Minister zdrowia: 1 lipca to symboliczny dzień

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP
Morawiecki: program "Profilaktyka 40 PLUS" jest po to, żebyśmy pamiętali o naszym zdrowiu
Morawiecki: program "Profilaktyka 40 PLUS" jest po to, żebyśmy pamiętali o naszym zdrowiuTVN24
wideo 2/3
TVN24Morawiecki: program "Profilaktyka 40 PLUS" jest po to, żebyśmy pamiętali o naszym zdrowiu

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że zainicjowany w czwartek program "Profilaktyka 40 PLUS" jest po to, byśmy pamiętali o naszym zdrowiu, by na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywać dolegliwości. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o symbolicznym dniu. - Zaczynamy przywracanie, nadrabianie pewnych deficytów zdrowotnych, które są związane z cały czas obecną z nami pandemią - powiedział.

Premier oraz minister zdrowia zainicjowali w czwartek start programu "Profilaktyka 40 PLUS". Wystąpienia Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego relacjonowaliśmy w tvn24.pl.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Morawiecki: czasami zapominamy o sobie samych

- Tak jak dokonujemy sprawdzenia, na przykład panowie o tym doskonale wiedzą, przeglądu technicznego samochodów, to czasami zapominamy o sobie samych. Program "Profilaktyka 40 PLUS", program Polskiego Ładu, jest właśnie po to, byśmy pamiętali o naszym zdrowiu, by na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywać dolegliwości, problemy z naszym zdrowiem - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej w Raszynie pod Warszawą.

Podkreślił jednocześnie, że Polski Ład w służbie zdrowia "to nie jest rozpoczęcie od zera". - To jest pewien logicznie zbudowany system, który dziś korzysta też z osiągnięć, które zrobiliśmy w ostatnich paru latach - powiedział.

Morawiecki: program "Profilaktyka 40 PLUS" jest po to, żebyśmy pamiętali o naszym zdrowiu
Morawiecki: program "Profilaktyka 40 PLUS" jest po to, żebyśmy pamiętali o naszym zdrowiuTVN24

Premier ocenił, że przez dziesięciolecie nie udawała się elektronizacja służby zdrowia. - Wdrożyliśmy e-skierowania, e-recepty, e-zwolnienia, Internetowe Konto Pacjenta - wyliczał szef rządu. Podkreślił, że to nieodzowny element właściwego poprowadzenia pacjenta od etapu profilaktyki, przez diagnostykę aż do właściwego leczenia

Premier: w ciągu 6 lat wydatki na zdrowie wzrosną do 7 procent PKB

Premier wskazywał m.in., że propozycje z zakresu polityki zdrowotnej znalazły się w Polskim Ładzie.

- Polski Ład to dzisiaj ponad 120 miliardów złotych. Zaczynaliśmy od poziomu około 75 miliardów. Proszę zobaczyć, jaki to jest przyrost. Dodatkowo mamy zaplanowaną ścieżkę wzrostu dochodów Narodowego Funduszu Zdrowia, w związku z tym wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6 procent PKB, a w perspektywie najbliższych 6 lat do poziomu 7 procent PKB na zdrowie - podkreślił Morawiecki.

Dodał, że te działania mają przyczynić się do poprawy zdrowia Polaków.

Szef rządu przypomniał też, że od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej.

Morawiecki: Wdrażamy rewolucyjną zmianę od dzisiaj. To wdrożenie programu bez żadnych limitów do specjalistów
Morawiecki: Wdrażamy rewolucyjną zmianę od dzisiaj. To wdrożenie programu bez żadnych limitów do specjalistówTVN24

Jednocześnie stwierdził, że polska służba zdrowia choruje na brak specjalistów. Jak ocenił, są to zaległości ostatnich dekad. - Idziemy we właściwym kierunku, przyjmujemy nowych adeptów medycyny, nowych przyszłych lekarzy, i to o 50-60 procent więcej niż jeszcze 5 lat temu, to wielki program nowych przyjęć na medycynę - dodał premier.

"Ja jestem wprawdzie 50 plus, ale tak sobie uświadomiłem, że też muszę zrobić wkrótce jakąś profilaktykę"

Morawiecki poinformował, że do tej pory wpłynęło już ponad 1000 zgłoszeń do skorzystania z tego programu.

- Ja jestem wprawdzie 50 plus, ale tak sobie uświadomiłem, że też muszę zrobić wkrótce jakąś profilaktykę, też muszę przebadać się i wszystkim państwu bardzo serdecznie to zalecam - powiedział Morawiecki.

- Myślę, że to przyczyni się - co tutaj dużo mówić, no niestety statystyka jest brutalna - do wyłapania tych chorób, tych dolegliwości, tych problemów z naszym zdrowiem, które jeśli będą zaniedbane, to bardzo trudno będzie leczyć i w przyszłości mogą oznaczać coś bardzo, bardzo niedobrego - podkreślił premier.

Niedzielski: Polska na tle innych krajów Europy nie wypada dobrze

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił na konferencji prasowej, że uruchomienie programu "Profilaktyka 40 PLUS" wraz z bezlimitowym dostępem do specjalistów to "operacyjny wymiar wdrażania Polskiego Ładu, nie tylko mówienia i przygotowywania pewnych planów".

Szef resortu zdrowia mówił o "symbolicznej dacie". - Chciałbym, żeby 1 lipca zaczął nam wszystkim kojarzyć się z tym, że zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego. Zaczynamy przywracanie, nadrabianie pewnych deficytów zdrowotnych, które są związane z cały czas obecną z nami pandemią - powiedział minister zdrowia.

Jak dodał, waga profilaktyki cały czas wymaga podkreślania. - Polska na tle innych krajów Europy nie wypada dobrze, jeśli chodzi o zakres stosowania profilaktyki. Mamy tu bardzo dużo do nadrobienia - ocenił szef MZ.

Niedzielski: zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego
Niedzielski: zaczynamy odbudowę zdrowia publicznegoTVN24

Podkreślił, że nie dotyczy to tylko wykonywania badań profilaktycznych, ale też świadomości zdrowotnej. - To są naprawdę elementy, które mają znaczenie nie tylko i wyłącznie z naszego indywidualnego punktu widzenia, w jakim stanie zdrowia jesteśmy. Profilaktyka w skali ogólnospołecznej oznacza szybsze wychwytywanie chorób, lepsze wskaźniki leczenia - powiedział Niedzielski.

Dodał, że profilaktyka jest również formą przygotowywania się na walkę z pandemią. - Jeżeli pandemia trafi na społeczeństwo, które jest bardziej schorowane, bardziej zaniedbane, to oczywiście skutek walki z pandemią będzie o wiele gorszy. Potraktujmy profilaktykę również jako jedną z form przygotowywania się do ewentualności wzrostu liczby zakażeń, bo zawsze z tym musimy się liczyć - apelował minister zdrowia. 

Niedzielski: potraktujmy "Profilaktykę 40 PLUS" jako jedną z form przygotowania się do ewentualnego wzrostu zakażeń
Niedzielski: potraktujmy "Profilaktykę 40 PLUS" jako jedną z form przygotowania się do ewentualnego wzrostu zakażeńTVN24

Niedzielski: badania profilaktyczne dadzą obraz naszego zdrowia

- To jest program, który pozwala zrobić taki podstawowy bilans zdrowotny po okresie, który mamy za sobą - walki z pandemią - powiedział Niedzielski.

Jak zauważył, epidemia wpłynęła na to, że mniej osób zgłaszało się do lekarzy, a sam dostęp do medyków był ograniczony, bo byli zaangażowani w leczenie osób z COVID-19. - Żeby to nadrobić, mamy program, który każdemu z nas w wieku powyżej 40. roku życia pozwoli zrobić taki obrazek, taki bilans, takie zdjęcie, co jest z naszym zdrowiem. Ten okres mniejszej aktywności, izolacji, zwiększonego siedzenia w domu nie sprzyja naszemu zdrowiu (...) To wszystko oznacza realne ryzyko dla zdrowia - powiedział.

Minister dodał, że biorąc to wszystko pod uwagę, resort zdrowia przygotował program podstawowych badań, który jest nieco zróżnicowany pod względem płci pacjenta. To morfologia krwi obwodowej, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, poziom kreatyniny we krwi, próby wątrobowe, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale, a w przypadku mężczyzn dodatkowo badanie PSA, czyli badanie pomocne w wykryciu raka prostaty.

Ten cały pakiet - jak zaznaczył - jest punktem wyjścia do ewentualnej dalszej diagnostyki i terapii.

Minister wyjaśnił, że przystąpić do programu można w prosty sposób - wypełniając ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta lub dzwoniąc na infolinię. Po tej procedurze wystawiane jest automatyczne e-skierowanie. Pacjent może zrealizować badania w placówce, która bierze udział w programie. 

Minister: program został przygotowany dla 20 milionów osób

Minister poinformował, że program został przygotowany dla 20 milionów osób powyżej 40 lat. - Na razie przewidzieliśmy, że będzie możliwość realizacji tego (programu) do końca 2021 roku, ale oczywiście jak tylko będzie tak duże zainteresowanie, że trzeba będzie przedłużyć, to z panem premierem bez wahania podejmiemy decyzję o przedłużeniu działania tego programu - powiedział.

Adam Niedzielski zachęcał do wykonywania badań. - Ja sam również muszę z tego programu skorzystać, bo żona niestety by mnie okrzyczała, jakbym tego nie zrobił - dodał.

Poinformował, że od północy ankiety kwalifikujące do programu wypełniło już tysiąc osób.

"Profilaktyka 40 PLUS"

Po wypełnieniu specjalnej ankiety w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) osoby w wieku powyżej 40 lat otrzymają e-skierowanie na pakiet badań.

Osoby, które nie korzystają z IKP, mogą zapisać się na badania w ramach programu za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Pakiety badań dla kobiet i mężczyzn

"Profilaktyka 40 plus" zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań dla kobiet zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale.

Pakiet dla mężczyzn zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale oraz PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości