Czy możliwe jest przeżycie katastrofy lotniczej? Wbrew pozorom to bardziej prawdopodobnne, niż nam się wydaje. Przede wszystkim należy zapiąć pasy, słuchać personelu pokładowego i myśleć o sobie, a nie o bagażu.
- Wiele osób myśli, że nie da się przeżyć katastrofy lotniczej. To mit - przekonuje Nora Marshall, była eksperta narodowej rady bezpieczeństwa transportu.
Jest to możliwe między innymi dzięki usprawnieniom, obecnym w nowoczesnych samolotach. Kabina pasażerska składa się z materiałów, które nie są łatwopalne, ulepszone są też wyjścia ewakuacyjne, trapy oraz fotele. Łatwo przegapić elementy każdego lotu, które pozornie mogą nie mieć większego sensu - ale mogą mieć olbrzymie znaczenie w sytuacji kryzysowej. Na przykład, jak tłumaczy kapitan Igor Augustyniak, szef pilotów Eurolotu, dzięki zgaszeniu świateł podczas awaryjnego lądowania zaoszczędzimy czas, żeby wzrok przyzwyczaił się do ewentualnej ciemności.
"Procedury przede wszystkim"
Ważne jest słuchanie personelu pokładowego. Stewardessy i stewardzi są tymi, których zadaniem jest pokierować akcją podczas ewakuacji maszyny. Najsłynniejsze akcja lądowania awaryjnego to bezsprzecznie ta samolotu pilotowanego przez kapitana Tadeusza Wronę, dwa i pół roku temu. W zespole była stewardessa Wioletta Bugajska. Pytana, co sprawiło, że wszystko wtedy się udało, również akcja ewakuacyjna, odpowiada: - Chyba wszystko. Łańcuszek nie został przerwany. Wykonane były procedury. To, czego się nauczyliśmy - przekazaliśmy. Największe zagrożenie stanowi dla pasażera jego własne zachowanie, jak choćby niezapięcie pasów, lub niezapięcie ich wystarczająco mocno. Czym to może skutkować w momencie mocnego uderzenia w ziemię, potwierdziło się w sobotę. - Prawie połowa osób, które trafiły do szpitali po katastrofie, doznało urazów kręgosłupa. Niektórzy są sparaliżowani - mówi prof. Cynthia Bir, z USC Keck School of Medicine.
Zabieraj siebie, nie bagaż
Eksperci podpowiadają, by nie zakładać na lot ubrań z łatwopalnych, sztucznych materiałów, by zapoznać się z ulotką informującą o procedurach bezpieczeństwa i najbliższym wyjściu ewakuacyjnym oraz jak się zachować. Bardzo ważne jest również, by nie ulegać odruchowi i nie ratować dobytku. Bagaż, w przeciwieństwie do życia, można zastąpić.
Autor: nsz/ ola / Źródło: tvn24