"Proces poszlakowy jest zawsze ryzykowny". Jak będzie wyglądał ten Katarzyny W.?

Proces poszlakowy Katarzyny W. będzie "ryzykowny"
Proces poszlakowy Katarzyny W. będzie "ryzykowny"
TVN 24
Akta sprawy to 26 tomów. Nie ma jednak "twardych" dowodów przeciwko Katarzynie W.TVN 24

Katarzyna W. będzie sądzona w procesie poszlakowym. To utrudni pracę prokuraturze, która postara się udowodnić jej winę w związku z zabójstwem 6-miesięcznej córki. O specyfice procesów poszlakowych mówił w TVN24 prof. Piotr Kruszyński, Instytut Prawa Karnego UW. - Poszlak ma być tyle, żeby układały się w ciąg myślowy w ten sposób, by jakakolwiek inna wersja zdarzenia była w sposób logiczny wykluczona - tłumaczył.

Kruszyński podkreślał, że wbrew obiegowym opiniom poszlakowych procesów nie jest mało. - To nie jest prawda, że nie można skazać na podstawie poszlak.

Nie wskazuje winy jednoznacznie

Jak wyjaśnił prawnik, poszlaka czyli dowód poszlakowy to "dowód pośredni - obciążający, jednak nie przeświadczający jednoznacznie o czyjejś winie". - To taki dowód, z którego się wyciąga wniosek o tym, czy oskarżony jest winien, czy nie. (...) Polega na tym, że nie ma bezpośrednich świadków zajścia - tłumaczył.

Kruszyński wyliczał, że poszlakami mogą być np. takie same odciski palców na ciele ofiary i broni, jaką została zabita lub narzędzie zbrodni znalezione w czyimś mieszkaniu. - To są wszystko dowody pośrednie - wytłumaczył.

Poszlaki muszą się ułożyć w ciąg logiczny

Kruszyński mówił, że w sądzie "obowiązuje zasada swobodnej oceny dowodów i kodeks postępowania karnego nie określa, ile ma być tych poszlak, ale doktryna i orzecznictwo Sądu Najwyższego wypracowały już pewne kategorie pojęciowe" w tej materii.

- Poszlak ma być tyle, żeby układały się w logiczny ciąg myślowy w ten sposób; żeby jakakolwiek inna wersja zdarzenia była w sposób logiczny wykluczona - stwierdził, dodając, że nie można odpowiedzieć na pytanie, ile poszlak musi się pojawić, by to zagwarantować.

"Swobodna ocena dowodów" to tymczasem "brak ich hierarchii", który sprowadza się do tego, że nie można stwierdzić, iż jeden przeważa drugi, np. "zeznanie duchownego jest więcej warte, niż zeznanie osoby świeckiej". - Tak było w średniowieczu. Teraz tak nie jest - dodał prawnik.

Poszlaki "nie zawsze" prowadzą do skazania

Kruszyński mówi, że sądzenie w sprawie karnej "nie jest jak chemia, fizyka, ani matematyka". Sędzia posługując się "racjonalnym rozumowaniem" w pewnym momencie zdecyduje, że jest już przekonany o winie lub niewinności oskarżonego. - Często w procesach poszlakowych jest tak, że zapadają wyroki skazujące. Ale jest też tak, że zapadają wyroki uniewinniające - zauważył prawnik.

- Sądy muszą być niezwykle ostrożne w ferowaniu wyroków w sprawach poszlakowych - tłumaczył dalej Kruszyński, podając przykład USA, gdzie na tej podstawie skazano kilkadziesiąt osób na karę śmierci, a po wprowadzeniu testów DNA do badań kryminalistycznych okazało się, że zostały one niesłusznie stracone.

Obrońca Katarzyny W. nie zdradzi linii obrony
Obrońca Katarzyny W. nie zdradzi linii obronyFakty TVN

"Jedna z wersji". Sąd musi uważać

Prawnik przyznał też rację obrońcy Katarzyny W. - mecenasowi Arkadiuszowi Ludwiczkowi, który powiedział, że na razie nie zamierza odnosić się do żadnego z elementów aktu oskarżenia, bo to stanowi tylko pewną wersję zdarzeń.

- Na tym etapie myślę, że nie będziemy komentować w żaden sposób dowodów czy wskazywać naszej linii obrony. Tak naprawdę akt oskarżenia jest tylko i wyłącznie procesową wizją sprawstwa pani Katarzyny. Pani oskarżona złoży wyjaśnienia i my będziemy sukcesywnie weryfikować dowody, które będą przeprowadzane w tej sprawie - stwierdził Ludwiczek w wypowiedzi dla "Faktów".

- Proces poszlakowy jest zawsze ryzykowny - wyjaśnił w związku z tym Kruszyński. - Akt oskarżenia jest tylko jedną z wersji, przedstawioną przez prokuraturę, a obrona pewnie będzie przedstawiała inną - dodał i wytłumaczył, że sąd zgodnie z literą prawa jest zobowiązany do jednego:

- Jest kwestią sądu, jakim dowodom da wiarę, a jakim nie; jest tylko jeden warunek: musi logicznie uzasadnić, dlaczego. Nie jest tak jak w sądach przysięgłych, w systemie anglosaskim, gdzie przysięgli decydują, czy oskarżony jest winny, czy nie i nie uzasadniają swojego wyroku.

- Znam przypadki, w których w procesach poszlakowych w Polsce skazywano na karę dożywotniego pozbawienia wolności - zakończył prawnik.

"Sąd musi być bardzo uważny"
"Sąd musi być bardzo uważny"TVN 24

"Sąd może dopuścić każdy dowód"

Anna Lesiak-Grzywińska, adwokat, mówiła z kolei w TVN24, że "w akcie oskarżenia widzi ogromną pracę prokuratury, która zbadały każdy fragment tego zdarzenia".

W jej opinii szczególną rolę w procesie będą odgrywały opinie biegłych z zakresu kryminalistyki, psychologów i psychiatry, ponieważ żaden świadek w sprawie nie widział domniemanego przestępstwa popełnionego przez Katarzynę W.

Lesiak-Grzywińska dodała, że na pewno "z materiałów dowodowych wyłoni się przebieg tego wydarzenia", ale poza tym, że sąd "przeprowadzi dowody, o których przeprowadzenie wnosi prokurator w akcie oskarżenia" - sam "nie będzie związany jedynie wnioskami prokuratury, ani jedynie wnioskami obrony" i być może zaproponuje też włączenie innych dowodów do sprawy.

- Sąd ma obowiązek ustalić prawdę; sam dąży do tego, jak było i (...) może dopuścić każdy dowód, o jakim tylko pomyśli - tłumaczyła.

Poszukają "okoliczności łagodzących"

Adwokat przewiduje, że obrona będzie konstruowała swoją linię obrony przez "podważanie opinii biegłych" i być może "powoływanie innych". - Jeżeli okaże się, że nic nie da się zrobić i dowody są tak mocne i tak mocno potwierdzają winę Katarzyny W., myślę, że powinni dążyć do tego, aby jak najbardziej wpłynąć na wysokość kary".

Dlatego - uważa Lesiak-Grzywińska - będą wskazywali na okoliczności łagodzące. - Kodeks karny wskazuje, jakie one są. To wiek sprawcy, niekaralność, sposób postępowania. Będą próbować, muszą próbować; taka jest rola obrony - stwierdziła.

Katarzyna W. "może kłamać", bo nic jej za to nie grozi
Katarzyna W. "może kłamać", bo nic jej za to nie groziTVN 24

Adwokat powiedziała też, że Katarzyna W. może zmieniać swoje zeznania, bo "nie grozi jej żadna odpowiedzialność za kłamstwo przed sądem". - Takie jest prawo oskarżonego, może się bronić w każdy możliwy sposób - wytłumaczyła.

W całym procesie ważne też będzie zdaniem Lesiak-Grzywińskiej zbadanie tego, jaki "stosunek do oskarżonej mają świadkowie". To w dużej mierze będzie decydowało o argumentach, jakie może wysunąć obrona.

- Osobie najbliższej dodatkowo przysługuje prawo do odmowy zeznań. Może to zrobić bez podania przyczyny i nie poniesie przez to żadnych konsekwencji, nie wolno jej natomiast kłamać - zakończyła.

Autor: adso/ ola / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątkowym wywiadzie dla telewizji ABC, że nie wycofa się z wyścigu o prezydenturę i zapewniał o swoim dobrym stanie zdrowia, ale agencja Reutera zwraca uwagę, że nie przekonał części krytyków.

Wywiad "potwierdził poważne obawy". Komentarze po rozmowie z Bidenem

Wywiad "potwierdził poważne obawy". Komentarze po rozmowie z Bidenem

Źródło:
Reuters, PAP

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Ambasada RP we Włoszech w sugestywny sposób ostrzega polskich turystów przed złodziejami. Polska dyplomacja opublikowała szereg rad dla podróżujących do Włoch - między innymi jak uchronić się przed kradzieżą i gdzie szukać pomocy.

Ambasada RP we Włoszech ostrzega polskich turystów przed kieszonkowcami

Ambasada RP we Włoszech ostrzega polskich turystów przed kieszonkowcami

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Sobota będzie gorącym dniem - na terenie prawie całej Polski obowiązują alarmy przed upałem. W drugiej połowie dnia spiekota może również przynieść niebezpieczne zjawiska pogodowe.

Uwaga na skwar i burze z gradem. IMGW ostrzega

Uwaga na skwar i burze z gradem. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Premier Donald Tusk zaprosił organizatorów protestu dotyczącego prawa autorskiego na spotkanie. Ma w nim wziąć udział też marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. "Władza nie powinna kupować przychylności mediów, media z władzą robić dwuznacznych interesów, a big techy wykorzystywać autorów i wydawców" - podkreślił premier.

"Big techy nie powinny wykorzystywać autorów i wydawców". Tusk zaprasza na spotkanie

"Big techy nie powinny wykorzystywać autorów i wydawców". Tusk zaprasza na spotkanie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podoficerka izraelskiej armii służąca w jednostce wywiadowczej 8200 ostrzegła, że terroryści Hamasu czekają tylko na rozkaz i są w pełni przygotowani do wielkiego ataku na Izrael. Ostrzegała, że zamierzają porywać ludzi i wzywała do ochrony cywilów. Choć wojsko miało kilka dni na reakcję, jej alarm dowódcy zignorowali - poinformowała telewizja Kanał 12.

Media: "W" wiedziała i podniosła alarm kilka dni przed 7 października. Dowódcy ją zignorowali

Media: "W" wiedziała i podniosła alarm kilka dni przed 7 października. Dowódcy ją zignorowali

Źródło:
PAP

Patrząc wyłącznie na liczbę zdobytych mandatów, Partia Pracy odniosła w wyborach do brytyjskiej Izby Gmin wielkie zwycięstwo, ale dokładniejsza analiza pozwala dostrzec rysy, które z czasem mogą stać się problemem dla nowego premiera Keira Starmera.

Gorzki posmak wielkiego zwycięstwa. Wybory w Wielkiej Brytanii w liczbach

Gorzki posmak wielkiego zwycięstwa. Wybory w Wielkiej Brytanii w liczbach

Źródło:
PAP

W Iranie odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Były minister zdrowia, reformista Masud Pezeszkian zwyciężył, pokonując konserwatystę Saida Dżalilego - poinformowało irańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Irańczycy zagłosowali w drugiej turze. Są wyniki

Irańczycy zagłosowali w drugiej turze. Są wyniki

Źródło:
PAP

Ustąpiłbym tylko wtedy, gdyby Bóg Wszechmogący powiedział mi, że nie mam szans, by wygrać z Trumpem - powiedział w piątkowym wywiadzie dla telewizji ABC Joe Biden, odnosząc się do możliwości wycofania się z wyścigu o prezydenturę. Bagatelizował obawy zgłaszane przez polityków własnej partii i wykluczył poddanie się dodatkowym badaniom medycznym.

Biden w wywiadzie dla ABC: nie posłuchałem instynktu, to była zła noc

Biden w wywiadzie dla ABC: nie posłuchałem instynktu, to była zła noc

Źródło:
PAP, Reuters

Władze w Budapeszcie nagle odwołały spotkanie ministrów spraw zagranicznych Węgier i Niemiec. Resort niemieckiej dyplomacji wyraził "zdumienie" tym zachowaniem.

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Źródło:
Reuters, PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Viktor Orban spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem. Lider Partii Pracy Keir Starmer został nowym premierem Wielkiej Brytanii. Z kolei polityk Koalicji Obywatelskiej Roman Giertych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 6 lipca.

Orban w Moskwie, Starmer premierem Wielkiej Brytanii. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Orban w Moskwie, Starmer premierem Wielkiej Brytanii. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Podzielić zachodnie społeczeństwa i "zaszczepić strach" - tak wygląda obecny plan Rosji i jej najnowszej odsłony wojny informacyjnej prowadzonej przeciwko demokracji. Dziennikarze portalu The Insider i tygodnika "Der Spiegel" dotarli do dokumentów rosyjskiej agencji wywiadu zagranicznego (SWZ FR). Wynika z nich, że Rosjanie skupiają się na publikowaniu fałszywych informacji i podszywają się pod radykalne europejskie i ukraińskie siły polityczne. 

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Źródło:
PAP

Odpowiednie pismo dziś, jutro wystosuję do Prokuratury Krajowej. Powinno zostać wszczęte śledztwo i wniosek o uchylenie immunitetu - zapowiedział w "Tak jest" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Chodzi o orzeczenie NSA z czerwca stwierdzające, że decyzja byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przygotowania wyborów korespondencyjnych rażąco naruszyła prawo.

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Najpierw musimy się zastanowić nad odpowiedzialnością samego ministra sprawiedliwości, ale być może w tym kontekście także premiera - powiedział o Zbigniewie Ziobrze i Mateuszu Morawieckim w specjalnym wydaniu programu "#BezKitu" w TVN24 obecny szef resortu Adam Bodnar. Odniósł się w ten sposób do kwestii badania nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości i odpowiedzialności za tę aferę członków poprzedniego rządu. Zaznaczył, że list Jarosława Kaczyńskiego do Ziobry ujawniony w ostatnich dniach "ma szczególne znaczenie" i był jedną z podstaw dla przygotowania wniosku o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi Marcinowi Romanowskiemu.

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Źródło:
TVN24

Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w wyniku eksplozji butli z helem w samochodzie w Limie, stolicy Peru - informują lokalne media. Sprawę bada policja. Butle z helem są używane do napełniania balonów.

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Źródło:
expreso.com, larepublica.pe

Sąd rejonowy umorzył postępowanie w sprawie nastolatka, który na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy wepchnął pod tramwaj 15-letnią Emilię.

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

Źródło:
tvn24.pl, Radio PiK

Burza tropikalna Beryl zmierza w stronę Teksasu. Jak podały amerykańskie służby meteorologiczne, przed uderzeniem w ląd żywioł może na powrót stać się huraganem. W regionach, nad którymi przeszedł Beryl, trwa usuwanie skutków silnego wiatru i ulewnych deszczy.

Beryl zdewastował całe wyspy. Teraz idzie na Teksas

Beryl zdewastował całe wyspy. Teraz idzie na Teksas

Źródło:
CNN, PAP

Z powodu pożarów, do których dochodzi w całej Kalifornii, 30 tysiącom mieszkańców tego amerykańskiego stanu nakazano ewakuację. Wysoka temperatura utrudnia walkę z ogniem. W piątek blisko połowa mieszkańców USA była objęta ostrzeżeniami związanymi z upałami.

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Źródło:
PAP, Reuters

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Wakacje na greckiej wyspie, w malowniczym regionie Włoch, a może w hotelu Drakuli? W ofercie platformy Max nie brakuje filmów w sam raz na letni wieczór. Co warto obejrzeć?

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl