Prezydent podpisał ustawę przywracającą coroczną waloryzację rent i emerytur, a także ustawę wydłużającą obowiązywanie przepisów dotyczących przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.
Obie nowelizacje ustawy o rentach i emeryturach zostały przyjęte przez Sejm na początku września. Coroczna waloryzacja rent i emerytur ma być dokonywana o wskaźnik inflacji powiększony o 1/5 wskaźnika wzrostu płac w gospodarce.
Waloryzacja o wskaźnik wyższy niż 20 proc. realnego wzrostu płac jest możliwa, ale musi zgodzić się na nią Komisja Trójstronna. Renty i emerytury wzrastać będą co roku, 1 marca. Nowela pozwala też, by waloryzacja z 1 marca 2008 r. objęła także rok 2007, w którym jeszcze nie obowiązywała.
Obecnie waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana co trzy lata.
O takim kształcie przepisów waloryzacyjnych jako o już załatwionej sprawie pisano w rządowej broszurze "100 dni rządu Jarosława Kaczyńskiego" (str. 32). Jednak dopiero teraz postulat ten został ostatecznie spełniony.
Druga z podpisanych przez prezydenta nowelizacji zakłada przedłużenie do końca 2008 r. przepisów o zasadach przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Miały one obowiązywać tylko do końca tego roku, jednak nie uchwalono nowych przepisów o emeryturach pomostowych, które by je zastąpiły.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl