Jeżdżąca na wózku Austriaczka żydowskiego pochodzenia przykuła się do budynku krematorium w Auschwitz-Birkenau. Chciała w ten sposób zwrócić uwagę austriackich urzędników na swój los: jest bezrobotna bez prawa do zasiłku. - Przyjechałam, bo tu ginęli Żydzi, tacy, jak ja - mówi kobieta portalowi faktyoswiecim.pl.
42-letnia Andrea Wollner z Ebensee w Austrii jeździ na wózku inwalidzkim. Pięć lat temu straciła zasiłek socjalny i od tego czasu walczy o jakiekolwiek środki do życia. Jak mówi, bezskutecznie. Korespondencja, jaką prowadzi z urzędami i urzędnikami, liczy 50 kilogramów.
- Obecny burmistrz Ebensee podczas kampanii wyborczej obiecywał mi pomoc. Później już o mnie zapomniał. W naszym mieście rządzą neonaziści. A ja jestem Żydówką. Nie mam za co żyć, z mieszkania zostałam wymeldowana. Przed laty pomagali mi rodzice, ale oni są już starzy. W każdej chwili może ich zabraknąć - mówi portalowi Andrea Wollner.
Protest tour - od Austrii po Brazylię
Żeby zwrócić na siebie uwagę urzędników i mediów, Wollner przykuła się łańcuchem do budynku krematorium w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Nie po raz pierwszy podejmuje podobną akcję - była już w Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, a nawet w Brazylii.
W Polsce jej protest nie potrwał długo. Straż muzealna wezwała policję, która usunęła Austriaczkę. Wellner twierdzi, ze brutalnie. Małgorzata Jurecka z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zaprzecza. - Policjanci nie używali siły fizycznej. Przez tłumacza wyjaśnili kobiecie, że powinna opuścić teren Muzeum, także dla własnego bezpieczeństwa. W budynku byłego krematorium było bardzo gorąco - mówi portalowi.
3 incydent od 13 lat
Podobne incydenty w muzeum Auschwitz-Birkenau się zdarzają, choć niezbyt często. - Pracuję tu 13 lat i pamiętam dwa. Turysta, któremu uciekł ostatni pociąg z Oświęcimia przenocował w śpiworze na dachu krematorium, nie zdając sobie sprawy z miejsca noclegu. I Niemka, która weszła nago do komory gazowej, by przekonać się, co mogły czuć ofiary nazistów - mówi Jarosław Mensfelt, rzecznik prasowy Muzeum. - Z taką formą protestu spotykam się pierwszy raz - dodaje
Andrea Wollner i jej opiekun Franz Götzl zapowiedzieli, że przy Miejscu Pamięci pojawią się w czwartek w samo południe. Później rozważają podobne protesty w Krakowie.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Źródło: www.faktyoswiecim.pl
Źródło zdjęcia głównego: FaktyOswiecim