Prokuratura pisze do Rosji, USA i Niemiec ws. ujawnienia zdjęć ofiar

Prokuratura uważa, że ujawnienie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej zaszkodziło prowadzonym postępowaniom
Prokuratura uważa, że ujawnienie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej zaszkodziło prowadzonym postępowaniom
Źródło: TVN24

Trzy wnioski o pomoc prawną do: Rosji, Stanów Zjednoczonych i Niemiec zostały wysłane przez śledczych badających sprawę zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej.

- We wnioskach chodzi o ustalenie domen, numerów IP i usunięcie treści znajdujących się na serwerach, jeśli to nie jest sprzeczne z przepisami danego państwa, i zabezpieczenie tych treści na potrzeby materiału dowodowego - powiedziała rzeczniczka prasowa praskiej prokuratury Renata Mazur.

Prokurator dodała, że wnioski zostały wysłane w czwartek.

- Zgodnie z przepisami do Rosji i USA wnioski wysyłane są za pośrednictwem Prokuratury Generalnej, do Niemiec wniosek jest kierowany bezpośrednio i po przetłumaczeniu trafi on do prokuratury we Frankfurcie nad Menem - wyjaśniła.

Drastyczne zdjęcia Podstawą wszczętego pod koniec października śledztwa jest artykuł Kodeksu karnego mówiący o funkcjonariuszu publicznym, który ujawnia osobie nieuprawnionej informację niejawną o klauzuli "zastrzeżone" albo "poufne" lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes. Grozi za to do trzech lat więzienia. Jak informowała prokuratura, w sprawie tej chodzi o ujawnienie informacji w postaci fotografii wykonanych 10 i 11 kwietnia 2010 r. w Rosji i przedstawiających miejsce katastrofy samolotu oraz ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego, których ujawnienie "mogło narazić na szkodę prawnie chroniony interes osób najbliższych prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz prowadzonych postępowań przygotowawczych".W połowie października polskie media ujawniły, że na rosyjskich stronach internetowych znajdują się drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"W całej sieci"

W miniony czwartek rzecznik prasowy MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz powiedział o zdjęciach w internecie, że "ukazały się one nie tylko w jego rosyjskim segmencie, lecz w całej sieci".

- O ile wiem, kompetentne organy rosyjskie podjęły energiczne działania zmierzające do usunięcia tych zdjęć ze środków masowego przekazu. Podobnie postąpiono na Ukrainie. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że władze Niemiec i USA, powołując się na obowiązujące w tych krajach prawo, jak dotąd tego nie uczyniły - oświadczył.- Niewykluczone, że obecnie chodzi już o fotografie, które nie mają żadnego związku z rosyjskim segmentem światowej sieci - dodał Łukaszewicz. Materiały dotyczące zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej zostały wyłączone z prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa dotyczącego tej katastrofy i przekazane do prokuratury cywilnej.

Prokuratura wojskowa wskazywała, że prowadzone przez nią śledztwo dotyczy ustalenia przyczyn, okoliczności i przebiegu katastrofy smoleńskiej, więc kwestia publikacji zdjęć "nie pozostaje w związku z przedmiotem tego śledztwa".

Interwencja ABWWedług informacji ABW zdjęcia pojawiły się 28 września na rosyjskich stronach internetowych. "Ponadto zdjęcia te zostały opublikowane i rozpowszechnione na serwerach w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie" - informowała Agencja.

Po interwencji ABW Rosja i Ukraina zablokowały wskazane strony internetowe, strony domen niemieckich i amerykańskich nie zostały zamknięte ze względu na ograniczenia prawne obowiązujące w tych krajach.ABW skierowała na początku października pismo do szefa Rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa (FSB) z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Pismo do szefa Komitetu Śledczego Rosji Aleksandra Bastrykina wysłał także prokurator generalny Andrzej Seremet. Wcześniej polska prokuratura zapewniła, że zdjęcia te nie pochodzą z akt postępowania dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Także rosyjski Komitet Śledczy informował, że takich zdjęć nie ma w materiałach rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy i nie zostały one wykonane przez jego przedstawicieli.O sprawie ujawnienia zdjęć polski minister sprawiedliwości Jarosław Gowin rozmawiał telefonicznie w październiku z szefem rosyjskiego resortu sprawiedliwości Aleksandrem Konowałowem. Rosyjski minister zapewnił, że strona rosyjska "dąży do wyjaśnienia sprawy i ukarania odpowiedzialnych osób".

Autor: MAC//bgr / Źródło: PAP

Czytaj także: