Polska

Ptasia grypa na Warmii

Polska

Aktualizacja:

Wirus ptasiej grypy pojawił się wśród dzikiego ptactwa koło miejscowości Orneta na Warmii. W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie zebrał się sztab kryzysowy.

Jak poinformował Wojewódzki Lekarz Weterynarii Ludwik Bartoszewicz, bocian i dwa myszołowy, które padły z powodu ptasiej grypy, przebywały w ośrodku rehabilitacji ptaków w Krzykałch. Obecność wirusa H5N1 potwierdziły badania przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.

W ośrodku zostało jeszcze kilka innych dzikich ptaków m.in. dwa żurawie, bocian biały i łabędź niemy. Ponieważ gatunki te objęte są ścisłą ochroną, w środę Wojewódzka Konserwator Przyrody Maria Mellin ma rozmawiać z ministrem środowiska o dalszym postępowaniu.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Janusz Dzisko poinformował zaś, że obecnie trwa ustalanie osób, które miały kontakt z ptakami. Podkreśliła, nie ma powodów do paniki ponieważ zakończyły się wędrówki dzikich ptaków - podkreśliła Mellin.

Wokół ogniska choroby wyznaczono 3-km strefę zapowietrzoną oraz 10-km strefą zagrożenia. W obrębie strefy zagrożenia znajduje się kilka ferm drobiu, na których jest ok. 45 tys. ptaków. Najbliższa hodowla znajduje się 700 m od miejsca gdzie padły dzikie ptaki.

Przypadek ptasiej grypy na Warmii i Mazurach to już piąte ognisko tej choroby w Polsce. Stwierdzone do tej pory cztery ogniska ptasiej grypy dotknęły ptactwo hodowlane i dotychczas nie wykraczały poza województwo mazowieckie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości