Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym podpisana przez prezydenta. - W nowelizacji ustawy o TK nie ma tego typu zapisów, które powodowałyby jakiś paraliż. Natomiast cały spór wokół TK jest sporem politycznym i on będzie funkcjonował, ponieważ opozycja chce uczynić z Trybunału taki sztandar walki politycznej - ocenił w rozmowie z TVN24 sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera.
- Pan prezydent Andrzej Duda podpisał te ustawę, ponieważ usprawnia ona funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, uwzględnia szereg zaleceń Komisji Weneckiej i zdaniem prezydenta powinna usprawnić działanie TK - powiedział sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.
Dera odrzucił zarzuty, że prezydent nie posłuchał części środowisk prawniczych, które miały zastrzeżenia co do noweli i nie zwrócił się o sprawdzenie ustawy przez Trybunał Konstytucyjny.
- Sprawa wyglądałaby tak, że sam TK rozstrzygałby spór, w którym sam występuje. Przecież rola prezesa Andrzeja Rzeplińskiego jest znana od samego początku konfliktu i prezydent uznał, że lepiej podpisać tę ustawę, wprowadzić ją w życie, ponieważ ona usprawnia i ułatwia funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego - ocenił.
To spór polityczny
- Tam nie ma tego typu zapisów, które powodowałyby jakiś paraliż. Natomiast cały spór wokół TK jest sporem politycznym i on będzie funkcjonował, ponieważ opozycja chce uczynić z Trybunału taki sztandar walki politycznej i cały czas będzie to kontestowane przez opozycje. Natomiast osoby, które nie są zaangażowane w spór polityczny mówią o tym, że te rozwiązania, które przyjął Sejm usprawnią i ułatwią funkcjonowanie TK - podkreślił. Dera krytykował także nastawienie polityków europejskich, zarzucając im, że wypowiadali się negatywnie o nowelizacji, jeszcze kiedy proces tworzenia ustawy nie był zamknięty. - To pokazuje nastawienie, nie odnoszenie się do faktów, tylko do kreowania pewnych faktów i mówienia co Komisja Europejska by chciała. Proszę spojrzeć - KE to też politycy, to są oceny polityczne - stwierdził. - Kwestia sporu wokół TK powinna zostać rozwiązana w Polsce i taka jest istota tej ustawy, że jest to kompromis ze strony obozu rządzącego - zaznaczył Dera.
Nowela ustawy o TK
Prezydent podpisał w sobotę nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. W zamierzeniu PiS - które przygotowało projekt wyjściowy - ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Parlament zakończył prace nad ustawą o TK 22 lipca. Zastąpi ona dotychczasową ustawę o Trybunale z czerwca 2015 r.
Autor: kło/kk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24