Autorzy nowelizacji twierdz膮, 偶e celem tych przepis贸w jest ochrona rynku medialnego przed obcymi wp艂ywami, a tak naprawd臋 je艣li ta nowelizacja wejdzie w 偶ycie w takim kszta艂cie, w jakim jest obecnie, to doprowadzi tylko do zachwiania pluralizmu na rynku medialnym i rozszerzenia pewnych politycznych wp艂yw贸w nad prywatnymi nadawcami - powiedzia艂a we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Ma艂gorzata Szuleka z Helsi艅skiej Fundacji Praw Cz艂owieka. Odnios艂a si臋 do projektu ustawy anty-TVN z艂o偶onego przez pos艂贸w Prawa i Sprawiedliwo艣ci.
Grupa pos艂贸w Prawa i Sprawiedliwo艣ci wnios艂a 7 lipca p贸藕nym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wol膮 ustawodawcy jest, by sp贸艂ki z siedzib膮 w Polsce nie mog艂y by膰 kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentator贸w zmiany wymierzone s膮 w niezale偶no艣膰 TVN. TVN24 wci膮偶 czeka na przed艂u偶enie koncesji przez Krajow膮 Rad臋 Radiofonii i Telewizji. Ta wygasa 26 wrze艣nia. Wniosek o jej przed艂u偶enie zosta艂 z艂o偶ony w lutym zesz艂ego roku.
CZYTAJ RAPORT: PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN
KRRiT twierdzi, 偶e problem le偶y w "sytuacji w艂a艣cicielskiej" grupy TVN. Zarz膮d stacji w o艣wiadczeniu napisa艂, 偶e w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowa艂a wej艣cie ameryka艅skiego kapita艂u do TVN.聽
"Zagra偶a trzem podstawowym swobodom, wolno艣ciom i聽warto艣ciom unijnym"
- Ta ustawa naszym zdaniem zagra偶a trzem podstawowym swobodom, wolno艣ciom i warto艣ciom unijnym jakimi s膮: swoboda wypowiedzi, wolno艣ci s艂owa, zasada demokratycznego pa艅stwa prawnego i po trzecie z punktu widzenia przepis贸w Unii Europejskiej swoboda przep艂ywu kapita艂u - powiedzia艂a Ma艂gorzata Szuleka z Helsi艅skiej Fundacji Praw Cz艂owieka.
Doda艂a, 偶e "nowelizacja w obecnym kszta艂cie stwarza tylko pozory zabezpieczenia swobody wypowiedzi czy rynku medialnego".
- Tak naprawd臋 ta nowelizacja i cel jest sprzeczny z deklaracjami jej autor贸w. Ona godzi w samo sedno swobody wypowiedzi - oceni艂a Szuleka.
- Autorzy tej nowelizacji twierdz膮, 偶e celem tych przepis贸w jest ochrona rynku medialnego przed obcymi wp艂ywami, a tak naprawd臋 je艣li ta nowelizacja wejdzie w 偶ycie w takim kszta艂cie, w jakim jest obecnie, to doprowadzi tylko do zachwiania pluralizmu na rynku medialnym i rozszerzenia pewnych politycznych wp艂yw贸w nad prywatnymi nadawcami - zaznaczy艂a.聽
Doda艂a, 偶e "cel tej proponowanej nowelizacji, kt贸ry ma realizowa膰, jest czysto pozorny, dlatego 偶e te przepisy dotycz膮 tylko jednego, konkretnego, prywatnego nadawcy telewizyjnego".
Szuleka: je艣li ustawa zostanie przyj臋ta w聽takiej wersji i聽opublikowana, prawdopodobnie spotka si臋 z聽reakcj膮 KE
Szuleka przypomnia艂a, 偶e Polska jest cz艂onkiem UE, kt贸ra "zasadza si臋 na jednej z czterech podstawowych swob贸d i jedn膮 z nich jest swoboda przep艂ywu kapita艂u interpretowana bardzo szeroko w orzecznictwie Trybuna艂u Sprawiedliwo艣ci Unii Europejskiej, rozumiana nie tylko jako inwestycje transgraniczne, ale tak偶e kumulowanie 艣rodk贸w czy rozwijanie dzia艂alno艣ci gospodarczej".
- Ten sam Trybuna艂 w swoim orzecznictwie podkre艣la, 偶e wszystkie ograniczenia dla tej swobody powinny by膰 proporcjonalne i uzasadnione - doda艂a. Szuleka powiedzia艂a, 偶e w tym projekcie pos艂贸w PiS nie znajduje 偶adnych przes艂anek, kt贸re by wskazywa艂y na proporcjonalno艣膰 wprowadzenia takiego przepisu. Doda艂a, 偶e autorzy p贸ki co nie wykazali konkretnego uzasadnienia.
- Moim zdaniem je艣li ta ustawa zostanie przyj臋ta w takiej wersji, w kt贸rej jest proponowana, je艣li zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, to prawdopodobnie spotka si臋 z reakcj膮 Komisji Europejskiej - oceni艂a Szuleka.聽
殴r贸d艂o:聽TVN24
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽TVN24