"Kaczyński nie do końca ma pomysł na to, żeby odpowiedzieć na wyborczą porażkę"

Źródło:
PAP
Kaczyński o likwidacji podkomisji smoleńskiej: to coś, co można potraktować jako prezent dla Putina
Kaczyński o likwidacji podkomisji smoleńskiej: to coś, co można potraktować jako prezent dla PutinaTVN24
wideo 2/7
Kaczyński o uchwale PiS w sprawie likwidacji smoleńskiej: to coś, co można potraktować jako prezent dla PutinaTVN24

Rada Polityczna PiS podjęła w sobotę uchwały m.in. o zjednoczeniu z Partią Republikańską, w obronie wolności słowa, czy decyzji szefa MON w sprawie likwidacji podkomisji smoleńskiej. Wystąpienie prezesa PiS komentował w TVN24 Wojciech Czuchnowski który stwierdził, że w wystąpieniu Kaczyńskiego jego uwagę zwrócił "ogólny ton braku przekonania, brak ognia". Z kolei Roch Kowalski z RMF FM zauważył, że prezes PiS "nie do końca ma pomysł na to, żeby odpowiedzieć na wyborczą porażkę". 

Rada Polityczna PiS odbyła się w sobotę po południu w Warszawie. Po jej zakończeniu głos zabrał prezes partii Jarosław Kaczyński. Wymienił listę uchwał, które zostały podjęte podczas spotkania.

Mówił, że "najważnieszą" z nich jest ta o zjednoczeniu z Partią Republikańską. Ocenił, że "to element konsolidacji sił prawicowych i patriotycznych".

Przekazał, że podjęto również uchwałę w sprawie wyboru nowego sekretarza generalnego partii. Został nim Piotr Milowański.

Wybrano też nowego skarbnika partii. Ta funkcja przypadła Henrykowi Kowalczykowi - byłemu premierowi i ministrowi rolnictwa.

Kaczyński: mamy do czynienia z silną tendencją do tego, by naruszać prawa katolików

Kolejne uchwały - jak wyliczał Kaczyński - dotyczyły wyboru członków prezydium Komitetu Politycznego PiS, do którego dołączył Adam Bielan, 42. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, obrony wolności słowa, odwołania członków komisji badającej wpływy rosyjskie (nazywana jest "lex Tusk") oraz decyzji szefa MON w sprawie likwidacji podkomisji smoleńskiej i odwołania jej członków. Według prezesa PiS ich odwołanie oraz sparaliżowanie działań tej komisji "to najlepszy dowód, że ci, którzy dziś rządzą Polską, mają bardzo wiele do ukrycia".

Przyjęto także uchwałę ws. naruszenia praw religijnych w Polsce. - Mamy do czynienia z silną tendencją do tego, by naruszać prawa katolików - ocenił Kaczyński.

Uchwała "w obronie wolności słowa"

W uchwale dotyczącej obrony wolności słowa, napisano, że "rząd Donalda Tuska zapowiada przejęcie mediów publicznych oraz weryfikację i wyrzucenie z pracy dziennikarzy". Oceniono, że ma do tego dojść "z pogwałceniem obowiązującego w Polsce porządku prawnego".

Według uchwały, "wolność słowa i niezależności dziennikarska to fundament demokracji". Jak zaznaczono, "zapowiadane działania rządzących i ich ataki na dziennikarzy są uderzeniem w jej podstawy i zdradzają antydemokratyczny charakter obecnego rządu".

Rada Polityczna PiSPiS/X

"Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości stanowczo protestuje przeciw niszczeniu mediów publicznych, których rola w zapewnieniu Polakom prawa do informacji i szerokiej, pluralistycznej debaty jest w naszym kraju kluczowa, a znaczenie dla polskiej kultury i tożsamości nie do przecenienia" - głosi uchwała.

"Telewizja Polska i Polskie Radio są wyrazicielami poglądów i oczekiwań milionów Polaków" - napisano. "Zamach na media publiczne to pozbawienie ich udziału w debacie i prawa do informacji" - czytamy w uchwale. "Polacy chcą mieć wybór i nie zgadzają się na monopol w mediach tylko jednej, lewicowo-liberalnej strony sporu politycznego" - zaznaczono.

"Rada Polityczna przestrzega rządzących przed stosowaniem bezprawia. Będziemy bronić mediów publicznych i ich dziennikarzy. Każdy kto dopuści się pogwałcenia obowiązującego w Polsce prawa i dokona zamachu na wolność słowa musi się liczyć z tym, że prędzej czy później poniesie surowe konsekwencje" - podkreślono.

Kaczyński: Bruksela w tym wypadku nazywa się także Berlin

Kaczyński mówił, że jeżeli dojdzie do zapowiadanych zmian w mediach publicznych, to działania nowej władzy, między innymi obrady powołanych przez Sejm komisji śledczych, nie będą obiektywnie relacjonowane. Stwierdził, że działania tych komisji "będą wielką kompromitacją tych, którzy są dzisiaj u władzy". Przekonywał, że ich przedmiot działania "nie dotyczy żadnych przestępstw, tylko działań, które były podejmowane legalnie, a niekiedy wręcz na zasadzie pewnego przymusu konstytucyjnego, jak odbycie w odpowiednim terminie wyborów".

Według Kaczyńskiego "to wszystko składa się na fatalny obraz". - A w tle jest to wszystko, co dzieje się w Unii Europejskiej, czyli ten plan stworzenia scentralizowanego państwa, co w wypadku Polski sprowadza się do całkowitego podporządkowania naszego kraju Brukseli - zaznaczył lider PiS. - Ale ta Bruksela w tym wypadku nazywa się także Berlin - dodał.

- My musimy się temu wszystkiemu przeciwstawiać i dlatego musimy się jednoczyć. I to jest dla nas najważniejsza sprawa - oświadczył Kaczyński.

Kaczyński o likwidacji podkomisji smoleńskiej: to coś, co można potraktować jako prezent dla Putina

Kaczyński mówił też o podjętej uchwale w sprawie decyzji szefa MON o likwidacji podkomisji smoleńskiej. - Wiadomo, że ta komisja, która już przedstawiła raport - konkluzje są jasne - zamach, niewątpliwie zorganizowany z inicjatywy Putina, to coś co można by potraktować jako prezent dla Putina - mówił lider PiS.

Prezes PiS relacjonował też, że podczas Rady odbyła się dyskusja na temat "tego co się stało". - Dlaczego, robiąc tyle dla społeczeństwa i różnych jego grup, nie zdołaliśmy uzyskać bezwzględnej większości głosów. Uzyskaliśmy też wynik nieco gorszy w sensie liczby oddanych głosów, niż w poprzednich wyborach. Ta sprawa będzie wyjaśniana w dużo głębszym opracowaniu, niż to które można przygotować w tej chwili - zapowiedział. Dodał, że były też dyskutowane sprawy związane ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi i europejskimi, a także "tym wszystkim, co wiąże się z reorganizacją partii". - Taka reorganizacja partii przeprowadzana przez Komitet Polityczny jest dzisiaj w trakcie - oświadczył Kaczyński.

Kaczyński o likwidacji podkomisji smoleńskiej: to coś, co można potraktować jako prezent dla Putina
Kaczyński o likwidacji podkomisji smoleńskiej: to coś, co można potraktować jako prezent dla PutinaTVN24

"Kaczyński nie do końca ma jakikolwiek pomysł na to, żeby odpowiedzieć na wyborczą porażkę"

Wystąpienie prezesa PiS komentowali w TVN24 dziennikarze - Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej" oraz Roch Kowalski z RMF FM. 

Wojciech Czuchnowski mówił, że to, co zwróciło jego uwagę w wystąpieniu Kaczyńskiego, to "ogólny ton braku przekonania, brak ognia w tym wystąpieniu". - Bo on nawet mówiąc o zamachu smoleńskim, protestując przeciwko likwidacji podkomisji smoleńskiej, był zupełnie nieprzekonujący, kiedy mówił o zamachu na prezydenta RP, na swojego brata - stwierdził.

- Tak jakby gdzieś głęboko on miał też świadomość, że to jest, Smoleńsk, to też nie jest żadna rzecz, którą on porwie wyborców. To znaczy nie porwie tych wyborców ani Bielanem, ani straszeniem Unią Europejską, ani zamachem smoleńskim, a mówieniem o tym, że broniąc skrajnie upolitycznionej TVP, w której nie pracują dziennikarze, tylko partyjni funkcjonariusze, broni wolności słowa, (...). To wszystkich w miarę myślących wyborców po prostu rozśmieszy - mówił dalej dziennikarz "Wyborczej".

Czuchnowski o wystąpieniu Kaczyńskiego: był w nim ogólny ton braku przekonania
Chuchnowski o wystąpieniu Kaczyńskiego: był w nim ogólny ton braku przekonaniaTVN24

- Myślę sobie, że prezes Jarosław Kaczyński, i w ogóle chyba Prawo i Sprawiedliwość, nie do końca ma jakikolwiek pomysł na to, żeby odpowiedzieć na wyborczą porażkę. To znaczy, jeśli prezes tej partii jedyne, co jest w stanie zrobić to poinformować o pięciu czy sześciu uchwałach, które podjął Komitet Polityczny, to nie te czasy, naprawdę. Jednak minęło trzydzieści ponad lat od upadku komunizmu i w ten sposób polityki się już nie uprawia - skomentował z kolei Roch Kowalski.

Kowalski: Kaczyński nie do końca ma jakikolwiek pomysł na to, żeby odpowiedzieć na wyborczą porażkę
Kowalski: Kaczyński nie do końca ma jakikolwiek pomysł na to, żeby odpowiedzieć na wyborczą porażkęTVN24

Autorka/Autor:ks, mjz//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PiS/X

Pozostałe wiadomości

Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku zawalenia się mostu autostradowego na północnym zachodzie Chin - poinformowały w sobotę chińskie media państwowe. Trwają poszukiwania około 30 zaginionych osób.

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Na autostradzie A2 w powiecie świebodzińskim doszło w sobotę nad ranem do poważnego wypadku. Bus uderzył w samochód służby drogowej. Rannych zostało dziewięć osób, pięć jest w stanie krytycznym, wśród nich są dzieci. Jak informuje policja, droga w kierunku Świecka została odblokowana.

Po wypadku na A2 stan pięciu osób jest krytyczny, wśród rannych są małe dzieci

Po wypadku na A2 stan pięciu osób jest krytyczny, wśród rannych są małe dzieci

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w nocy z piątku na sobotę rozmowę telefoniczną z republikańskim kandydatem na prezydenta USA Donaldem Trumpem - poinformowały ukraińskie media. "Uzgodniliśmy z prezydentem Trumpem, że na bezpośrednim spotkaniu omówimy, jakie kroki mogą sprawić, że pokój będzie sprawiedliwy i naprawdę trwały" - cytuje Zełenskiego portal Ukrainska Prawda.

Zełenski i Trump umówieni na rozmowę o warunkach sprawiedliwego pokoju w Ukrainie

Zełenski i Trump umówieni na rozmowę o warunkach sprawiedliwego pokoju w Ukrainie

Źródło:
PAP

Kilkunastu demokratów z Kongresu USA dołączyło w piątek do grona kongresmenów tej partii, wzywających prezydenta Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury do Białego Domu. Biden jednak zapowiada, że zmierzy się z Donaldem Trumpem w listopadowych wyborach.

Nie ustają apele do Bidena. "Musimy zmierzyć się z rzeczywistością"

Nie ustają apele do Bidena. "Musimy zmierzyć się z rzeczywistością"

Źródło:
PAP

Zmieniają się centra miast, w górę pną się wieżowce. Mają je Warszawa, Gdańsk, Wrocław i między innymi Szczecin, a teraz dołącza Rzeszów. Tam widok na miasto z 41. piętra można nie tylko podziwiać, ale mieć na własność, bo to najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Źródło:
TVN24

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci w sprawie obywatela Niemiec – przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Niemieckie MSZ przekazało, że Berlin pozostaje w intensywnym kontakcie z władzami w Mińsku w sprawie jego losu.

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Źródło:
PAP, Reuters

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Co najmniej trzy osoby, w tym dziecko, zginęły w piątek w rosyjskim ataku rakietowym na Mikołajów na południu Ukrainy - przekazały władze miasta. Rannych zostało co najmniej pięć osób. "Rosja codziennie swoim terrorem udowadnia, że wywierana na nią presja nie jest wystarczająca" - skomentował w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski, składając przy tym kondolencje rodzinom ofiar.

"Ostrzał placu zabaw w pobliżu zwykłego domu". Wśród ofiar dziecko

"Ostrzał placu zabaw w pobliżu zwykłego domu". Wśród ofiar dziecko

Źródło:
PAP

Reuters sporządził szeroki raport na temat niedoboru amunicji artyleryjskiej w państwach Zachodu, co dramatycznie przekłada się na sytuację na ukraińsko-rosyjskim froncie. Wskazuje on na szereg złych decyzji i inwestycji na przestrzeni ostatnich dekad podjętych w USA i innych państwach NATO, w tym na odejście od wykorzystywania trotylu (TNT) do produkcji amunicji kalibru 155 mm. W oświadczeniu dla agencji Reutersa amerykańska armia po raz pierwszy publicznie potwierdziła, że po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę powrócono do TNT przy produkcji pocisków artyleryjskich. Tego materiału wybuchowego, jak też innych, obecnie brakuje. Znajdujące się nieopodal Bydgoszczy zakłady Nitro-Chem są "ostatnią zachowaną fabryką TNT w Europie czy Ameryce Północnej".

"Lata błędnych kalkulacji" i "niedobory amunicji". W raporcie o decyzji USA sprzed lat, trotylu i kluczowej roli Polski

"Lata błędnych kalkulacji" i "niedobory amunicji". W raporcie o decyzji USA sprzed lat, trotylu i kluczowej roli Polski

Źródło:
Reuters, PAP

878 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Nieopodal Ołeksandriwki trafiony został pojazd organizacji humanitarnej World Central Kitchen, który wracał z misji dostarczania żywności. W Mikołajowie doszło do - jak napisał Wołodymyr Zełenski - "ostrzału placu zabaw w pobliżu zwykłego domu". Zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dziecko. Tymczasem watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin rozpoczął swoją pierwszą wizytę na Ukrainie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Masowa rezygnacja z wakacji na Krymie". Rosyjscy turyści boją się o swoje bezpieczeństwo

"Masowa rezygnacja z wakacji na Krymie". Rosyjscy turyści boją się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Immunitet nie jest przywilejem", ale "nikt też nie może go ignorować" - napisał w liście do prokuratora krajowego Dariusza Korneluka szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos. Odniósł się tak do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił, że uchylenia jego immunitetu, jako zastępcy członka Zgromadzenia, "muszą dokonać właściwe organy Zgromadzenia". Zapewnił, że kiedy strona polski złoży wniosek, będzie mógł niezwłocznie uruchomić odpowiednie procedury.

"Immunitet nie jest przywilejem", ale "nikt nie może go ignorować". Rada Europy o sprawie Romanowskiego

"Immunitet nie jest przywilejem", ale "nikt nie może go ignorować". Rada Europy o sprawie Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W miejscowości Dąbrowa Zielona (woj. śląskie) przypadkowy świadek natknął się na ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Miejsce znalezienia ciała znajduje się kilka kilometrów od domu, w którym trzy lata temu doszło do potrójnego zabójstwa. O tę zbrodnię podejrzany jest poszukiwany do dzisiaj Jacek Jaworek. - Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć, że to zwłoki poszukiwanego Jacka Jaworka - poinformował rzecznik częstochowskiej prokuratury. Jak ustaliła nieoficjalnie TVN24 w miejscu, gdzie znaleziono zwłoki mężczyzny, miała pojawić się siostra poszukiwanego Jacka Jaworka. Natomiast według nieoficjalnych ustaleń tvn24.pl kaliber broni, z której mężczyzna miał odebrać siebie życie, pasuje do tego, z której dokonano morderstw trzy lata temu.

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Na terenie budowy przy Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach w piątek po południu zginął 44-letni operator dźwigu. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura w Świnoujściu oraz inspekcja pracy.

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed wysoką temperaturą, która może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Obowiązuje też prognoza zagrożeń na kolejne dni. Wynika z niej, że powrócą burze. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna. 

Pomarańczowe alarmy w części kraju. IMGW ostrzega przed spiekotą

Pomarańczowe alarmy w części kraju. IMGW ostrzega przed spiekotą

Źródło:
IMGW

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl