Prokuratura Krajowa pisze do prokuratorów regionalnych. W sprawie kwestionowania statusu sędziów

Pismo Prokuratury Krajowej do prokuratorów regionalnych
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego broni sędziów powołanych przy udziale nowej KRS
Źródło: TVN24

Prokuratura Krajowa skierowała pismo do prokuratorów regionalnych, w którym "przypomina", by reagowali na przypadki kwestionowania statusu sędziów sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Do treści dokumentu dotarła TVN24.

Pismo skierowane przez Departament Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej do wszystkich prokuratorów regionalnych datowane jest na 22 grudnia.

Czytamy w nim, że "mając na uwadze nadal występujące przypadki spraw, w których sędziowie w składach orzekających kwestionują status innego sędziego sądu powszechnego lub status sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym, powołanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa oraz wobec aktualności polecenia zawartego w piśmie I Zastępcy Prokuratora Generalnego Pana Bogdana Święczkowskiego z dnia 16 grudnia 2019 r.", przypomina się prokuratorom "o zobowiązaniu niezwłocznego skierowania w takich przypadkach przez Prokuratora Regionalnego zawiadomienia o zaistniałym zdarzeniu do właściwego Rzecznika Dyscyplinarnego i niezwłoczne poinformowanie o tym fakcie Departamentu Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej".

"Powyższy obowiązek dotyczy także spraw, w których przedmiotowe działanie nie zostało dotychczas wykonane" - dodano.

Pismo Prokuratury Krajowej do prokuratorów regionalnych
Pismo Prokuratury Krajowej do prokuratorów regionalnych

We wspomnianym dokumencie z grudnia 2019 roku Bogdan Święczkowski wezwał prokuratorów do reakcji "na próby dezorganizacji polskiego, demokratycznego systemu wymiaru sprawiedliwości".

CZYTAJ: Sędziowie nie chcą orzekać z osobami powołanymi przez nową KRS

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wątpliwości wobec nowej KRS

28 października nowa Krajowa Rada Sądownictwa została usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Przewodniczący sieci Filippo Donati mówił, iż ENCJ "uznała, że polska KRS nie stoi na straży niezawisłości polskiego sądownictwa, nie broni sędziów w sposób, który byłby zgodny z jej deklarowaną rolą gwaranta niezawisłości sądownictwa".

Czytaj także: