"Reagować na próby dezorganizacji". Pełna treść pisma Święczkowskiego do prokuratorów

TVN24

Bogdan Święczkowski polecił prokuratorom, aby reagowali na kwestionowanie statusu sędziówtvn24
wideo 2/36

"Stwierdzenia i interpretacje zawarte w oświadczeniu Małgorzaty Gersdorf są sprzeczne z konstytucją oraz obowiązującymi ustawami" - napisał prokurator krajowy Bogdan Święczkowski do prokuratorów regionalnych i wezwał ich do reakcji "na próby dezorganizacji polskiego, demokratycznego systemu wymiaru sprawiedliwości". Dotarliśmy do pełnej treści dokumentu.

Informacje o piśmie Bogdana Święczkowskiego skierowanego do prokuratorów przekazała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Poinformowała, że "w celu zapewniania prawidłowego porządku prawnego oraz ochrony interesów obywateli Prokurator Krajowy polecił prokuratorom, aby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych".

"Prokuratura musi reagować na próby dezorganizacji"

Dotarliśmy do pełnej treści pisma prokuratora krajowego. Bogdan Święczkowski ocenił w nim, że "stwierdzenia i interpretacje zawarte w oświadczeniu [pierwszej prezes Sądu Najwyższego - przyp. red.] Małgorzaty Gersdorf są sprzeczne z konstytucją oraz obowiązującymi ustawami. Prokuratura jako organ ustawowo zobowiązany do stania na straży praworządności musi reagować na próby dezorganizacji polskiego, demokratycznego systemu wymiaru sprawiedliwości" - dodał.

"W przypadku zatem stwierdzenie takiego stanowiska w jakimkolwiek postępowaniu polecam niezwłoczne złożenie wniosku o wyłączenie sędziego lub sędziów od orzekania w takiej sprawie oraz powiadomienie o tym właściwego Prokuratora Regionalnego" - napisał Bogdan Święczkowski.

"Równocześnie zobowiązuję Prokuratorów Regionalnych do skierowania w takich przypadkach niezwłocznie zawiadomienia o zaistniałym zdarzeniu do Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i Rzecznika Dyscyplinarnego Sądu Najwyższego" - dodał.

Pismo prokuratora Święczkowskiego do prokuratorów (str. 1)tvn24
Pismo prokuratora Święczkowskiego do prokuratorów (str. 2)tvn24

PiS chce nowelizacji ustaw o sądownictwie

12 grudnia posłowie klubu PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Zakłada on między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa". Zakazuje też sędziowskim samorządom "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz".

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE POSŁÓW PIS >

ZOBACZ SZCZEGÓŁY PROPONOWANYCH ZMIAN PUNKT PO PUNKCIE >

Zarzuty dyscyplinarne dla dwóch sędzi

W poniedziałek rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab poinformował, że wszczęto postępowania dyscyplinarne i przedstawiono zarzuty dwóm sędziom z katowickiego sądu apelacyjnego, które zwróciły się z pytaniem do Sądu Najwyższego w sprawie sędziego rekomendowanego przez nową KRS.

Jak przekazano w komunikacie zamieszczonym na stronie rzecznika dyscyplinarnego, postępowania dyscyplinarne wobec sędzi Aleksandry Janas oraz Ireny Piotrowskiej wszczęte zostały przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziego Przemysława Radzika w niedzielę, 15 grudnia.

18 grudnia Radzik zawnioskował do Izby Dyscyplinarnej SN o "zawieszenie obu obwinionych sędzi w czynnościach służbowych z obniżeniem wysokości wynagrodzenia na czas trwania tego zawieszenia".

ZOBACZ KOMUNIKAT RZECZNIKA DYSCYPLINARNEGO >

Sprawa rozwodowa i pytanie o status sędziego

Sprawa dotyczy postanowienia katowickiego sądu apelacyjnego z 11 grudnia tego roku. Katowicki sąd apelacyjny, który rozpatruje sprawę rozwodu, zwrócił się w środę z pytaniem do Sądu Najwyższego. Sędziowie chcą, by Sąd Najwyższy rozstrzygnął, czy skład orzekający, w którym zasiada rekomendowany przez wybraną przez polityków Krajową Radę Sądownictwa sędzia, jest należycie obsadzony.

Ta decyzja ma związek z decyzją Izby Pracy Sądu Najwyższego wydaną 5 grudnia na podstawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Izba stwierdziła, że obecna KRS nie jest organem niezawisłym i niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Autor: asty//now / Źródło: TVN24 PAP