W Krakowie urodził się piękny rekin bambusowy. Pasiasta rybka zwana jest też Kocim Rekinem. - Od razu wzbudził sympatię, jego piękne kocie oczy patrzą na świat z zainteresowaniem – poinformowali nas z dumą pracownicy Instytutu Akwarystyki Morskiej w Krakowie.
Rekin bambusowy żyje w okolicach raf koralowych na obszarze Indopacyfiku. Jest jednym z najczęściej trzymanych w akwariach morskich rekinów - twierdzą pracownicy Instytutu Akwarystyki Morskiej w Krakowie. Zwany także Cat Shark – Koci Rekin ze względu na charakterystyczny wygląd głowy. Może osiągnąć maksymalną długość 104 cm, potrzebuje zatem zbiornika minimum 180 - litrowego. Młode osobniki charakteryzują się kolorem kremowym w ciemnobrązowe pasy, które z wiekiem jaśnieją.
Kapsułki z rekinami leżą bez opieki przez 5 miesięcy
W środowisku naturalnym, samica rekina rafowego składa kapsuły jajowe i pozostawiając je bez opieki. W Instytucie Akwarystyki Morskiej, kapsuły jajowe zostały oddzielone od innych ryb. W kapsule rekin znajduje się wraz z jajem z którego czerpie pokarm. Dojrzewanie rekina trwa mniej więcej 153 dni po czym wykluwa się i zaczyna samodzielne życie. Samo jajo z zewnątrz jest lekko szorstkie natomiast w środku delikatne i śliskie.
Co się dzieje z rekinem w kapsułce
Jak rozwija się mały rekin w kapsułce? Na początku płodom rosną dwie długie płetwy, które mają podtrzymywać dopływ świeżej wody i tlenu oraz wymywać z jaja produkty przemiany materii. Potem ulegają one przekształceniu w "normalne" płetwy (grzbietową, brzuszną, piersiową i ogonową). Rekin ukształtowany do wyklucia, rusza się w jaju zatem można przewidzieć czas narodzin. Według niedawnych odkryć, małe rekinki widzą już na miesiąc przed wykluciem się z jaja.
Źródło: tvn24.pl