Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę wiceszefowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Joanny Wroneckiej, na stałego przedstawiciela Polski przy ONZ. Wronecka zastąpi na tym stanowisku ambasadora Bogusława Winida.
Wronecka od grudnia 2015 roku jest w MSZ podsekretarzem stanu do spraw współpracy rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej. W tym czasie była zaangażowana między innymi w kampanię promocyjną Polski jako kandydata do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.
Prezentując komisji kandydaturę Wroneckiej, wiceszef MSZ do spraw polityki wschodniej i bezpieczeństwa Bartosz Cichocki podkreślił między innymi jej przygotowanie merytoryczne, a także zdolności negocjacyjne, komunikowania się oraz wypracowywania konsensusu. Zwrócił również uwagę na doświadczenie wiceminister związane z działalnością na forum organizacji międzynarodowych, w tym ONZ.
W służbie zagranicznej od 1993 roku
Wronecka jest absolwentką filologii arabskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1985 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie filozofii arabsko-muzułmańskiej. W czasie studiów przebywała na stypendiach naukowych w Algierii, Egipcie i Francji.
Od 1993 roku pracuje w służbie zagranicznej przechodząc kolejne szczeble kariery od eksperta poprzez radcę ministra, naczelnika, wicedyrektora i dyrektora departamentu oraz ambasadora tytularnego. W latach 1996-1998 była wicedyrektorem Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych, a od 1998 do 1999 roku dyrektorem Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu. W latach 2003-2005 piastowała stanowisko dyrektora sekretariatu ministra. Przez cztery lata (1999-2003) była ambasadorem RP w Egipcie, a od 2005 do 2010 ambasadorem w Maroku.
We wrześniu 2010 roku, decyzją Wysokiego Przedstawiciela do spraw Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, Wronecka została mianowana na szefa delegatury Unii Europejskiej w Jordanii. Od września 2015 roku pełniła funkcję doradcy do spraw państw arabskich, bliskowschodniego procesu pokojowego i Iranu w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ.
Za swoje zasługi w służbie zagranicznej 2010 roku Wronecka została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wronecka zna arabski, angielski, francuski, rosyjski i niemiecki.
Rekomendacje komisji uzyskali też kandydaci na ambasadorów RP w Armenii i Libanie - Paweł Cieplak i Przemysław Niesiołowski.
Przedstawione kandydatury na ambasadorów posłowie poparli jednogłośnie.
Autor: JZ//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24