Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił uruchomienie reformy szpitalnictwa. - Przedstawimy do konsultacji projekt ustawy, która mam nadzieję, że będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce, bo będzie na długie lata określała zasady funkcjonowania szpitali - powiedział. Zapowiedział przy tym stworzenie Agencji Rozwoju Szpitalnictwa.
Szef resortu zdrowia w stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka mówił o reformie systemu szpitali w Polsce. - Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień to dzień, który zapisze się w historii szpitalnictwa w Polsce - przyznał.
- Uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa. Dzisiaj przedstawimy publicznie do konsultacji projekt ustawy, która mam nadzieję, że będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce, bo będzie na długie lata określała zasady funkcjonowania szpitali, ich restrukturyzacji, zasady tego, jak szpitalnictwo w Polsce będzie modernizowane i jak będzie się rozwijało - mówił.
Niedzielski zapowiedział, że "projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa zawiera zestaw regulacji, który ma doprowadzić do tego, że system szpitalnictwa będzie między innymi w lepszej kondycji finansowej". - Chcemy bardzo sprofesjonalizować zarządzanie szpitalnictwem - przekonywał.
Minister zapowiedział też stworzenie Agencji Rozwoju Szpitalnictwa, która - jak tłumaczył - ma prowadzić nadzór właścicielski nad szpitalami.
- Chcemy, żeby dyskusja nad tym projektem była pełna, prowadzona w partnerskiej atmosferze z samorządami, właścicielami szpitali - mówił dalej minister. - Mam nadzieję, że w wyniku konsensusu ten projekt dotrze do Sejmu i przejdzie przez Sejm definiując na nowo, na wiele wiele lat zasady szpitalnictwa w Polsce - dodał.
Wiceminister: żaden szpital nie dostanie środków za darmo
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski na konferencji podał, że kwota, którą resort chce przeznaczyć w najbliższych latach "na wsparcie sektora szpitalnego, częściowe jego oddłużenie, to w perspektywie pięcioletniej ponad trzy miliardy złotych".
- W takiej najbliższej, czyli trzyletniej (perspektywie): dwa i pół miliarda złotych, a w całym cyklu życia ustawy (o modernizacji szpitalnictwa), zakładamy w takich dwóch dużych iteracjach przygotowywania, zatwierdzania programów restrukturyzacji środki, to środki przekraczające 4,5 miliarda złotych - wymienił. - To środki, których na pewno żaden szpital nie dostanie za darmo. To środki, które będą wymagały ogromnej pracy związanej z działaniami naprawczymi - dodał.
Gadomski przekazał, że w ramach reformy ministerstwo chce wyodrębnić cztery kategorie szpitali "od najlepszych", czyli kategorię A, "do najgorszych", czyli kategorię D. - Głównie w oparciu o wskaźniki finansowe - wyjaśnił.
- Kategoria A: Plan rozwojowy (dobra sytuacja ekonomiczno-finansowa) - Kategoria B: Plan rozwojowy (wymagane wdrożenie działań optymalizacyjnych) - Kategoria C: Plan naprawczo-rozwojowy (wymagane wdrożenie działań naprawczo-rozwojowych) - Kategoria D: Plan naprawczo-rozwojowy (wymagane pilne wdrożenie działań naprawczo-rozwojowych)
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24