Cyberbezpieczeństwo, kryminologia, psychologia - które kierunki studiów cieszą się największą popularnością? Większość publicznych uczelni w Polsce zakończyła pierwszy etap rekrutacji, niektóre opublikowały już tegoroczne statystyki. Oto kierunki, na które zgłosiło się najwięcej kandydatów na jedno miejsce.
Absolwenci szkół średnich pojawią się na wykładach na początku października. Uczelnie publikują pierwsze wyniki rekrutacji - dzięki temu wiadomo, które kierunki studiów cieszą się obecnie największą popularnością. Gdzie najtrudniej było się dostać w tym roku?
Najwięcej chętnych na jedno miejsce na UW
Do końca lipca ponad 30 tysięcy osób dokonało ponad 56 tysięcy zapisów na studia na Uniwersytecie Warszawskim, w tym 49 431 zapisów na studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie i 6578 zapisów na studia drugiego stopnia. Dwie osoby zapisały się na aż 18 kierunków. To rekordowy wynik - podaje UW na swojej stronie internetowej.
Ze statystyk uczelni wynika, że najbardziej obleganym kierunkiem studiów, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, jest w tym roku - podobnie jak w ubiegłym - kierunek lekarski. Tuż za nim znalazła się orientalistyka - japonistyka, podium zamyka Business and Management.
UW - liczba kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce w roku akademickim 2024/2025:
Kierunek lekarski, stacjonarne, jednolite magisterskie - 24,6 Orientalistyka - japonistyka, stacjonarne, pierwszego stopnia - 22,8 Business and Management, stacjonarne, pierwszego stopnia - 19,1 Orientalistyka - koreanistyka, stacjonarne, pierwszego stopnia - 15,8 Psychologia (Psychology), stacjonarne, jednolite magisterskie - 13,6 Orientalistyka - sinologia, stacjonarne, pierwszego stopnia - 12,5 Filologia angielska - językoznawstwo (English Studies - Linguistics), filologia angielska - literatura i kultura (English Studies - Literature and Culture), stacjonarne, pierwszego stopnia - 12,1 Stosunki międzynarodowe, stacjonarne, pierwszego stopnia - 10 Chemia medyczna, stacjonarne, pierwszego stopnia - 8,6 Dziennikarstwo i medioznawstwo, stacjonarne, pierwszego stopnia - 8,6
Najwięcej chętnych na jedno miejsce na PW
W ramach pierwszego etapu kwalifikacji na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie na Politechnice Warszawskiej (kierunki w Warszawie, bez filii w Płocku i bez kandydatów nieposiadających polskiego obywatelstwa - red.) zgłosiło się 9847 kandydatów, którzy złożyli 27 824 aplikacje - wynika ze statystyk uczelni. Najwięcej kandydatów aplikowało na kierunki: cyberbezpieczeństwo, mechanika i projektowanie maszyn oraz matematyka i analiza danych.
PW - liczba kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce w roku akademickim 2024/2025:
Cyberbezpieczeństwo - 19,1 Mechanika i projektowanie maszyn - 13,8 Matematyka i analiza danych - 11,9 Inżynieria i analiza danych - 11,5 Automatyka i robotyka - 9,9
Najwięcej chętnych na jedno miejsce na AGH
Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w pierwszym cyklu rekrutacyjnym podania złożyło ponad 8,5 tys. osób - informuje uczelnia na swojej stronie, zaznaczając, że w tym roku popularnością wśród cudzoziemców cieszy się kierunek Computer Science - na przygotowanych 30 miejsc starało się dostać 212 obcokrajowców. Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce najpopularniejsze okazały się: cyberbezpieczeństwo, inżynieria i analiza danych oraz informatyka i systemy inteligentne.
AGH - liczba kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce w roku akademickim 2024/2025:
Cyberbezpieczeństwo - 10,4 Inżynieria i analiza danych - 9,1 Informatyka i systemy inteligentne - 8 Informatyka stosowana - 7,4 Rewitalizacja terenów zdegradowanych - 7,1 Informatyka społeczna - 6,8 Inżynieria mechatroniczna - 6,3 Energetyka - 4,9 Budownictwo - 4,9 Automatyka i robotyka - 4,7
Najwięcej chętnych na jedno miejsce na UG
Na studia na Uniwersytecie Gdańskim aplikowało w tym roku blisko 30 tys. absolwentów szkół średnich. Dane rekrutacyjne na stronie uczelni wskazują, że najwięcej zgłoszeń odnotowano na kierunkach: psychologia (1821), prawo (1451) i ekonomia (1154). Pod względem liczby osób na miejsce największą popularnością wśród kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie cieszą się: kryminologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz japonistyka.
UG - liczba kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce w roku akademickim 2024/2025:
Kryminologia - 13,1 Dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 12,4 Japonistyka - 10,8 Psychologia - 10,1 Skandynawistyka norweska lub szwedzka ścieżka językowa - 9,7 Produkcja form audiowizualnych - 9,2 Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej - 8,8 Filologia angielska - 7,8 Zarządzanie w sporcie - studia menedżerskie - 7,6 Iberystyka - 7,3
Najwięcej chętnych na jedno miejsce na US
Uniwersytet Szczeciński w pierwszym naborze na rok akademicki 2024/25 zarejestrował 6 867 kandydatów. Najbardziej obleganym kierunkiem na US od wielu lat jest psychologia. W tym roku zarejestrowano prawie siedmiu kandydatów na jedno miejsce (aplikowało 868 osób). Na filologii angielskiej odnotowano 3,5 kandydata na miejsce, a studiami prawniczymi jest zainteresowanych trzy razy więcej chętnych niż miejsc. Dużo chętnych (prawie 2,5 kandydata) było też na kierunkach: media i cywilizacja oraz komunikacja i psychologia w biznesie.
US - liczba kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce w roku akademickim 2024/2025:
Psychologia - 6,7 Filologia angielska - 3,5 Prawo - 2,7 Media i cywilizacja - 2,4 Komunikacja i psychologia w biznesie - 2,3
Najwięcej chętnych na jedno miejsce na PUM
Kolejna szczecińska uczelnia, Pomorski Uniwersytet Medyczny - informuje o ogromnym zainteresowaniu studiami na kierunkach: lekarskim (3500 kandydatów, czyli 14 chętnych na jedno miejsce) i lekarsko-dentystycznym (1500, aż 21 chętnych na miejsce). - Jesteśmy w trakcie procesu rekrutacji. Na większość kierunków, na których trwa nabór, zarejestrowało się już więcej osób, niż mamy miejsc - mówiła Magdalena Stankiewicz, kierownik działu promocji PUM, pod koniec lipca.
ZOBACZ TEŻ: Nawet 2 tysiące miesięcznie. Na jakie stypendia może liczyć rozpoczynający studia na polskich uczelniach
Źródło: uw.edu.pl, pw.edu.pl, agh.edu.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Politechnika Warszawska