Wspólnie walczyli o wolną Polskę. Dzisiaj dzieli ich wizja wolności

[object Object]
Rodziny Wujców i Romaszewskich wspólnie walczyły z reżimemtvn24
wideo 2/20

Dwie wizje Polski i dwie strony barykady, która coraz bardziej dzieli też ludzi kiedyś razem walczących o wolność kraju - m.in. wolność słowa i wolność do demonstracji. Byli opozycjoniści Ludwika i Henryk Wujcowie oraz Zofia Romaszewska - w komunizmie ich rodziny połączyła przyjaźń, wspólna walka i jedno marzenie o wolnej Polsce. Po 35 latach tą wolność widzą jednak inaczej - tak bardzo inaczej, że - jak sami przyznają - nie mają już nawet o czym rozmawiać. To osobista historia, która może być symbolem podzielonej dziś Polski. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

Ich losy połączyła historia i marzenia o wolności, które się wreszcie spełniły. - I tak się bardzo dużo spełniło, mnóstwo. Jest zupełnie nie najgorzej - mówiła o marzeniach z lat PRL-u Zofia Romaszewska.

- Chcieliśmy rozeprzeć ten system, żeby chociaż trochę wolności dla ludzi wywalczyć - powiedziała Ludwika Wujec. Jej mąż, Henryk, dodał, że nie spodziewali się wówczas, "że tyle się uda". - To było szczęście dla Polski, cud - stwierdził Wujec.

Połączyła ich działalność

Dwa małżeństwa: Ludwiki i Henryka Wujców oraz Zofii i Zbigniewa Romaszewskich, połączyła wspólna walka z władzami PRL-u. Wujcowie zostali wówczas internowani, Romaszewscy - aresztowani przez komunistyczną władzę. Przyjaźnili się i działali w Solidarności. Wcześniej, po stłumionych protestach w Radomiu i w Ursusie w 1976 roku w Komitecie Obrony Robotników (KOR).

- Mogę nawet powiedzieć, że byłem opiekunem Romaszewskich - wyznał Henryk Wujec. - W takim sensie, że zachęciłem Zbyszka i Zosię do jazdy do Radomia. Jeździłem już do Ursusa - wyjaśnił. Ludwika Wujec dodała, że najpierw łączyła ich przyjaźń i w taki sposób Romaszewscy weszli w działalność związkową.

Romaszewska przypomina, że Henryk Wujec był kolegą z roku zmarłego w 2014 roku Zbigniewa. Wszyscy wspólnie studiowali fizykę na Uniwersytecie Warszawskim.

- W czasach korowskich, w moim przekonaniu, było rewelacyjnie. Rzeczywiście, to było tak duże zagrożenie, że omijaliśmy wszystkie anse osobiste, których były oczywiście całe masy. Nieprawda, że nie było - były zawsze, ale nie warto było w ogóle rozważać tego, gdyż tak duże było zagrożenie. Należało bronić się nawzajem - to była zasada podstawowa - opowiadała Romaszewska.

W podobnym tonie czasy walki z reżimem wspomina Ludwika Wujec. - Cele i przeciwnicy byli jasno nakreśleni - stwierdziła, dodając, że "wróg jednoczy".

Różne wizje Polski

W czasach, gdy różne zdania i wizje Polski były przedmiotem dyskusji, a nie kłótni, możliwe było chociażby wspólne zdjęcie działaczy: Adama Michnika i Antoniego Macierewicza, co dzisiaj jest rzeczą nie do pomyślenia.

- Mamy bardzo różne poglądy na to, czym ma być nasz kraj. Inaczej sobie to wyobrażamy - powiedziała Romaszewska. Henryk Wujec stwierdził, że dziesięć może 20 lat temu "nie miałby problemu z tym Macierewiczem". - Teraz jakoś ten styl który on reprezentuje, jest tak daleki od tego, co robiliśmy wspólnie w opozycji, że nie chciałbym razem z nim siedzieć obok siebie - powiedział były opozycjonista. - Demokracja jest zagrożona. Ustawy, które są uchwalane oczywiście w wyraźny sposób ograniczają prawa obywatelskie. Odbierają pewne prawa i to jest niedobry kierunek - podkreśliła Ludwika Wujec. Zapytana o kierunek, w którym Polska zmierza, stwierdziła, że "w stronę państwa autorytarnego". - Takiego, gdzie obywatele muszą pytać czy im wolno - dodała była opozycjonistka. Innego zdania jest Zofia Romaszewska. - Oni są takiego zdania, to co ja mam im powiedzieć? Uważam, że nie zmierzamy do autorytaryzmu. Będziemy zmierzać do autorytaryzmu w takiej sytuacji, jeśli opozycja będzie wszystko negować. Wtedy zaczyna być niedobrze. Nie ma przyzwoitej opozycji, która mówi konkretnie - ocenia była opozycjonistka.

- Jak się demonstruje sprzeciw, to ze strony rządzących pojawia się retoryka bardzo podobna do tej komunistycznej. Nie chcę mówić, że my idziemy do komuny, ale retoryka z wichrzycielami, z tymi którzy nie chcą, którym odpowiadają burdy - to już było - twierdzi Ludwika Wujec. Zofia Romaszewska wyznała, że jej zdaniem "dzisiaj słowa nic nie znaczą i można już wszystko powiedzieć". - To jest nieprawdopodobne, jaka jest dewaluacja słów - powiedziała.

Łączyła ich ława sądowa

W czasach PRL Wujcowie i Romaszewscy razem ryzykowali nawet życiem, lądując na ławie oskarżonych. Na zdjęciu z 1984 roku widać Wujca i Romaszewskiego, siedzących koło siebie na ławie oskarżonych. Byli wówczas w grupie działaczy KOR-u, oskarżonych o "czynności przygotowawcze w celu osłabienia mocy obronnych PRL".

Dzisiaj te dwie rodziny usiądą koło siebie, będą jednak unikać jednego drażliwego tematu: polityki. - Mamy inny pomysł jak ma wyglądać nasz kraj. W związku z tym, że interesuje nas polityka - ich i mnie - to nie mamy o czym gadać - stwierdziła Zofia Romaszewska, zaznaczając, że pozostaje z Henrykiem Wujcem w kontakcie.

- Nie chciałabym, żeby to wyszło [że nasz kontakt z Zofią Romaszewską - red.] to jak z Macierewiczem. Broń Boże! My z Zosią nie kontaktujemy się w takich codziennych spotkaniach, takich przyjacielskich. Jednak jak jest jakaś sprawa, to Zosia dzwoni do Heńka. Już teraz, w czasie tej kadencji. Jest szacunek i spokojnie koło siebie moglibyśmy siedzieć - wyjaśniła Ludwika Wujec.- Rozwód kulturalny - uzupełnił były opozycjonista.

Lista Macierewicza - początek "rozwodu"

Gdy pytamy, kiedy ten rozwód się zaczął, pada odpowiedź: 1992 rok - początki polskiej demokracji i lista Antoniego Macierewicza. Moment, w którym współzałożyciel KOR-u opublikował listę polityków - wśród nich zasłużonych opozycjonistów wobec PRL - których na podstawie teczek UB i SB oskarżył o tajną współpracę z komunistycznymi władzami.

- Znaliśmy te akta esbeckie. Tam jest mnóstwo kłamstwa, że ci agenci donoszą co im ślina na język przyniosła. Nie można tego traktować serio. Owszem, jako materiał badawczy - można badać, analizować, co jest fałszem, co nie. Ale nie ogłaszać jako prawdę. Macierewicz chwycił to i nie patrzył jak wielką krzywdę robi ludziom. Przylepić etykietkę "agent" jest bardzo łatwo - stwierdził Wujec.

- Człowiek odpowiada za swój życiorys. To jest niestety smutna prawda, bo to jest bardzo trudno odpowiadać za własny życiorys. Zawsze to jest problem okropny, bo nigdy się nie jest doskonałym - skomentowała publikację listy Macierewicza Zofia Romaszewska.

Różnice pomiędzy byłymi opozycjonistami są tak głębokie, że trudno wyobrazić sobie ich zgromadzonych wspólnie. Zarówno małżeństwo Wujców jak i Zofia Romaszewska podkreślają, że jedyną sytuacją, w której różnice te poszłyby na bok to sytuacja zagrożenia.

Autor: tmw/sk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl