Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącą finansowania in vitro z budżetu państwa
Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącą finansowania in vitro z budżetu państwaTVN24
wideo 2/6
Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącą finansowania in vitro z budżetu państwaTVN24

Sejm przyjął w środę wieczorem nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Wcześniej odbyła się debata. - Projekt przywraca szansę na realizacje marzeń dla 1,5 miliona par borykających się z problemem niepłodności - podkreślała Wioleta Tomczak z Polski 2050. Wanda Nowicka z Lewicy zaznaczyła, że "wszyscy mają prawo do szczęścia oraz do ukochanego potomstwa".

Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 268 posłów, przeciw było 118, wstrzymało się 50. Klub PiS podzielił się podczas głosowania: były 23 głosy za ustawą, 102 przeciw, 49 wstrzymujących się.

Wśród polityków klubu PiS, którzy głosowali za ustawą, byli między innymi: Mateusz Morawiecki, Mariusz Kamiński, Radosław Fogiel, Katarzyna Sójka, Janusz Cieszyński, Joanna Lichocka, Marcin Przydacz, Rafał Bochenek czy Piotr Mueller.

Od głosu wstrzymał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także m.in.: Mariusz Błaszczak, Kamil Bortniczuk, Łukasz Mejza, Bolesław Piecha, Jacek Sasin, Marek Suski czy Małgorzata Wassermann.

Większość klubu PiS była przeciw ustawie o refundacji in vitro ze środków publicznych. W ten sposób zagłosowali m.in.: Zbigniew Ziobro, Andrzej Adamczyk, Jan Krzysztof Ardanowski, Dominika Chorosińska, Przemysław Czarnek, Marcin Horała, Sebastian Kaleta, Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Marek Kuchciński, Marzena Machałek, Antoni Macierewicz, Marlena Maląg, Dariusz Matecki, Arkadiusz Mularczyk, Jacek Ozdoba, Dariusz Piontkowski, Ryszard Terlecki, Maciej Wąsik, Elżbieta Witek, Michał Woś i Jarosław Zieliński.

Kluby Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-TD, PSL-TD oraz Lewicy w całości poparły ustawę. Z kolei wszyscy posłowie Konfederacji zagłosowali przeciw.

Obywatelski projekt dotyczący in vitro został złożony w ubiegłej kadencji Sejmu. Zgodnie z nim minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program leczenia niepłodności, obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wnioskodawcy podnoszą, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro jej dostępność jest w Polsce obecnie ograniczona. W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki - nie mniej niż 500 milionów złotych.

Wcześniej, w środę po południu, odbyło się drugie czytanie, czyli debata nad projektem. W związku ze zgłoszeniem poprawek został on ponownie skierowany do komisji zdrowia. Komisja odrzuciła wszystkie poprawki zgłoszone przez posłów PiS, w tym zgłoszoną przez posła Piotra Uścińskiego (PiS) dotyczącą - jak mówił w środę Sejmie - produkowania w metodzie in vitro "tylko tych zarodków, które mają szansę się urodzić".

Arłukowicz: po ośmiu latach cierpień przychodzi obywatelska ustawa

W trakcie debaty na sali plenarnej poseł Koalicji Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz (KO) przedstawił sprawozdanie z wtorkowego posiedzenia komisji zdrowia. 

- Po ośmiu latach trudnego czasu, cierpień, czasem łez ludzi, którzy borykają się z niepłodnością, do Sejmu przychodzi obywatelska ustawa gwarantująca to, że wróci finansowanie in vitro - mówił.

Powiedział, że podczas posiedzenia komisji zdrowia PiS złożył poprawkę, by in vitro było dostępne wyłącznie dla małżeństw. - Nie, nie, nie. Będzie dostępne dla tych, którzy go potrzebują - zadeklarował Arłukowicz. 

PiS: wiele mankamentów natury formalnej i etycznej

Józefa Szczurek-Żelazko z PiS wskazała, że projekt posiada wiele mankamentów natury formalnej i etycznej. - Wymaga dalszej debaty, dlatego też posłowie PiS wczoraj na komisji zdrowia (...) zgłosili wniosek o wysłuchanie publiczne - przypomniała. Wniosek o wysłuchanie zakładał, że odbyłoby się ono 15 grudnia. Wniosek został jednak przez większość członków komisji odrzucony.

Posłanka poinformowała, że klub PiS nie wprowadza dyscypliny w kwestii głosowania nad tym projektem. - Każdy poseł będzie mógł podjąć decyzję zgodnie ze swoją wiedzą, swoimi przekonaniami i wartościami. Posłowie PiS będą zgłaszać kolejne poprawki - zapowiedziała.

Szczurek-Żelazko: Projekt obywatelski w sprawie in vitro posiada wiela mankamentów natury formalnej i etycznej
Szczurek-Żelazko: Projekt obywatelski w sprawie in vitro posiada wiela mankamentów natury formalnej i etycznejTVN24

Piotr Uściński z PiS zaproponował ponownie poprawkę, zgłoszoną na wtorkowej sejmowej komisji. Ma ona spowodować - jak mówił - "że będziemy produkowali w metodzie in vitro, powoływali do życia tylko te zarodki, które mają szansę się urodzić".

Wielichowska: in vitro jest dla wielu ludzi często finansowo nieosiągalne

Monika Wielichowska z KO podkreśliła, że koszt leczenia niepłodności metodą in vitro to dziś w Polsce od 12 do 17 tysięcy złotych - na samą tylko procedurę. - Gdyby doliczyć do tego koszt leków, przejazdów do kliniki i wizyty w samej klinice, wychodzi prawie 30 tysięcy. Ten olbrzymi wydatek powoduje, że samodzielne finansowanie in vitro jest dla wielu ludzi wielkim wyzwaniem, często finansowo nieosiągalnym - wskazała Wielichowska.

Podkreśliła, że "osób, które chcą zostać rodzicami, zmagają się z niepłodnością i sięgają po pomoc lekarzy i specjalistów jest coraz więcej".

Posłanka KO Agnieszka Pomaska przypomniała, że w poprzedniej kadencji Sejmu podczas pierwszego czytania tego projektu na sali były dwie osoby z Prawa i Sprawiedliwości. - Kiedy odbywało się pierwsze czytanie tej ustawy w obecnej kadencji Sejmu, wyszliście z tej sali, wyszedł premier Morawiecki - mówiła, zwracając się do posłów PiS.

- Państwo z PiS oczekiwali wczoraj wysłuchiwania publicznego. Czy pamiętacie państwo wysłuchanie publiczne, kiedy likwidowali program in vitro? Nie, wtedy zrobili to z przyczyn czysto ideologicznych - mówiła Barbara Nowacka z KO. Posłanka złożyła również poprawkę do procedowanego projektu.

"Nie możemy pozwolić na to, by kolejni z tych marzeń byli ograbiani"

Wioleta Tomczak z Polski 2050 podkreśliła, że "projekt przywraca szansę na realizacje marzeń dla 1,5 miliona par borykających się z problemem niepłodności". - Ograbiliście ich z marzeń o powiększeniu rodzin, z marzeń o szczęściu i nie możemy pozwolić na to, by kolejni z tych marzeń byli ograbiani - powiedziała Tomczak, zwracając się do posłów PiS i nawiązując do ich decyzji o zaprzestaniu finansowania in vitro.

Posłanka wskazała też, że metoda in vitro może też być odpowiedzią na problemy demograficzne i niską liczbę urodzeń. - W imieniu klubu Polska 2050 Trzecia Droga chciałam ponownie potwierdzić wsparcie naszych parlamentarzystów dla tego projektu - zadeklarowała Tomczak.

Agnieszka Kłopotek z PSL zaznaczyła, że "mamy demograficzny Armagedon, bo nie mamy zastępowalności pokoleń". Zdaniem posłanki programy społeczne okazały się tu nieskuteczne.

- W latach 2013-2016, kiedy udział i finansowanie tego projektu było prowadzone, urodziło się ponad 22 tysiące dzieci. Ten program kosztował wtedy około 250 milionów złotych. Jak łatwo policzyć, jedna procedura tego, żeby jedno dziecko przyszło na świat, wynosiła około 11 tysięcy. To dużo czy mało? To zdecydowanie mniej, niż wezmą ministrowie Prawa i Sprawiedliwości za dwa tygodnie nicnierobienia - powiedziała Kłopotek.

Zapewniła o wsparciu dla wszystkich, którzy poddają się tej metodzie. - Dość piętnowania i wykluczania ludzi decydujących się na metodę in vitro. Nie ma mojej zgody na dzielenie obywateli na lepszych i gorszych, nie ma zgody na piętnowanie dzieci, które rodzą się dzięki tej metodzie - podkreśliła.

Kłopotek: Celem tego programu jest obniżenie liczby par bezdzietnych, które nie mogą doczekać się własnego potomstwa
Kłopotek: Celem tego programu jest obniżenie liczby par bezdzietnych, które nie mogą doczekać się własnego potomstwaTVN24

Nowicka: obywatele biorą sprawy w swoje ręce

Zdaniem Wandy Nowickiej z Lewicy omawiany projekt to bardzo ważny akt obywatelski, który pokazuje, że "obywatele biorą sprawy w swoje ręce".

- Ustawa o finansowaniu in vitro z budżetu państwa zostanie przyjęta. Ludzie uskarżający się na niepłodność doczekają się tej możliwości korzystania z tej najskuteczniejszej metody leczenia niepłodności bez różnicy, bez nierówności w dostępie do niej - podkreśliła Nowicka. Zaznaczyła, że wszyscy mają prawo do szczęścia oraz do ukochanego potomstwa.

Nowicka: w XXI wieku posłowie i posłanki zamiast kierować się rozumem, kierują się ideologią, ciemnotą i zabobonem
Nowicka: w XXI wieku posłowie i posłanki zamiast kierować się rozumem, kierują się ideologią, ciemnotą i zabobonemTVN24

Wicemarszałek zwraca uwagę Braunowi, Gajewska zapowiada wniosek do komisji etyki

- Ten dzień kolejny, kiedy ta sprawa staje tutaj podniesiona przez was na sztandar, tak opacznie przez was pojmowany, wolności, sprawiedliwości, to jest dzień grozy. Bo jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie - mówił Grzegorz Braun (Konfederacja). Mówił, że "in vitro niczego nie leczy".

- Napadają tutaj na okularników. Ale jeśli już chcemy przyjąć tę figurę, która wyście wprowadzili do tej debaty, to ja powiem tylko tak: owszem, okulary niczego nie leczą, bo wzroku mi nie przywracają. Używam, ale nie podniosłem oprawek moich okularów z tej sterty, która leży w Oświęcimiu. Tego nie zrobiłem - mówił.  

Wicemarszałek Sejmu do Brauna: kolejny raz zwracam uwagę na uważanie na słowa
Wicemarszałek Sejmu do Brauna: kolejny raz zwracam uwagę na uważanie na słowaTVN24

Po jego wystąpieniu głos zabrała wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela. - Kolejny raz zwracam uwagę na uważanie na słowa - powiedziała.

Zabierając głos w dyskusji, posłanka KO Kinga Gajewska powiedziała, że "chciałaby, żeby już nigdy z tej mównicy nie padały takie słowa, jakie zafundował nam poseł Braun". - Dlatego zgłaszam pana posła do komisji etyki za to, że porównuje procedurę in vitro do Auschwitz - przekazała. 

"PiS zafundował przez ostatnie osiem lat katastrofę demograficzną"

- Dajcie możliwość skorzystać ludziom z refundacji in vitro, dajcie im szansę zostać rodzicami - apelowała w trakcie debaty Marcelina Zawisza (Lewica). 

Władysław Kurowski (PiS) powiedział, że "potrzeba posiadania dziecka jest bardzo mocnym i pięknym uczuciem, dlatego państwo powinno wspierać dążenia rodziców do jej zaspokojenia, ale nie za wszelką cenę". - Diagnostyka, szukanie przyczyn niepłodności i zastosowanie metod leczenia "tak", ale eksperymentowanie na ludzkich zarodkach "nie". W tym kształcie ustawa "nie" - dodał. 

Jakub Rutnicki (KO) mówił, że "PiS zafundował przez ostatnie osiem lat katastrofę demograficzną". Przypomniał, że "jedną z pierwszych decyzji rządu PiS było zatrzymanie finansowania in vitro". 

CZYTAJ TAKŻE: Małgorzata Rozenek-Majdan w Sejmie. "To wielki dzień, radosny dzień"

Autorka/Autor:ads,js/ft

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Rosyjska sekcja BBC i niezależny portal Mediazona ustaliły dane ponad 50 tysięcy rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na ukraińskim froncie. W ciągu ostatniego roku, kiedy Moskwa realizowała tak zwaną strategię "maszynki do mielenia mięsa", liczba ofiar śmiertelnych wśród wojskowych wzrosła o co najmniej 27 tysięcy - podał portal BBC. Autorzy podkreślają, że rzeczywista liczba poległych żołnierzy może być znacznie wyższa.

Ilu Rosjan zginęło w Ukrainie? Nowe ustalenia

Ilu Rosjan zginęło w Ukrainie? Nowe ustalenia

Źródło:
BBC, The Moscow Times, PAP

Wrocławscy "łowcy głów" zatrzymali 36-latka, podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej związanej z narkotykami oraz o udział w strzelaninie w 2018 roku. Mężczyzna był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania oraz trzema listami gończymi.

Często się przeprowadzał, ograniczał kontakty. "Łowcy głów" i tak go znaleźli

Często się przeprowadzał, ograniczał kontakty. "Łowcy głów" i tak go znaleźli

Źródło:
tvn24.pl, Policja Dolnośląska

Tragedia w centrum Łodzi. Idący ulicą 29-latek nagle upadł i mimo reanimacji prowadzonej przez świadków zmarł. Jak informuje prokuratura, mężczyzna wracał do domu z jednego z łódzkich szpitali, gdzie trafił z urazem głowy. Miał tam przejść dokładną diagnostykę i zostać opatrzony. - Będziemy sprawdzać dokładnie, jak była udzielana pomoc medyczna i czy decyzja o wypuszczeniu go do domu była prawidłowa, czy nie należało go zostawić jednak w placówce - przekazuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Wracał ze szpitala i przewrócił się na ulicy. Nie żyje

Wracał ze szpitala i przewrócił się na ulicy. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Gruzińska policja starła się we wtorek z demonstrantami i usunęła ich spod gmachu parlamentu w Tbilisi, w którym toczyła się debata nad ustawą o "zagranicznych agentach". Policja użyła wobec demonstrantów gazu pieprzowego.

W Gruzji kolejny protest przeciw ustawie o "zagranicznych agentach". Policja użyła gazu pieprzowego

W Gruzji kolejny protest przeciw ustawie o "zagranicznych agentach". Policja użyła gazu pieprzowego

Źródło:
PAP

Złoty w środę przed południem odrabia część strat względem głównych walut. Dolar amerykański, frank szwajcarski i funt brytyjski nadal są jednak o kilkanaście groszy droższe niż jeszcze tydzień temu. Ekonomiści wskazują na przyczyny takiej sytuacji. Ich zdaniem trwa odwrót rynków od ryzykownych aktywów.

Złoty mocno pod kreską. "Jedna z najsłabszych walut"

Złoty mocno pod kreską. "Jedna z najsłabszych walut"

Źródło:
tvn24.pl

Mamy złe pogodowe wieści na drugą połowę kwietnia. Ochłodzenie, które właśnie się zaczęło, może jeszcze trochę potrwać. Nocami i w godzinach porannych spodziewamy się przymrozków. - Arktyczne powietrze wlewa się do Europy Środkowej - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Jak długo będzie zimno? "Mur nie do przebicia"

Jak długo będzie zimno? "Mur nie do przebicia"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Partia sprawująca w Namibii władzę chce wyrzucenia z kraju wszystkich dyplomatów z krajów Unii Europejskiej oraz całej misji dyplomatycznej UE. Doszło do tego po tym, jak ambasadorzy z Niemiec, Finlandii, Francji, Hiszpanii i Portugalii spotkali się z liderem partii opozycyjnej i jej kandydatem na szefa państwa.

Namibia. "Nieformalny lunch" i wielki kryzys dyplomatyczny

Namibia. "Nieformalny lunch" i wielki kryzys dyplomatyczny

Źródło:
PAP

Grali w rosyjską ruletkę, a stawką było życie ludzkie. Wskutek błędnych obliczeń zabili tysiące - mówi ojciec zmarłego na AIDS siedmiolatka z Wielkiej Brytanii. W ramach leczenia jego dziecku podano zakażony produkt krwiopochodny. BBC opublikowało wyniki dochodzenia, które rzucają nowe światło na skandal sprzed lat.

Skandal z zakażoną krwią. 7-letni chłopiec zmarł na AIDS po tym, jak lekarz zignorował wytyczne

Skandal z zakażoną krwią. 7-letni chłopiec zmarł na AIDS po tym, jak lekarz zignorował wytyczne

Źródło:
BBC, tvn24.pl

16-latek z kolegami wracał ze szkoły do domu. 46-latek zaczął grozić mu nożem. Doszło do szamotaniny. Chłopak został ranny w brodę i obojczyk. Trafił do szpitala, na szczęście rany okazały się powierzchowne. Pasażerowie złapali agresora i przekazali policji. Był nie tylko pijany, przyznał się, że zażywał narkotyki.

Uczeń zaatakowany nożem w autobusie. Ma rany brody i obojczyka

Uczeń zaatakowany nożem w autobusie. Ma rany brody i obojczyka

Źródło:
tvn24.pl

Powódź błyskawiczna podtopiła Dubaj do tego stopnia, że nastąpił paraliż komunikacyjny. Zalało drogi, pod wodą znalazł się port lotniczy. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich na skutek powodzi zginęła co najmniej jedna osoba.

Dubaj pod wodą. Potężne załamanie pogody

Dubaj pod wodą. Potężne załamanie pogody

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Kierowca samochodu osobowego zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się z ciężarówką, która następnie uderzyła w inny pojazd i w przystanek komunikacji miejskiej. Czekający na autobus pasażerowie zostali ranni.

Kraksa, urwane koło, ranni na przystanku. Policja bada przyczyny karambolu

Kraksa, urwane koło, ranni na przystanku. Policja bada przyczyny karambolu

Źródło:
tvn24.pl

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Już trzeci dzień z rzędu aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na moście Poniatowskiego. Były utrudnienia.

Aktywiści klimatyczni na moście Poniatowskiego

Aktywiści klimatyczni na moście Poniatowskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Co najmniej 11 osób zginęło, a 22 zostały ranne w wyniku środowego ataku Rosjan na Czernihów. Trzy rosyjskie rakiety spadły niemal w centrum tego miasta, położonego na północy Ukrainy.

Pociski spadły w zaludnionej dzielnicy, nie żyje co najmniej 11 osób, ofiar może być więcej

Pociski spadły w zaludnionej dzielnicy, nie żyje co najmniej 11 osób, ofiar może być więcej

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV

Co najmniej połowa zabytkowej giełdy w Kopenhadze została strawiona przez ogień. Płomienie pochłonęły między innymi kultową iglicę w kształcie wijących się ogonów czterech smoków. - To nasza Notre Dame - powiedział o XVII-wiecznym budynku mieszkaniec duńskiej stolicy, nawiązując do paryskiej katedry, która spłonęła niemal równo pięć lat wcześniej. 

"To nasza Notre Dame". Spotkał ją podobny los

"To nasza Notre Dame". Spotkał ją podobny los

Źródło:
DR, PAP, BBC

Potężna ulewa w Dubaju doprowadziła do licznych podtopień. Pod wodą znalazło się wiele dróg. - Po przejechaniu kilku kilometrów znaleźliśmy się na głównej drodze i utknęliśmy na wiele godzin - relacjonowała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pani Joanna.

"Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

"Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Zrobiliśmy analizę i wiemy już na pewno, że około 200 tysięcy młodych wyborców, 250 tysięcy młodych wyborców nam zabrakło, bo oni po prostu nie poszli na wybory. To w ogóle była bardzo, bardzo niska frekwencja. Coś nie zagrało - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" ministra Katarzyna Kotula. Mówiła także, że według niej są "nowe twarze Lewicy, na które warto postawić".

Biedroń i Czarzasty powiedzieli, że to koniec? "Rosną nam nowe liderki"

Biedroń i Czarzasty powiedzieli, że to koniec? "Rosną nam nowe liderki"

Źródło:
TVN24

Uszkodzony przez ciężarówkę tunel w Sulejówku daje się we znaki kierowcom, którzy od wczoraj muszą stać w korkach. Do wyboru mają jedynie objazdy w Wesołej i Józefinie. Zgodnie z przepisami oznakowanie mówiące o dozwolonej wysokości wjeżdżającego tu pojazdu nie jest potrzebne, ale po sugestiach kierowców władze miasta zamierzają to zmienić. Według wstępnych szacunków kierowcy będą mogli tędy przejeżdżać na początku przyszłego tygodnia.

Ciężarówka uszkodziła tunel w Sulejówku, będzie nowe oznakowanie. Kiedy wróci ruch?

Ciężarówka uszkodziła tunel w Sulejówku, będzie nowe oznakowanie. Kiedy wróci ruch?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Lidzbarka Warmińskiego zatrzymali 18-latka, który okradł swoją rodzinę. Mężczyzna w biały dzień otworzył drzwi do domu wujka, znalazł kluczyki do samochodu, zabrał sprzęt elektroniczny, zapakował do auta i odjechał. Wpadł w ręce mundurowych, bo gdy uciekał, przekroczył prędkość. Niebawem usłyszy zarzut kradzieży z włamaniem. Grozi mu do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

18-latek okradł rodzinę. Wyniósł to wszystko z ich domu

18-latek okradł rodzinę. Wyniósł to wszystko z ich domu

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek wybrano pierwszych siedmiu przysięgłych, którzy będą brać udział w procesie karnym Donalda Trumpa. Ława przysięgłych ma się składać z 12 członków i sześciu zastępców. Podczas procesu wybierania ławników sędzia ostrzegł prawników obu stron, że nie będzie tolerował żadnych prób zastraszania potencjalnych przysięgłych po tym, gdy stwierdził, że Trump głośno mamrocze podczas przesłuchania jednego z ewentualnych członków. - Nie będę tego tolerował - powiedział.

Proces karny Donalda Trumpa. Sędzia upomniał byłego prezydenta USA

Proces karny Donalda Trumpa. Sędzia upomniał byłego prezydenta USA

Źródło:
Reuters

Księżniczka Amalia, następczyni holenderskiego tronu, przez ponad rok mieszkała w Hiszpanii z powodu poważnych gróźb kierowanych pod jej adresem - podały holenderskie media.

"Schronienie dla zagrożonej księżniczki". Media: następczyni tronu musiała opuścić kraj

"Schronienie dla zagrożonej księżniczki". Media: następczyni tronu musiała opuścić kraj

Źródło:
De Telegraaf, BBC

W piątek rozpoczną się największe wybory parlamentarne na świecie. Uprawnionych do oddania głosu jest blisko miliard obywateli. Wybory rozłożone są w czasie na sześć tygodni, z czego na siedem dni zaplanowano głosowania. Faworytem wyścigu jest Indyjska Partia Ludowa (BJP) premiera Narendry Modiego i jej sojusznicy. 

"Największa demokracja świata" wybierze. Do urn pójdzie blisko miliard ludzi

"Największa demokracja świata" wybierze. Do urn pójdzie blisko miliard ludzi

Źródło:
PAP, France 24

Rośnie liczba pracowników do zwolnienia. Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT.

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Źródło:
PAP

Ogłoszenia parafialne, a wśród nich zaproszenie na spotkanie z kandydatką na burmistrzynię Tyczyna na Podkarpaciu. Ksiądz miał na nie zapraszać także z ambony. Rzecznik kurii w zachowaniu duchownych nie widzi nic złego, bo - jak twierdzi - informacja o spotkaniu "nie wyczerpuje w pełni znamion agitacji wyborczej". Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Parafia zaprasza na spotkanie z kandydatką na burmistrzynię. Kuria komentuje

Parafia zaprasza na spotkanie z kandydatką na burmistrzynię. Kuria komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznych ilości narkotyków. W wynajętym mieszkaniu funkcjonariusze znaleźli nie tylko niedozwolone substancje, ale także elektroniczne wagi służące do ich porcjowania.

Amfetamina, kokaina i psychotropy w mieszkaniu na Białołęce. Trzech mężczyzn z zarzutami

Amfetamina, kokaina i psychotropy w mieszkaniu na Białołęce. Trzech mężczyzn z zarzutami

Źródło:
PAP

We wtorek wystartowała nowa edycja programu DiscoverEU, w której można zdobyć ponad 35 tysięcy biletów na podróże pociągiem po Europie. Projekt skierowany jest do młodych Europejczyków w wieku 18 i 19 lat. Jak odebrać darmowe bilety na wakacyjne podróże po Europie?

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Źródło:
PAP

Do jednego przedszkoli w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) pijani rodzice przyszli odebrać dziecko. Interweniowali policjanci, których wezwali zaniepokojeni pracownicy placówki.

Pijani rodzice przyszli do przedszkola po dziecko

Pijani rodzice przyszli do przedszkola po dziecko

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorek wieczorem w pierwszym głosowaniu projekt ustawy, wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. To inicjatywa premiera Rishiego Sunaka. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach parlamentarnych, ale budzi duże kontrowersje.

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Źródło:
PAP

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

Co upamiętnia ciastko z ciemnego biszkoptu przełożone bitą śmietaną i ozdobione śmietanowym kleksem na czekoladowej pomadzie? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych odpowiadał w "Milionerach" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

Dżem truskawkowy to pierwszy produkt firmy American Riviera Orchard księżnej Meghan, jaki ujrzał światło dzienne. Zdjęcie słoika dżemu ukazało się w mediach społecznościowych. Jak zauważa BBC, opublikowali je na razie znajomi pary książęcej.

Nowa firma księżnej Meghan ma "odzwierciedlać wszystko, co kocha". Ujawniono pierwszy produkt

Nowa firma księżnej Meghan ma "odzwierciedlać wszystko, co kocha". Ujawniono pierwszy produkt

Źródło:
BBC, CNN, People

Ponad 800 osób zostało ewakuowanych w środę z indonezyjskiej wyspy Ruang w prowincji Celebes. Władze podjęły tę decyzję po tym, jak we wtorek doszło do kilku erupcji wulkanu noszącego taką samą nazwę jak wyspa.

Czerwona chmura popiołu. Ewakuowano setki mieszkańców

Czerwona chmura popiołu. Ewakuowano setki mieszkańców

Źródło:
PAP, Reuters

Niemal 37 tysięcy Ukraińców jest uważanych za zaginionych. To wynik rosyjskiej inwazji na pełną skalę - wynika z informacji biura ukraińskiego rzecznika do spraw praw człowieka. Liczba ta obejmuje zarówno cywilów, jak i żołnierzy. Według ukraińskiej policji, w ciągu dwóch lat zaginęło ponad 50 tysięcy osób.

Co najmniej 37 tysięcy zaginionych w ciągu dwóch lat od rosyjskiej inwazji

Co najmniej 37 tysięcy zaginionych w ciągu dwóch lat od rosyjskiej inwazji

Źródło:
PAP

784 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Rosyjscy szpiedzy próbowali uzyskać informacje na temat obronności Rumunii, pomocy udzielanej Ukrainie oraz manewrów i wojsk sojuszniczych - informują media, powołując się na raport Najwyższej Rady Obrony Narodowej (CSAT). Szpiedzy mieli przeniknąć do kraju wśród uchodźców z Ukrainy. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Dorota Bieniasz nie zostanie nowym prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć pod koniec lutego rada nadzorcza zatwierdziła jej kandydaturę na tę funkcję - informuje środowy "Puls Biznesu". Z ustaleń gazety wynika, że koalicja rządząca wybrała nowego kandydata. Ostateczna decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu.

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP, tvn24.pl

James McCartney i Sean Ono Lennon, synowie legendarnych muzyków zespołu The Beatles, połączyli siły i wspólnie nagrali utwór. Syn Paula McCartneya wyjaśnił swoim fanom, że piosenka inspirowana jest "wizją", jaką miał w dzieciństwie. Portal BBC opisuje "Primrose Hill" jako odę na cześć punktu widokowego w londyńskim Regent's Park i utwór "nie taki, jakiego można by się spodziewać".

James McCartney i Sean Ono Lennon nagrali singiel. Efekt "nie taki, jakiego można by się spodziewać"

James McCartney i Sean Ono Lennon nagrali singiel. Efekt "nie taki, jakiego można by się spodziewać"

Źródło:
BBC, tvn24.pl