Prof. Chmaj: TK jest organem na złe czasy. Chroni obywateli przed ekspansją władzy

Zdaniem prof
Zdaniem prof. Marka Chmaja nowa ustawa o TK jest niepotrzebna
Źródło: TVN 24

- Jeżeli w przyszłości za 5, za 10 lat ktoś zmieni ordynację wyborczą na dwa tygodnie przed wyborami i nie będzie TK, to pytanie kto powstrzyma wtedy władzę przed taką ustawą - powiedział prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista, w TVN 24.

- Ta ustawa jest kompletnie niepotrzebna, ponieważ Trybunał mógł świetnie funkcjonować na podstawie ustawy z czerwca z tamtego roku - powiedział prof. Chmaj na temat nowej ustawy o TK, którą kilka dni temu podpisał prezydent.

Brak publikacji wyroków i przyjęcia ślubowania

- Wszystkie gremia prawnicze - Komisja Wenecka, Komisja Europejska, podkreślały, że najważniejsze są dwie rzeczy - publikacja wyroków TK i przyjęcie ślubowania od trzech legalnie wybranych sędziów w październiku - dodał Chmaj. Jak stwierdził ani jedno, ani drugie w ramach nowej ustawy nie zostanie zrealizowane.Jak wyjaśnił profesor, ustawa jest teraz w okresie vacatio legis i może TK uda się rozpoznać wnioski zaskarżające ją jeszcze w tym czasie.

"Organ na złe czasy"

- TK jest organem przeznaczonym na złe czasy, żeby chronić obywateli przed zbyt daleką idącą ekspansją władzy - powiedział. - Jeżeli w przyszłości za 5, za 10 lat ktoś zmieni ordynację wyborczą na dwa tygodnie przed wyborami i nie będzie TK to pytanie kto powstrzyma wtedy władzę przed taką ustawą - wyjaśnił.

Jako niekonstytucyjne przepisy nowej ustawy wymienił m.in. odroczenie rozprawy, jeśli nie pojawi się na niej Prokurator Generalny (w ten sposób de facto on decyduje, kiedy TK proceduje); jeśli czwórka sędziów nie zgadza się z resztą, może zablokować sprawę na 3 miesiące, a w rezultacie na sześć; nie ma zgody na publikację wyroku z 9 marca - konstytucja nie pozwala na takie selektywne podejście do wyroków Trybunału oraz próbę zmuszenia do włączenia do orzekania sędziów wybranych na już obsadzone mandaty.

Nowa ustawa o TK

Prezydent Duda podpisał nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym w sobotę. W poniedziałek pojawiła się w Dzienniku Ustaw i od tego terminu po 14 dniach wejdzie w życie.

W zamierzeniu PiS, które przygotowało projekt wyjściowy, nowa ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK.

Autor: mart/kk / Źródło: TVN 24

Czytaj także: