Polskie Babcie, "prawa kobiet", transparenty i błyskawice. Kolejny dzień protestów

TVN24 | Polska

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24
Protesty w Pruszkowie, we Wrocławiu i w ŁodziTVN24
wideo 2/35
TVN24Protesty w Pruszkowie, we Wrocławiu i w Łodzi

W czwartek odbyły się w miastach w całym kraju kolejne demonstracje sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Protestujący wyszli lub wyjechali na ulice między innymi Poznania, Wrocławia, Łodzi, Elbląga, Warszawy i Otwocka.

Od dwóch tygodni trwają w Polsce protesty po tym, jak 22 października Trybunał Konstytucyjny, na czele którego stoi Julia Przyłębska orzekł, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Również w czwartek demonstracje odbywały się w kilku polskich miastach.

Poznań

Tu odbył się rowerowy protest, który wystartował z placu Wolności. Poznaniacy wyruszyli w rowerową wycieczkę z okrzykami na ustach, transparentami i symbolami czerwonej błyskawicy.

Protesty w Poznaniu, Otwocku i WarszawieTVN24

Wrocław

W mieście zorganizowano demonstrację na rowerach. Manifestanci przejechali od placu Wolności przez ulicę Kazimierza Wielkiego do placu Dominikańskiego. 

Łódź

W czwartek odbył się protest samochodowy. Około 100 pojazdów w wolnym tempie toczyło się ulicami miasta, blokując ulicę. Demonstranci wystawiali przez okna transparenty i flagi.

Protesty w Pruszkowie, we Wrocławiu i w ŁodziTVN24

Elbląg

Wieczorem odbył się marsz, który wystartował spod Bramy Targowej. Wzięły w nim udział między innymi liderka Strajku Kobiet Marta Lempart i posłanka Lewicy Monika Falej.

Marta Lempart i Monika Falej w ElbląguPAP/Tomasz Waszczuk

Otwock

Kilkaset osób przeszło ulicami Otwocka. Inicjatorzy demonstracji przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, Warszawski Strajk Kobiet, od kilku dni zapowiadali to wydarzenie hasłem "Warszawa jedzie do Otwocka".

Manifestujący mieli transparenty, na których były umieszczone hasła: "Prawa kobiet", "Piekło kobiet", "Zapraszamy wypie*****ć" oraz logo Strajku Kobiet. Manifestujący skandowali "J***ć PiS i Konfederację", "Wolność, równość, prawa kobiet" oraz "Moje ciało, moja sprawa".

Pruszków

O godzinie 18 protestujący wyszli na ulice. Punktem zbiórki był plac Jana Pawła II. Uczestnicy i uczestniczki protestu wznosili takie okrzyki jak: "Moja macica to nie kaplica", "Wolność kobiet".

Warszawa

W centrum miasta odbyło się zgromadzenie Polskich Babć, czyli spontanicznego stowarzyszenia seniorek. Kilkanaście z nich zebrało się około godziny 16.30 na chodniku przy rondzie de Gaulle’a, skąd w asyście policji przeszły przed centrum handlowe Złote Tarasy.

Manifestacja nie blokowała ruchu. Uczestniczki w rękach trzymały transparenty, na których były napisy takie jak "PiS zniszczył trójpodział władzy! Zarządza strachem!", "Jest konstytucja, nie możecie wszystkiego!", "Polskie Babcie". Na banerach można było dostrzec również tęczowe flagi i symbol ostatnich protestów przeciwko decyzji TK - czerwoną błyskawicę.

Czytaj więcej o protestach w Warszawie, Otwocku i Pruszkowie na TVN Warszawa

Autor:ads/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24