"Liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie na pewno się powiększa"

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków
Opublikowano "Raport o biedzie"
Opublikowano "Raport o biedzie"TVN24
wideo 2/4
TVN24Opublikowano "Raport o biedzie"

Stowarzyszenie Wiosna opublikowało coroczny "Raport o biedzie". Wynika z niego, że w skrajnym ubóstwie żyje 1,6 miliona Polaków. Autorzy zwracają uwagę, że panująca inflacja najdotkliwiej dotknęła właśnie osoby ubogie.

"Raport o biedzie" jest publikowany co roku przez Stowarzyszenie Wiosna. Jednocześnie organizowana jest "Szlachetna paczka", w ramach której można pomóc potrzebującym rodzinom.

- W raporcie przytaczamy dane Głównego Urzędu Statystycznego, który podał dane za rok 2021. Wiemy, że w skrajnym ubóstwie żyje 1 600 000 Polaków, (w tym) 333 000 dzieci i 246 000 seniorów. To statystyka sprzed roku, a jednocześnie to, co wiemy to dane o inflacji, która w zeszłym miesiącu już prawie osiągnęła 18 procent. W związku z tym jesteśmy przekonani, że liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie na pewno się powiększa – zwraca uwagę Magdalena Łukasik ze Stowarzyszenia Wiosna.

Jak podkreśliła Łukasik, inflacja bardzo negatywnie wpłynęła na najbiedniejszych. – Ta 18-procentowa inflacja to bardzo złudna statystyka. Dlatego, że to dane, które mówią o tym, że to też hotele czy restauracje są droższe. Natomiast wiemy, że chleb podrożał o 30 procent, mąka o 45. To są realne wskaźniki inflacji dla ludzi, dla których te podstawowe produkty w koszyku stanowią największy procent wydatków – tłumaczy rozmówczyni TVN24.

Bez okien, łazienki i ogrzewania

W raporcie znajdują się też historie osób, które znajdują się w trudnej sytuacji. Jak tłumaczy przedstawicielka Stowarzyszenia Wiosna, twórcom raportu zależy, by "głos osób, które doświadczają ubóstwa wybrzmiał jak najbardziej". – Historia, która mi najmocniej zapadła w pamięć to historia pana, który żyje sam w domu, gdzie zapada się dach, brakuje okien, nie ma ogrzewania, łazienki ani kuchni. Wodę donosi sobie ze studni i ją grzeje w garnkach. Wolontariusze, którzy go odwiedzili w listopadzie zeszłego roku nie byli w stanie zdjąć kurtek. I on w tych warunkach ma na przeżycie 110 złotych miesięcznie. Zapytany o to, czego potrzebuje odpowiedział, że karmy dla kota – wspomina Łukasik.

Osobom, których historie zostały opisane w Raporcie (a także wielu innym potrzebującym) można pomóc, uczestnicząc w Szlachetnej Paczce. Informacje o czekających na pomoc rodzinach oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej szlachetnapaczka.pl

Czytaj też: Na pomoc czeka ponad 20 tysięcy rodzin

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków

Pozostałe wiadomości