w wyborach do sejmików wojewódzkich było aż 17,93 proc. głosów nieważnych.

- Nie wierzę, że ludzie tak bardzo nie mają wiary w sejmiki, że wrzucają nieważne głosy. Raczej są to błędy wynikające ze złego wypełnienia kart. Z czego to wynika? To, jak myślę, powinno być zadanie dla PKW i Krajowego Biura Wyborczego, bo sytuacja jest dość kuriozalna. Wykluczamy 1/5 wyborców z wyborów przez system, który został stworzony - powiedział ekspert instytutu Ipsos.

Olszewski zwrócił uwagę, że przy tych samych wyborach, przy głosowaniu na prezydentów miast, sondaże Ipsos pokrywały się z oficjalnymi wynikami.

Olszewski powiedział ponadto, że instytut Ipsos miał problemy organizacyjne przy robieniu badania, ponieważ zdecydowanie częściej niż w poprzednich wyborach ankieterzy byli wypraszani z lokali wyborczych i musieli stać przed lokalami wyborczymi, co utrudniało przeprowadzanie badania.

- Na skutek tych utrudnień wypadło nam kilka komisji, ale to nie mogło zachwiać wynikiem i naszą pracą - zaznaczył ekspert Ipsos.

Rozbieżności

PKW poinformowała, że w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS otrzymało 26,85 proc. głosów, PO - 26,36 proc., PSL - 23,68 proc., zaś SLD - 8,78 proc. PO wygrała w 8 województwach, PiS - w 6, PSL - w 2. Z kolei z sondażu Ipsos dla TVN24 wynikało, że w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskał 31,5 proc., PO - 27,3 proc., PSL - 17 proc., a SLD Lewica Razem - 8,8 proc.

Ipsos podał, że PO i PiS wygrały w po ośmiu województwach.

Autor: MAC/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości