Prezydent Andrzej Duda powołał sędziego Trybunału Konstytucyjnego Grzegorza Jędrejka w skład Państwowej Komisji Wyborczej - podała w poniedziałek PKW. Wakat w komisji powstał po tym, jak wygasło członkostwo jej dotychczasowego szefa Wojciecha Hermelińskiego, który ukończył 70 lat.
Akt powołania został wręczony w poniedziałek przez szefową kancelarii prezydenta Halinę Szymańską podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Grzegorz Jędrejek dalej będzie sprawował obowiązki sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Zastąpi Hermelińskiego, ale to nie znaczy, że będzie przewodniczącym
Zgodnie z obecnym przepisem Kodeksu wyborczego w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi po trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wskazywani są przez prezesów tych sądów. Kadencja członka PKW wynosi dziewięć lat. Wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje między innymi w przypadku ukończenia 70 lat przez członka Komisji. W piątek 29 marca przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński skończył 70 lat. W związku z tym, że jest on sędzią TK w stanie spoczynku, jego miejsce w Komisji musi zająć czynny sędzia TK lub w stanie spoczynku, wskazany przez prezesa Trybunału. W połowie marca prezes TK Julia Przyłębska poinformowała o skierowaniu pisma do prezydenta, w którym wskazała sędziego Grzegorza Jędrejka jako kandydata prezesa TK w PKW.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym sędziów w skład PKW powołuje prezydent w drodze postanowienia. Uzupełnienie składu Państwowej Komisji Wyborczej musi nastąpić w ciągu pięciu dni od dnia wygaśnięcia członkostwa w Komisji.
Dołączenie sędziego Jędrejka do składu PKW nie oznacza, że zastąpi on Hermelińskiego na funkcji przewodniczącego Komisji. Zgodnie z Kodeksem wyborczym przewodniczącego PKW wybierają sędziowie - członkowie komisji.
Pracował w Sądzie Najwyższym, od 2017 roku w Trybunale Konstytucyjnym
Grzegorz Jędrejek w lutym 2017 r. został wybrany przez Sejm na sędziego TK. W 1997 r. ukończył studnia prawnicze, a w 1998 r. studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2002 r. uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2011 r. obronił pracę habilitacyjną.
Był asystentem i adiunktem na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003–2017 pracował w Biurze Studiów i Analiz Sądu Najwyższego.
Od 2005 r. jest zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 2012 r. jest profesorem nadzwyczajnym UKSW i kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego.
Autor: ads/adso/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KPRP/ Krzysztof Sitkowski