"Tajemnica adwokacka stanowi jeden z fundamentów prawa do obrony" - zaznaczył w swojej uchwale Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w związku z zatrzymaniem adwokata Romana Giertycha.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w czwartek na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu Romana Giertycha i 11 innych osób, wśród których znalazł się biznesmen Ryszard K. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał w czwartek, że materiał dowodowy zgromadzony przez CBA wskazuje na udział zatrzymanych w procederze wyprowadzania środków ze spółki giełdowej, przywłaszczania tych środków, a także prania pieniędzy - chodzi o 92 mln zł.
Giertych zemdlał podczas przeszukania jego willi w Józefowie. Po tym, jak zasłabł, został wyniesiony nieprzytomny z domu do karetki na noszach. Trafił do szpitala, o czym poinformowała jego córka Maria Giertych.
CZYTAJ TAKŻE: O co chodzi w śledztwie, w którym prokuratura poleciła zatrzymać Romana Giertycha? >>>
W piątek w sprawie Giertycha uchwałę wydał Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Zarząd przypomniał, że "zapewnienie poszanowania tajemnicy adwokackiej i prawa do obrony jest obowiązkiem wszystkich organów państwa". Zwrócił uwagę, że adwokat Roman Giertych został zatrzymany "w przeddzień posiedzenia, podczas którego miał występować jako obrońca".
"Jako polscy sędziowie uważamy, że w demokratycznym państwie prawnym prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez niezależny, bezstronny i niezawisły sąd może być rzeczywiście realizowane tylko przy zachowaniu niezależności adwokatury" - czytamy w uchwale.
Zarząd zaznaczył, że "wszelkie działania uderzające w niezależność adwokatów godzą w rzetelność procesu, a przez to w prawa obywatelskie". "Tajemnica adwokacka stanowi jeden z fundamentów prawa do obrony, które jest podstawowym prawem każdego człowieka" - podsumowano.
Źródło: tvn24.pl, PAP