TVN24 | Polska

"Na Warszawę". Przedstawicielki Strajku Kobiet o planie na piątkowy marsz

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada piątkową manifestację pod hasłem "Na Warszawę"
Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada piątkową manifestację pod hasłem "Na Warszawę"TVN24
wideo 2/21
TVN24Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada piątkową manifestację pod hasłem "Na Warszawę"

Przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet poinformowały, że na piątek w stolicy Polski zaplanowana jest duża manifestacja pod hasłem "Na Warszawę". Wskazały, że manifestanci zbiorą się w trzech miejscach: przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich, na placu Zamkowym, a także na placu Zawiszy, a następnie połączą się w jeden marsz.

22 października Trybunał Konstytucyjny, na czele którego stoi Julia Przyłębska, uznał, że niezgodne z konstytucją jest prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Od tygodnia na ulicach wielu polskich miast i miasteczek trwają protesty osób, które sprzeciwiają się takiemu orzeczeniu trybunału.

"Na Warszawę"

Przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiły w związku z tym plan działań na najbliższe dni.

Poinformowały, że na piątek w stolicy Polski zaplanowana jest duża manifestacja pod hasłem "Na Warszawę". Wskazały, że manifestanci zbiorą się w trzech miejscach: przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich, na placu Zamkowym, a także na placu Zawiszy, czyli - jak stwierdziły "najbliżej siedziby zła, siedziby PiS-u", która znajduje się przy ulicy Nowogrodzkiej.

Jak mówiły, nie wiadomo jeszcze, jakie będzie docelowe miejsce przemarszu, który powstanie z połącznia się trzech mniejszych marszy, które wyruszą ze wspomnianych wyżej miejsc. - Pewnie będziemy się łączyć w którymś miejscu Warszawy - dodały.

- W niedzielę mamy spotkanie Rady Konsultacyjnej, w poniedziałek zapraszamy wszystkich na blokady, a w środę na łańcuch solidarności - mówiła dalej Marta Lempart.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada piątkową manifestację pod hasłem "Na Warszawę"
Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada piątkową manifestację pod hasłem "Na Warszawę"TVN24

"Pamiętajmy, że władzy jest zawsze mniej niż obywateli, którzy walczą o wolność"

Inna przedstawicielka OSK Klementyn Suchanow apelowała, "żeby dbać o siebie nawzajem na protestach". - Jutro będzie bardzo duży marsz w Warszawie, apelujemy o zakładanie maseczek. Ci, którzy nie będą mieli na sobie maseczek, będą proszeni o opuszczenie marszu - powiedziała.

- Możemy się spodziewać prowokacji, dlatego proponuję, żebyśmy trzymali się razem, żebyśmy próbowali deeskalować takie sytuacje - kontynuowała.

- Pamiętajmy, że władzy jest zawsze mniej niż obywateli, którzy walczą o wolność - dodała Lempart.

"Jeśli któraś z nas zostanie zaatakowana poprzez ten system opresyjny, to będzie miał do czynienia z nami wszystkimi"

Klementyna Suchanow odniosła się także do informacji o tym, że prokurator krajowy Bogdan Święczkowski skierował we wtorek pismo do prokuratur regionalnych, w którym wydał polecenie prokuratorom, którzy prowadzą postępowania przygotowawcze w sprawie czynów "mających związek z odbywającymi się nielegalnymi zgromadzeniami". Polecił im między innymi, by "bezzwłocznie przeprowadzali czynności i wydawali decyzje procesowe".

Stwierdziła, że "takie zarzuty zaogniania sytuacji, powinny być postawione szefowi szefów, słońcu narodu, czyli panu prezesowi Kaczyńskiemu". - My jesteśmy skutkiem, a oni są tą przyczyną (tych demonstracji - red.), te oskarżenia może sobie postawić sam Kaczyński, Ziobro - dodała.

- Jeśli któraś z nas zostanie zaatakowana poprzez ten system opresyjny, to będzie miał do czynienia z nami wszystkimi. To jest kolejna sytuacja, kiedy rządzący zmierzają do zaognienia sytuacji - dodała.

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości