Wspólnie walczyli o wolną Polskę. Dzisiaj dzieli ich wizja wolności

[object Object]
Rodziny Wujców i Romaszewskich wspólnie walczyły z reżimemtvn24
wideo 2/20

Dwie wizje Polski i dwie strony barykady, która coraz bardziej dzieli też ludzi kiedyś razem walczących o wolność kraju - m.in. wolność słowa i wolność do demonstracji. Byli opozycjoniści Ludwika i Henryk Wujcowie oraz Zofia Romaszewska - w komunizmie ich rodziny połączyła przyjaźń, wspólna walka i jedno marzenie o wolnej Polsce. Po 35 latach tą wolność widzą jednak inaczej - tak bardzo inaczej, że - jak sami przyznają - nie mają już nawet o czym rozmawiać. To osobista historia, która może być symbolem podzielonej dziś Polski. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

Ich losy połączyła historia i marzenia o wolności, które się wreszcie spełniły. - I tak się bardzo dużo spełniło, mnóstwo. Jest zupełnie nie najgorzej - mówiła o marzeniach z lat PRL-u Zofia Romaszewska.

- Chcieliśmy rozeprzeć ten system, żeby chociaż trochę wolności dla ludzi wywalczyć - powiedziała Ludwika Wujec. Jej mąż, Henryk, dodał, że nie spodziewali się wówczas, "że tyle się uda". - To było szczęście dla Polski, cud - stwierdził Wujec.

Połączyła ich działalność

Dwa małżeństwa: Ludwiki i Henryka Wujców oraz Zofii i Zbigniewa Romaszewskich, połączyła wspólna walka z władzami PRL-u. Wujcowie zostali wówczas internowani, Romaszewscy - aresztowani przez komunistyczną władzę. Przyjaźnili się i działali w Solidarności. Wcześniej, po stłumionych protestach w Radomiu i w Ursusie w 1976 roku w Komitecie Obrony Robotników (KOR).

- Mogę nawet powiedzieć, że byłem opiekunem Romaszewskich - wyznał Henryk Wujec. - W takim sensie, że zachęciłem Zbyszka i Zosię do jazdy do Radomia. Jeździłem już do Ursusa - wyjaśnił. Ludwika Wujec dodała, że najpierw łączyła ich przyjaźń i w taki sposób Romaszewscy weszli w działalność związkową.

Romaszewska przypomina, że Henryk Wujec był kolegą z roku zmarłego w 2014 roku Zbigniewa. Wszyscy wspólnie studiowali fizykę na Uniwersytecie Warszawskim.

- W czasach korowskich, w moim przekonaniu, było rewelacyjnie. Rzeczywiście, to było tak duże zagrożenie, że omijaliśmy wszystkie anse osobiste, których były oczywiście całe masy. Nieprawda, że nie było - były zawsze, ale nie warto było w ogóle rozważać tego, gdyż tak duże było zagrożenie. Należało bronić się nawzajem - to była zasada podstawowa - opowiadała Romaszewska.

W podobnym tonie czasy walki z reżimem wspomina Ludwika Wujec. - Cele i przeciwnicy byli jasno nakreśleni - stwierdziła, dodając, że "wróg jednoczy".

Różne wizje Polski

W czasach, gdy różne zdania i wizje Polski były przedmiotem dyskusji, a nie kłótni, możliwe było chociażby wspólne zdjęcie działaczy: Adama Michnika i Antoniego Macierewicza, co dzisiaj jest rzeczą nie do pomyślenia.

- Mamy bardzo różne poglądy na to, czym ma być nasz kraj. Inaczej sobie to wyobrażamy - powiedziała Romaszewska. Henryk Wujec stwierdził, że dziesięć może 20 lat temu "nie miałby problemu z tym Macierewiczem". - Teraz jakoś ten styl który on reprezentuje, jest tak daleki od tego, co robiliśmy wspólnie w opozycji, że nie chciałbym razem z nim siedzieć obok siebie - powiedział były opozycjonista. - Demokracja jest zagrożona. Ustawy, które są uchwalane oczywiście w wyraźny sposób ograniczają prawa obywatelskie. Odbierają pewne prawa i to jest niedobry kierunek - podkreśliła Ludwika Wujec. Zapytana o kierunek, w którym Polska zmierza, stwierdziła, że "w stronę państwa autorytarnego". - Takiego, gdzie obywatele muszą pytać czy im wolno - dodała była opozycjonistka. Innego zdania jest Zofia Romaszewska. - Oni są takiego zdania, to co ja mam im powiedzieć? Uważam, że nie zmierzamy do autorytaryzmu. Będziemy zmierzać do autorytaryzmu w takiej sytuacji, jeśli opozycja będzie wszystko negować. Wtedy zaczyna być niedobrze. Nie ma przyzwoitej opozycji, która mówi konkretnie - ocenia była opozycjonistka.

- Jak się demonstruje sprzeciw, to ze strony rządzących pojawia się retoryka bardzo podobna do tej komunistycznej. Nie chcę mówić, że my idziemy do komuny, ale retoryka z wichrzycielami, z tymi którzy nie chcą, którym odpowiadają burdy - to już było - twierdzi Ludwika Wujec. Zofia Romaszewska wyznała, że jej zdaniem "dzisiaj słowa nic nie znaczą i można już wszystko powiedzieć". - To jest nieprawdopodobne, jaka jest dewaluacja słów - powiedziała.

Łączyła ich ława sądowa

W czasach PRL Wujcowie i Romaszewscy razem ryzykowali nawet życiem, lądując na ławie oskarżonych. Na zdjęciu z 1984 roku widać Wujca i Romaszewskiego, siedzących koło siebie na ławie oskarżonych. Byli wówczas w grupie działaczy KOR-u, oskarżonych o "czynności przygotowawcze w celu osłabienia mocy obronnych PRL".

Dzisiaj te dwie rodziny usiądą koło siebie, będą jednak unikać jednego drażliwego tematu: polityki. - Mamy inny pomysł jak ma wyglądać nasz kraj. W związku z tym, że interesuje nas polityka - ich i mnie - to nie mamy o czym gadać - stwierdziła Zofia Romaszewska, zaznaczając, że pozostaje z Henrykiem Wujcem w kontakcie.

- Nie chciałabym, żeby to wyszło [że nasz kontakt z Zofią Romaszewską - red.] to jak z Macierewiczem. Broń Boże! My z Zosią nie kontaktujemy się w takich codziennych spotkaniach, takich przyjacielskich. Jednak jak jest jakaś sprawa, to Zosia dzwoni do Heńka. Już teraz, w czasie tej kadencji. Jest szacunek i spokojnie koło siebie moglibyśmy siedzieć - wyjaśniła Ludwika Wujec.- Rozwód kulturalny - uzupełnił były opozycjonista.

Lista Macierewicza - początek "rozwodu"

Gdy pytamy, kiedy ten rozwód się zaczął, pada odpowiedź: 1992 rok - początki polskiej demokracji i lista Antoniego Macierewicza. Moment, w którym współzałożyciel KOR-u opublikował listę polityków - wśród nich zasłużonych opozycjonistów wobec PRL - których na podstawie teczek UB i SB oskarżył o tajną współpracę z komunistycznymi władzami.

- Znaliśmy te akta esbeckie. Tam jest mnóstwo kłamstwa, że ci agenci donoszą co im ślina na język przyniosła. Nie można tego traktować serio. Owszem, jako materiał badawczy - można badać, analizować, co jest fałszem, co nie. Ale nie ogłaszać jako prawdę. Macierewicz chwycił to i nie patrzył jak wielką krzywdę robi ludziom. Przylepić etykietkę "agent" jest bardzo łatwo - stwierdził Wujec.

- Człowiek odpowiada za swój życiorys. To jest niestety smutna prawda, bo to jest bardzo trudno odpowiadać za własny życiorys. Zawsze to jest problem okropny, bo nigdy się nie jest doskonałym - skomentowała publikację listy Macierewicza Zofia Romaszewska.

Różnice pomiędzy byłymi opozycjonistami są tak głębokie, że trudno wyobrazić sobie ich zgromadzonych wspólnie. Zarówno małżeństwo Wujców jak i Zofia Romaszewska podkreślają, że jedyną sytuacją, w której różnice te poszłyby na bok to sytuacja zagrożenia.

Autor: tmw/sk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Do zdarzenia doszło w środę w kopalni Szczygłowice. Nieoficjalnie: w rejonie zagrożenia było od czterech do nawet 30 górników. Trwa wycofywanie załogi.

Wypadek w kopalni. "Najprawdopodobniej doszło do zapalenia metanu"

Wypadek w kopalni. "Najprawdopodobniej doszło do zapalenia metanu"

Źródło:
tvn24.pl

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN24 Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przekazał w środę, ze zrzekł się immunitetu. Prokurator generalny Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu Szczuckiego w grudniu zeszłego roku. Z zebranego materiału dowodowego ma wynikać, że Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji, swoim zarządzeniem dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i powołał wydział, w którym miał zatrudniać osoby poza konkursem.

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak informuje miasto, może występować hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium