Protasiewicz: nie prosiłem Wojnarowskiego o żadną przysługę

Aktualizacja:
Protasiewicz: Nie prosiłem Wojnarowskiego o żadną przysługę
Protasiewicz: Nie prosiłem Wojnarowskiego o żadną przysługę
tvn24
Jacek Protasiewicz tłumaczy się po publikacji nagraniatvn24

– Nie prosiłem o żadną przysługę pana Wojnarowskiego – mówi Jacek Protasiewicz. Podkreśla, że postawa posła "była karygodna". Jego zdaniem rozmówca Wojnarowskiego "przyszedł w celu nagrania rozmowy". Nowy przewodniczący dolnośląskiej PO reaguje w ten sposób na ujawnienie przez media nagrania z rozmowy dwóch działaczy Platformy, w której poseł Platformy Norbert Wojnarowski miał oferować pracę w państwowej spółce w zamian za oddanie głosu na Protasiewicza w wyborach szefa dolnośląskiej PO.

Protasiewicz tłumaczy, że rzekomy rozmówca Wojnarowskiego w dniu rozmowy miał już podpisaną umowę w jednej ze spółek KGHM. Jego zdaniem, wymaga to nowego spojrzenia na całą sprawę.

"Przyszedł w celu nagrania rozmowy"

– Wedle najświeższych informacji rozmówca posła Wojnarowskiego w dniu rozmowy miał już podpisaną umowę właśnie w KGHM, w jednej ze spółek. Podobno w wydziale, którym kieruje bliska rodzina pana europosła Borysa. To tworzy inny kontekst, dla mnie zastanawiający, ale być może on wiele wyjaśnia – przekonuje Protasiewicz.

Jego zdaniem rozmówca posła Wojnarowskiego "przyszedł w celu nagrania rozmowy". – Naprowadzał ją właśnie na kwestię pracy, będąc już w tym czasie osobą mającą zatrudnienie w KGHM-ie. Komuś bardzo zależało na tym, by powstało takie wrażenie. A ja oświadczam raz jeszcze, że nikogo nie prosiłem o pośrednictwo – przekonuje Protasiewicz w rozmowie z TVN24.

Przekonuje, że w nagraniu – na ile je zna z internetu - pada sformułowanie: "mam wrażenie, że Protasiewicz będzie mógł ci pomóc". – Więc to jest chyba dalekie od złożenia oferty pracy – mówi nowy szef dolnośląskiej PO. – Zwłaszcza, że nie mam takich możliwości, ani nie upoważniałem nikogo, żadnego z posłów, żeby mógł jakiekolwiek oferty składać – zapewnia. – Najciekawsze w tym wszystkim z mojej perspektywy jest to, że osoba, która niby pyta o możliwość zatrudnienia, jest już pracownikiem jednej z KGHM-owskich spółek – dodaje Protasiewicz.

Dopytywany przez dziennikarzy precyzuje swoje ewentualne podejrzenia. – Jeśli rozmówca w dniu rozmowy miał już podpisaną umowę i ta umowa jest w firmie, którą zarządza rodzina moich konkurentów, to sam sobie zadaję pytanie, jaka była prawdziwa intencja tego człowieka? Czy on naprawdę szukał pracy, czy szukał z góry pretekstu, żeby móc potem wysunąć pretekst do kwestionowania zjazdu – powiedział Protasiewicz.

Podważenie zjazdu?

Zdaniem nowego przewodniczącego dolnośląskiej PO, samo nagranie oraz jego publikacja służą podważeniu wyników zjazdu regionalnej struktury partii. – Od dziennikarzy na zjeździe słyszałem, że europoseł Piotr Borys, którego rodzina, prawdopodobnie wujek, kieruje wydziałem, gdzie zatrudniony jest ten pan (chodzi o Edwarda Klimkę, który rozmawiał z posłem Wojnarowskim – red.) czy ma umowę zlecenie, już w niedzielę zapowiadał, że w poniedziałek będzie sensacyjne nagranie. Także widać miał wiedzę – mówi Protasiewicz.

Pytany co z wynikami wyborów w kontekście całej sprawy, stwierdził: – Głosowanie było tajne, jeden głos niczego nie przeważył na tym zjeździe. Decyzję będzie pewnie podejmował zarząd krajowy, jeśli będzie wniosek o to, żeby ten zjazd kwestionować. W moim przekonaniu nie ma takiej podstawy – zaznaczył. Protasiewicz ostro odniósł się do postawy Wojnarowskiego: – Uważam, że postawa posła Wojnarowskiego była karygodna. Powoływał się na mnie, nie mając żadnych upoważnień, ani nawet nie mając prośby z mojej strony, żeby w moim imieniu rozmawiać z jakimikolwiek delegatami. Uważam, że pośrednictwo w takich sytuacjach jest nieskuteczne – zapewnił.

– Z Wojnarowskim rozmawiałem, pytałem na jakiej postawie się na mnie powoływał. Powiedział, że się zagalopował. Z panem Borysem nie rozmawiałem – dodał Protasiewicz.

Borys odpowiada

Piotr Borys nie pozostaje dłużny i odpowiada Protasiewiczowi: – Informuję, że nie mam nic wspólnego z korupcją polityczną, które miało miejsce na zjeździe i przed zjazdem PO. Jako szef struktur Platformy w Lubinie złożę wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa korupcji politycznej i kupowania głosów przez stronników Jacka Protasiewicza – powiedział europoseł.

To samo napisał w wydanym wcześniej oświadczeniu. Zapewnił też, że nie ma nic wspólnego "z korupcją na zjeździe i przed zjazdem dolnośląskiej PO w Karpaczu". "Ludzie, którzy są podejrzewani o korumpowanie, dziś oskarżają" – stwierdził Borys.

Piotr Borys o "kupowaniu głosów" na zjeździe PO
Piotr Borys o "kupowaniu głosów" na zjeździe POtvn24

Praca za głos?

W poniedziałek tygodnik "Newsweek" opublikował nagranie, w którym słychać rozmowę dwóch działaczy PO. Jeden z nich, poseł Norbert Wojnarowski, miał oferować pracę drugiemu. Według "Newsweeka" drugim działaczem z nagrania jest Edward Klimka, były wiceprezes Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Legnicy.

Po spotkaniu z posłem Wojnarowskim, do Klimki miał zadzwonić jeden z członków zarządu KGHM. Zaprosił go na spotkanie już po zjeździe.

Klimka potwierdził to w napisanym własnoręcznie oświadczeniu, które opublikował tygodnik. Zapewnił w nim również, że to Wojnarowski – dzień przez zjazdem dolnośląskiej PO – poprosił go o spotkanie.

Według oświadczenia Klimki, do spotkania w sprawie pracy w KGHM miało dojść we wtorek, czyli dziś. Jednak, jak oznajmił, "nie mógł ulec takiej presji, pomimo jego sytuacji życiowej, gdyż nie jest to zgodne z jego zasadami".

Dodał, że o wszystkim poinformował działaczy z PO.

Praca w KGHM za głos na zjeździe Platformy?
Praca w KGHM za głos na zjeździe Platformy?newsweek.pl

Autor: dr,mn/par,gak / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: PlatformaRP/Flikr CC-BY-ND | Maciej Kulczyński

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że popełnił błąd, zwracając się do swoich zwolenników, aby trafić swojego rywala Donalda Trumpa "w dziesiątkę", ale dodał, że były prezydent USA regularnie posługiwał się podżegającą retoryką.

Biden: stwierdzenie o trafieniu Trumpa "w dziesiątkę" było błędem

Biden: stwierdzenie o trafieniu Trumpa "w dziesiątkę" było błędem

Źródło:
Reuters

Były prezydent USA Donald Trump pojawił się na scenie podczas wieczoru wyborczego republikanów w Milwaukee – było to jego pierwsze publiczne wystąpienie od czasu nieudanego zamachu, do którego doszło w sobotę.

Pierwsze publiczne wystąpienie Trumpa od czasu nieudanego zamachu na jego życie

Pierwsze publiczne wystąpienie Trumpa od czasu nieudanego zamachu na jego życie

Źródło:
Reuters, PAP

Pogoda na dziś. Wtorek 16.07 zacznie się spokojnie, jednak w ciągu dnia niebo zacznie się chmurzyć. Pod wieczór może padać deszcz lub grzmieć. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Temperatura maksymalna wyniesie od 25 do 34 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 16.07. Nadejdzie upał, a po nim silne burze

Pogoda na dziś - wtorek 16.07. Nadejdzie upał, a po nim silne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS Marcin Romanowski usłyszał zarzuty. Donald Trump został w poniedziałek oficjalnie wybrany kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta USA. Z kolei Polski Komitet Olimpijski ogłosił pełny skład reprezentacji Polski na igrzyska w Paryżu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Marcin Romanowski, poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości, usłyszał zarzuty dotyczące jego działań związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Romanowski został zatrzymany w poniedziałek po południu w swoim mieszkaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej. 

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Kiedyś był zagorzałym krytykiem Trumpa, nazwał go "kulturową heroiną", a nawet "amerykańskim Hitlerem". Jednak teraz 39-letni J.D. Vance, przeciwnik amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, staje u boku Trumpa jako jego kandydat na wiceprezydenta. Dzieli ich niemal 40 lat, czy połączy prezydentura?

Napisał bestseller, dla Trumpa nie miał litości. Teraz chce zostać jego wiceprezydentem

Napisał bestseller, dla Trumpa nie miał litości. Teraz chce zostać jego wiceprezydentem

Źródło:
New York Times, Reuters

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że potrzeba 25 systemów obrony powietrznej Patriot, aby całkowicie "zamknąć niebo" nad krajem i uniemożliwić rosyjskie ataki lotnicze i rakietowe. Zapewnił też, że zamierza współpracować z Donaldem Trumpem, jeśli ten wygra tegoroczne wybory prezydenckie w USA.

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Źródło:
PAP

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kenijska policja aresztowała mężczyznę, który miał się przyznać do zabójstwa 42 kobiet. - Mamy do czynienia z seryjnym zabójcą, psychopatycznym seryjnym zabójcą, który nie ma szacunku dla ludzkiego życia - mówi szef tamtejszych śledczych, cytowany przez media.

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl